İlkokula başlama yaşı

uzaylianne soruyor: 3

Bildiğiniz gibi 4+4+4 yasasıyla bu sene 66 ayını dolduran tüm çocukların kayıtları otomatik olarak yapıldı.60-66 ay arası olan çocukların ise kayıtları yapıldı ancak okula başlama durumu veli insiyatifine bırakıldı.En son yasa da uygulanan bir esneklikle 66 ayını dolduran çocukların doktor raporu ile kayıtlarını bir yıl erteleyebileceği söylendi.

Kızım okullar açıldığında 68 aylık olacak.Ve okula yollama konusunda muallakta kalmış haldeyiz.Bizimle aynı kaderi paylaşan anneler siz okul konusunda bir karara vardınız mı?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


ugurcum

avrupada çocuğun okula başlaması için doktor onayı isteniyormuş yanısıra okullarda okul olgunluğu denen hazırbulunuşluk unu ölçmeye yarayan 1 test yapılıyor. yeni 1.sınıf müfredatını bilmiyorum ama 1 öğretmn ve baba olarak yaptığım ufak 1 araştırmada uzmanların ve deneyimli öğretmnlrin  ve benim görüşüm okula erken başlamanın zararları olduğu  çocuğn önünde ki koca 1 ömür de 1 yıllık bir gecikme demiyorum zaman diliminin onu bu zarardan koruyabileçeği dir  uzaylı anne . ben olsam beklerim

 


uzaylianne

Bu konuda benim gönlümde beklemekten yana ancak beklersek bizi bekleyen bir kaç sıkıntı var.2103-2014 eğitim yılında kızım 80 aylık olacak, 60-66 aylıkların da seneye okula başlayacağını düşünürsek aralalarında hatırı sayılır bir yaş farkı oluyor.Bir de kızımın fiziksel gelişimi yaşıtlarından önde olduğu için bunu kompleks haline getirecek mi?.1 senedir kreş,1 yılda okul öncesi eğitim aldığı ve yavaş yavaş okumaya başladı bir sene daha beklersek okuması daha da ilerleyecek kendinden küçüklerin arasında sıkılacak mı?

Eğer okula bu yıl başlar ise 2005 son aylarından 2007 nin nisanına kadar geniş bir yaş aralığında ki öğrencilerle okuyacağı için başarısızlığa güdülenip duygusal olarak yıpranır mı?
Kısacası her geçen gün kafam biraz daha karışmakta....


ugurcum

60-66 ay arası olanlar istenrse göndrlckler okula 66 ay sonrası ise zorunlu , ben sanmıyorum 66 ay öncesinde okula göndrsin veliler , eylülde kayıtlar bitince ortaya çıkar herşey. sonrasında ise eğer doktor raporuyla çocuğunun okula hazır olmadığını raporlandıranlar da kayıt yaptırmayacaklar. sayı bence fazla artmayacak bu durumda olan tek sende olmayacaksın. benim kız yiğenim 1 yıl sonra yazıldı  okula başka sebeplerle ama şimdi sıkıntı yok her şey çok iyi.Cevaplamak için Üye ol