3 numaralı oto koltugu mu yukseltici mi?

nurturia soruyor: 9

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


GulcanDeniz


Ben de bekliyorum cevapları.


hayatto

Hülya bizde yükselticide var . Mecburi hallerde kullanmak üzere almıstım  .

Elanın boy 95.cm , 5 cm uzun olması belki farkettirebilir ama boyu kısa oldugu için kemer boyun kısmına denk gelip rahatsız ediyor . Yani gövdeden capraz baglayamıyorum , göbege doluyorum falan , oda güvenlik acısından çok dogru olmuyor .

Bence almadan önce mutlak bir dene , kemerin gövdesinden capraz gectiğinden emin ol .

Ayrıca 3. numero koltukların bazıları ikiye ayrılıp daha sonra yükseltici olarak kullanılabiliyor.
Böyle modellerde kullanışlı olabilir .


Deniz06

Ysmn'ye katılıyorum. İki parçalı olanlardan alırsanız daha güvenli olur. Marka olarak Recaro'yu öneririm. Bana 2-3 yaş çocuklarının sadece yükseltici kullanmaları pek güvenli gelmiyor açıkcası, tabi herkesin kendi tercihidir, saygı duyuyorum.


ilal

bizim otomuz bile yokta,arkadaşım,o ara modeli kullanmadan direkt yükselticiye geçti...hatta onun aracına bindiğimizde Eylülü yükselticiye oturtuyoruz,gayet güvenli görünüyor...3 yaşında geçti ama kilosunu net bilmiyorum..öğreneyim sanaburyav

benim oglanda sizin olculere yakın, biz direk yukselticiye gectik. sirt dayanagi olmayan. sorun yok. yalniz uykusu geldiginde kafayi dayayacagi bir yer olmadigi icin sıkıntı cekiyoruz. uykusunun gelecegini bildigim saatlerde cikmiyoruz arabayla bir yere :) ya da oyle koltuga dogru egilmis vaziyette uyumasina izin veriyoruz :)


hayatto

egimlisini bulursan bizede haber ver HülümBasak

Bildiğim kadarıyla sadece yükseltici 6-7 yaşından itibaren kullanılabiliyor. Ayrılabilen koltuklar var, ilk birkaç yıl koltuk olarak kullanılıp, sonrasında çocuk büyüyünce arkalığı çıkartılıp, sadece yükseltici kısmı kullanılıyor. 3 yaşında sadece yükseltici ile oturtmak, baş ve boyun için yeterli koruma sağlamayacaktır sanırım.
Bu arada bu hafta (22 Nisan' a kadar) unnado' da Britax Römer'ler, %30 indirimli satılıyor.

http://www.unnado.com/kampanya_detay.php?kampanya_id=501

Bu aralar koltuk almayı düşünenler belki değerlendirir diye yazayım dedim.


tuba_b

Ürün kategorileri 9-18kg , 15-36 kg.... gibi ağırlığa endeksli tüketiciye sunulmaktadır. Ancak; çocuk oto güvenlik koltuklarının bu ağırlıkları taşımakta sınırı yoktur. Çocuğunuzun kilo ve boyu ile orantılı olan boy indeksi belirleyicidir. Yani; çocuğunuzun baş üst hizası çocuk oto güvenlik koltuğunun üzerine çıkıyor ise kaza anında çocuğunuzun kafası ürün kafa koruma alanının dışına çıkacağı için ürün; gerekli baş-boyun koruma işlevini yerine getiremeyecektir. Her şartta önemli olan, çocuğunuzun kilosu değil, çocuğunuzun başının çocuk oto güvenlik koltuğunun koruma sınırları içerisinde olmasıdır. Çocuğunuzun başı çocuk oto güvenlik koltuğunun koruma sınırı dışında ise, aslen kg değil, boy kıstası göz önünde tutularak, ürünün kullanımına devam edilmemelidir.

Çocuğun başı vücuduna oranla daha büyük olduğu için her zaman özel korunmaya ihtiyaç duyar. Grup 2/3 olarak adlandırılan (4-12 yaş için, 15-36kg) modellerde genellikle 1-2 kademe yatış pozisyonu bulunmaktadır, çocuk daha dik oturma pozisyonunda seyahat etmektedir. Bazı modellerin sırt kısmı ayrılarak yükseltici olarak kullanılabilse de çocuğunuzun baş-boyun güvenliği açısından koltuk olarak kullanılması gerekmektedir, yükseltici olarak değil. Yükseltici koltukların baş-boyun koruması bulunmamaktadır. Yükseltici koltuklar sadece araç emniyet kemerinin  çocuğun boyun hizasından geçmemesi için - ki darbe anında kemer boynu keser- çocuğu yükselmek için kullanılıyor. Ancak çocuğunuzun hassas anatomik yapısı nedeni ile, çocuğunuzu mümkün olduğu kadar uzun süre - tercihen 12 yaşa kadar baş-boyun koruma sağlayan koltukta seyahat ettirin.Cevaplamak için Üye ol