Meme kavrama problemi

dicle123 soruyor: 6

Merhabalar,

36 haftalık doğan 25 günlük bir oğlum var. Erken doğum olduğu için 10 gün yoğun bakımda kuvözde kaldı sütümü sağarak verdim ama formül mama takviyeside yaptılar. Hastaneden çıktıktan sonra mememi kavrayamadı çözüm olarak hemşireler silikon göğüs ucu koruyucusu ile emzirmemi önerdiler. Silikon göğüs ucu koruyucusu ile gayet güzel emmeye başladı fakat mememi halen daha kavrayamıyor kavraması için ne yapmalıyım? silikon ucu nasıl bıraktırabilirim? yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


babu

merhaba, oncelikle tebrik ederim. saglikla buyusun. hala cok kucuk, erken dogmus olmasa da cok kucuk, hic uzulmeyin kavrayamiyor diye, zamanla oturuyor. cok rahat olmadigini biliyorum ama oyle tercih ettikleri icin surekli silikon uc ile emziren de var, yani kavrayamasa bile seceneginiz var, hic panik olmayin. birakmak icin de sinyalleri biraz veriyor, o buyudukce guclendikce, siz de emzirmede ustalastikca kolaylasiyor. ben soyle yapiyordum: emzirmeye silikon uc ile basliyordum, birazcik emdikten sonra cikarip deniyordum. ilk baslarken ac olduklari icin tam kavrayamayinca bebek huzursuzlanabiliyor :) bir de silikon meme ucuyla 3-4 dk emzirince, sizin meme ucunuz cocugun daha rahat kavrayabilecegi bir sekil almis oluyor ve ucu cikarip verince daha rahat kavriyor. sonra zamanla tamamen cikti hayatimizdan silikon uc. ama dedigim gibi su anda bu olmuyorsa da uzulmeyin, zamanla oturur.  

tekrar tebrik eder, kolayliklar dilerim :)


dicle123

Teşekkür ederim bütün çocuklarımız sağlıkla büyüsünler. Hastanede yattığı dönemde biberona alıştığını düşünüyorum o yüzden de silikon uçla emmek daha kolay geliyor oğluma :) göğüs ucumda var ama almıyor ağzına mememi itiyor ağlıyor ama silikon ucu taktık mı hiçbir şey yokmuş gibi çok güzel emiyor. Dediğiniz gibi de denedim emerken silikon ucu çıkarıp verdim ama yine almadı  kavraması için emzirmeden önce birkaç kez tutmuştu ama çok emememişti. Umarım biraz daha büyüdüğünde ucu bizde bırakırız.


aleynaa

Merhaba öncelikle bebeğiniz hayırlı olsun bir ömür sağlıkla huzurla büyütün özel bir hastanede bebek hemşireliği yapıyorum sorunuzu gördüm ve yardımcı olmak istedim erken doğum ve yoğun bakım gibi nedenlerden sonra bazı bebeklerde maalesef emme problemi oluşabiliyor ve bu en fazla 4.aya kadar devam edebiliyor 4.ayda bebeklerin emme becerisi tam olarak geliştiğinden dolayı bu sorun ortadan kalkıyor sütünüzün artması için silikon göğüs ucuyla da olsa emzirmeye devam edin ve süt sağma makinasıyla sütlerinizi günde 2 kez sağın her açlığında uykudan uyandığında veya gece uykusunda her fırsatta kendi göğüsünüzü vermeyi deneyin mutlaka bir gün alışacaktır gelip geçici zor bir dönem ama unutmayın sizin gayretinizle çözülecek bir sorun kolaylıklar dilerim :) 


dicle123

Sağolun teşekkür ederim. Hergün göğüsümü vermeye çalışıyorum birkaç kez başarılı oldum tuttu fakat pek fazla ememedi inşaallah birgün tutacak diye ümit ediyorum :)


ay__irmak

Zamanla kavrar çene kası güçlerince benimde 10 gün kuvezde kaldı ve tammanlamiyla emmeye 6. Ayda başladı sakın pes etme damla damla da olsa ver anne sütü mutlaka ver. Benim yerimde başkası olsa emmiyor diye bıraktirirdi ben emzirdiysem hekre emzirir ... Hollatarak zıplayarak emziryordum 1 yudum anne sütü alsın diye halimi görenler bilir ... Neler yaşadım 5-6 aylık olunca dolar yer etmeye başlayınca kasintidan artık normal emmeye başlıyorlar ne yazikki kuvezde kalan çocuklarda olabiliyor ... Emme refleksleri azalıyor birde biberon ile besleme kaşıkla kontrollü şekilde ver buneger ondan emmek kolay gelecek ve onu isteyecek memeyi istemeyecek sakın biraktirma emzir zorla dediğim.gibi 24 aylık olacak oğlum halen alıyor anne sütü emziremeseydim. Ben emziremezdim neler yaşadım.. memeyi tutmadı kavrayamamış emmek istemedi memeye kavga ediyordu ... Sadece uyurken iyi etmiyordu ... Hatta emiyor sandım kontrole gittiğimizde zayıflamıştı meğer emmiyormus sütü alamiyormus ... Sakın pes etme sonra gerçekten pişman olursun ... Allah yardımcın olsun çok zor 


dicle123

Silikon uçla çok güzel emiyor sağmaya biberonla vermeye gerek kalmıyor kilo almayada başladı sadece silikon uç olmadan emmiyor. Sonuçta anne memesi gibi değil sürekli steril etmek zorundayım dışarı falan çıktığımda nasıl steril ederim diye düşünüyorum mikrop falan kaparsa diye endişeleniyorum.  İnşaallah dediğiniz gibi ilerliki aylarda memeden emmeye başlar. Cevaplamak için Üye ol