Erkek çocuk tuvalet eğitimi

itir soruyor: 9

Yakında bir lazımlık almayı planlıyorum, ara ara oturtup yavaştan aşinalık kazansın diye, Belki beraber tuvalete gider, karşılıklı otururuz, kitap okuruz, laflarız filan diye düşünmüştüm :)
Yaşça büyük birinden erkek çocuk lazımlığa oturtularak alıştırılmaz, yoksa dışarda ayakta yapmayı öğrenemez, o yüzden ya kavanoz tut yada lazımlığada ayakta yaptırt, görsün pipisinden çıktığını diye bir nasihat aldım, bana çok anlamsız geldi ama bir de tecrübeli annelere danışayım dedim. Tecrübeleriniz fikirleriniz nedir bu konuda?
Teşekkürler! :)

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


evren

büyük tuvalet. ona nasıl alışacak o zaman?


itir

Bence de  bir terslik var. Belki önce çişi öğreniyorlar diye ilk etap olarak söyledi..bilemiyorum bana da saçma geldi, ama yinede kafamda kalmasın istedim..


itir

Bence de  bir terslik var. Belki önce çişi öğreniyorlar diye ilk etap olarak söyledi..bilemiyorum bana da saçma geldi, ama yinede kafamda kalmasın istedim..


zehracihan

Yani banada pek mantıklı gelmedi.Önce oturarak yapmayı öğrensinde ilerde ayakta yapmayı nasıl olsa öğrenir.Damla

Ayakta yapmak pek eğlenceli olduğundan sonradan alıştırmak hiç zor olmaz. Zaten lazımlıkta da eğilip bakınca görüyor pipiden çıktığını.


pratikanne

Ne kadar erken "aliskanlik" baslatirsaniz o kadar iyi. Oturarak alistirmaniz kaka icin de iyi bir adim. Bu is sadece cis degil ya. kaka kismi da var. Ya ayakta alisir da oturmak istemezse (bkz. Pratik Anne'nn basina gelenler)

Zaten aliskanlikta onemli olan tuvalette oturdugunda (ilk etapta eglence icin oturacaksiniz) denk gelir de cis veya kaka yaparsa "oo ne guzel" diye tebrik edip baglantiyi saglamak.

Bence tercihinize gore oturak veya tuvalet adaptoru alip, belli saatlerde (hemen kalktiktan sorna, yemeklerden 20-30 dakika sonra ve yatmadan az evvel) oturarak isi aliskanliga dokerek ilk adimi atin.


ozguranne

Bu arada alakasız olabilir ama erkekler için oturarak çiş yapmak daha sağlıklı diye biliyorum. 


itir

Teşekkür ederim cevaplar için. Pratik anne linkleri okudum, zor ve sürükleyici bir hikaye, pipi hikayesine bayıldım, hele kütüphane de ilk çişi bıraktığı an bende derin bir oh çektim :)
Ben o zaman oturtarak, zorlamayarak yavaştan lazımlık sohbetlerine başlıyorum, ama yazın daha ciddiye alırım bu işi...bakalım..


zumre

biraz geç katıldım konuya ama...
evet daha sağlıklı oturarak, hatta çömelerek yapmak lazım. hem kadın hem erkek için.
hele kitap okuyanlara hepten karşı doktorlar.


Cevaplamak için Üye ol