İsofix bulunmayan araçta oto koltuğu sorunu

Windy soruyor: 1

Merhabalar,

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Aracımız eski olduğu için isofix bağlantı demirleri bulunmamakta. 19 kiloya ulaşan oğlum için  9-36 kg arası kullanılabilen ve araca kemerle sabitlenen koltuk aldık.

Koltuğu arabaya emniyet kemeri ile bağladık, çocuğu da 5 noktalı koltuk kemeri ile bağladık.

Buraya kadar iyi görünüyor fakat oturma yeri artık dar geldiğinden 5 noktalı kemeri sökmemiz ve aracın kemeri ile çocuğu bağlamamız gerekli. Ama mantığını anlamıyorum. Isofix olsa idi koltuk araca sabitlenecek ve çocuk da emniyet kemeri ile güvende olacaktı. Koltuk araca sabit değilken çocukla beraber bağlamak nasıl güvenli olabilir ki? Satış elemanlarına sordum ancak bu şekilde oluyor diyorlar.  Fakat isofixli bir koltuk ve bu şekilde bağlanan bir koltuk aynı çarpışma testinden nasıl aynı sonucu alabilir?

Olası bir çarpma anında koltuk da öne doğru ivme yapacak ve bu fazladan zarar oluşturması demek. Çocuğu, koltuksuz, arka ortaya sadece kemerle bağlamak daha mantıklı görünmeye başladı bana.

Siz ne düşünüyorsunuz?Bu soruyu cevapla


1 Cevap


Damla

Hayır, direk bağlamak daha güvenli olmaz. Çünkü çocuğunuz henüz küçük olduğundan emniyet kemeri vücudunun doğru noktalarından geçmeyecek. Yumuşak doku dediğimiz yere denk gelecek. Koltuk olunca iskelette daha güçlü yerlerden geçmesini sağlıyor. Ayrıca etraftan gelebilecek objelere karşı da daha iyi koruma altında olacak. Bu nedenle koltuğu kullanmalısınız. Cevaplamak için Üye ol