bebeğim uyumuyorr:))

nilinmasali soruyor: 4

90 günlük bebeğim,son 10 gündür bensiz nefes almıyor,sadece ben yanında yatarsam ,yada emzirirsem uyuyor,yanında olmadığımı anladığı anda hemen uyanıyor,10 gündür yemek dahi yiyemez durumdayım,dönemsel bir davranış mı yada daha fazla mı ilgi bekliyor anlayamıyorum ama bir kaç aya kadar çalışmayı düşünüyorum,bebeğime de annem bakacak ama bu şekilde davranmayı alışkanlık edinir diye çok korkuyorum,benzer durumu yasayan birileri varsa lütfen bana bi akıl verin :(

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


cerenaltintel

İstediğimiz çoğu şeye alıştırabiliriz bebekleri ama anne yüreği, ağlamalarına dayanamıyoruz. Biraz kararlı, biraz sabırlı olarak, çok da aşırı ağlatmadan yatağına/odasına alıştırabilirsiniz bence. Tabi bu süreç koydum yatağına istemedi kadar kısa olmayacak, en azından 4-5 gün her uykusunda tekrarlamanız gerekecek. Anne kokusundan uzaklaşmak kolay değil ama çalışacağınız için yavaş yavaş alıştırmanızda fayda var, hele ki 3 aylıkken bunu daha ileriki aylara göre daha rahat yaparsınız emin olun, ileride sizi kullanma ağlamaları, yatakta sürekli ayağa kalkmalar ve uyku geçiş ile daha uzun süreli inatlaşmalar olabilir.

Memede ve rastgele saatlerde uyuması yerine uyku saatlerini bebeğinizin ihtiyacına göre üçaşağıbeş yukarı :) belirlemekle başlayabilirsiniz mesela, gece uykusu en iyisiydi benim kızım için, gece ile başladık. Emzirip yatağına koyuyor önce 3 sonra 5 sonra 7 ve devamında 10-15 dk da bir yanına gidip yatağında sakinleştiriyor, çok ağlarsa biberondan biraz su veriyordum (kucaklaşmak yok:(( ) Bir süre sonra ya yorgunluktan, ya uykunun aşırı gelişinden uyuyorlar, bu birkaçgün böyle devam edince de yatağın uyku yeri olduğunu anlıyor ve zaten alıştığı saatte yatağa konduklarından kısa süre sonra hiç ağlamadan kendileri uykuya dalıyorlar.


UykuMelegi

Merhaba,

Bebeğiniz çok küçük ve bu yaşda Ferber benzeri hiçbir metodu uygulamanızı, diğer bir değişle belirli bir süre ağlatmanızı önermem.

Gerçekten ihtiyacı olduğu için mi ağlıyor yoksa sizi mı kandırıyor anlamanın yolu; eğer kucağınıza aldığınızda hemen susuyorsa sizi kandırmış demektir. Kucağınıza aldığınızda ve sakinleştiğinde hemen yatağına geri koymanız lazım. Bu ilk gün 1,5 saate kadar sürebilir ama sonunda uyuyacaktır. Bunu ilk olarak gece uykusunda uygulamaya başlayın ve gece uyandığında ve sonrasında da devam edin.

Eğer şu ana kadar hiç yatağına yatırmadıysanız o zaman uyanık olduğu ve oyun oynayacağınız zamanlarda, yatağında oyun oynayın. Yatağının ortamı ona yabancı gelmesin.

Bu kadar küçükken herhangi bir değişikliğe alışmaları 3 günden de az zaman alıyor.

Gece boyu kesintisiz uykular dilerim.

Sevgiler
Seride Samurkaş Karaç - Uyku Meleği

www.facebook.com/uykumelegi * twitter@uyku_melegiUykuMelegi

Sevgili Umutberk,

Düşüncenizi saygıyla karşılıyorum.

Benim okuduğum araştırmalar ve devam ettiğim eğitimlerde 6 aydan küçük bebeklerin ağlamalarına yanıt vermek gerektiği belirtilmiştir. Farklı araştırmalar ve eğitimler bunun tam tersini söyleyebilir veya ailelerin deneyimleri farklı düşünmelerine yol açabilir.

Kimsenin aldığı her görüşü koşulsuz şartsız uygulamaya geçirdiğini düşünmüyorum. Herkesin uygulamaya geçmeden önce aldığı görüşü kendi süzgecinden geçirdiğine, yaşam felsefesi ile yoğurduğuna ve ona göre aksiyona geçtiğine inanırım. Bu nedenle nurturia'da yazılan her görüş kendi özünde çok değerlidir çünkü destek/bilgi/yardım arayan anneye daha çok deneyim ve bilgi aktarılmasını sağlar. Bence bu nedenle nurturia anneler için özel bir sosyal paylaşım alanı. 

Bu forumlarda kimsenin birbirinin görüşüne katılmak zorunda olmadığını ve ancak saygı duymak zorunda olduğunu düşünüyorum.

Sevgiler
Seride Samurkaş Karaç - Uyku Meleği

www.facebook.com/uykumelegi *twitter@uyku_melegi


nilinmasali

basta uyku meleği olmak üzere ilginizden dolayı herkese teşekkür ederim:)).Yazdıklarınızı okuduktan ve bebeğimi tekrar gözden geçirdikten sonra problemin asıl kaynağının kendim olduğumu fark ettim,bebeğim biraz problemli bi dönemde hayatımıza katıldı ve ben bu olumsuzlukları ona yansıtmamak adına biraz fazla korumacı davranıyorum,asla ağlamasın,asla ilgisiz kalmasın,kendini yalnız hissetmesin,herşeyine tek basıma ve kusursuz yetişebileyim derken davranışlarım maksadını asmaya baslamış,be o minicik bebek bu durumu lehine çevirmiş,odasında tek basına gayet güzel vakit geciren küçük cadı beni görür görmez ağlamaya baslıyor ve kucakta anında susuyorsa sanırım haklısınız kandırılıyorum,ağlayan bir bebek yetiştirmeyi asla istemiyorum ama sanırım bir iki dakikalık mızıldanmaları görmezden gelmeyi öğrenmem lazım,fikirlerinizi göz önünde bulunducucam umarımm basarılı olurum...Cevaplamak için Üye ol