Doğumda lens kullanımı?

ayseuze soruyor: 8

Sanırım doğum  yaklaştıkça beklemekten sıkılan hamilelerin aklına olmadık sorular takılıyor:)normalde miyop olduğum için lens kullanıyorum.2.25 gibi bir bozukluk var gözlerimde.lenssiz yada gözlüksüz bulanık görüyorum bi hayli ve çok tedirgin edici benim için.şu an 39. haftam doldu, 40. haftanın içine giriyorum, son anda bi terslik olmazsa normal doğum olacak.acaba bu esnada lens kullanmam sorun oluşturur mu?aranızda benimle aynı durumda olanlar varsa paylaşabilir mi arkadaşlar.ne yapmalıyım? gözlük kullanmak mı?lens mi? yoksa görülecek bişey yok boşver mi diyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ayseuze

lens koymamıştım açılmamış, hemen koyuyorum çantama bide seyahat boyu solüsyonum var.gözlüklerimden birini de koyayım o halde.o da yoktu çantamda.doğum esnasında kayma falan olmadı lensinizde değil mi?


ayseuze

çok teşekkür ederim yanıtınız için:)bu soruda cevaplandığına göre artık doğurabilirim:)umuyorum ki güzel bir doğum geçireceğiz:)


ayseuze

teşekürler nergiskokusu:)bilmemek çok zormuş.gerçekten hiç bilmediğim bişeyi bekliyorum ve bunun için sabırsızlanıyorum, çok tuhaf bi durum:)


nilep

bende normal doğum için gittim hastaneye ancak apar topar sezeryana alındm o sırada hemşireler lensimi çıkarmam gerektiini fln sölediler (ve benm yanımda ne solisyon ne başka bişi wardı) bende doktoruma çıkarmak istemediimi söleince hemşirelere kızdı :))) ama yine de solisyon ve lens kutusu şart nolur nolmaz ;)tulay_defne

Ben normal doğum yaptım ve lensimi çıkarmadım öyle bir ihtimali bile aklıma getirmedim. Lensim olmasa bebeğimin bana ilk bakışını nasıl görürdüm ki :)


bitlipapatya

Ben de 3,5 miyopum ve uzun süredir lens kullanıyorum; lens konusu doğumdan önce bana da epey dert olmuştu. Aynı kaygılarla, bebeğimi nasıl göreceğim, görevlilerin yüzünü nasıl seçeceğim-benimle konusup konusmadıklarını anlama ve her soruya üstüme alınıp cevap verme riski bakımından :)-, yönümü bile bulamayacağım... ve sonu gelmez, milyonlarca soru kafamda ne yaparım diye epey düşünmüştüm. Önceki cevaplardaki -yanınıza mutlaka yedek lens, solüsyon, yedek lens kabı ve gözlüğünüzü alın- önerisine kesinlikle katılıyorum. Hatta lens ve lens kabı konusunda yedeğin yedeğini bile almanızı öneririm; çünkü hastanede ne kadar kalmanız gerektiğini, o sırada ne tür lens kazaları yaşayabileceğinizi bilemezsiniz, küçük malzemeler yer tutmazlar çantanızda.

İkinci olarak, doğum öncesi ve sırasında, normal doğumda ne kadar sancı çekeceğinizi- dilerim çok çok kolay geçer- bilemiyoruz. Eğer uzun sürecek olursa, lenslerinize müdahale edecek haliniz olmayabilir. Bu da doğum sonrası bebeğinizi görmeyi beklerken, kurumuş ve batan gözlerinizi açamayacak kadar sıkıntı anlar yaşatabilir size. Eğer sezaryene gerek duyulacak olursa, yine daha önce söylendiği gibi ameliyathaneye lensle girmeniz mümkün ama pek doğru değil. İster spinal, isterse epidural anestezi alın, her iki durumda da, önünüze gerilen paravan- çok da isabetli bir biçimde- ameliyatı izlemenize olanak vermiyor. Bebek çıkarıldığında, başınızın yanına yaklaştırılıyor ve ilk temasınız, bakışınız sağlanıyor. Ama her iki anestezi altında da, işler biraz zorlaşınca, ki bebeği çıkarma aşaması, sedasyon (bilinciniz açıkken yaratılan uyku hali) verilebiliyor.. Bu da gözlerinizi kapamanız demek...Zaten anesteziden bir milyon olmuş zihninizin, bebeğinizi bile algılaması başlı başına bir çaba. Genel anestezi uygulanacaksa, lens kullanımı tamamen yasak.
Doğumunuz her ne şekilde olursa olsun lens kullandığınızı varsayalım: bebeğinizin ilk anlarını berrak olarak görme ve fotoğraflarda güzel görünme isteği, sonrasında yaşayabileceğiniz olası bir enfeksiyona ve bebeğinizin ilk iki-üç haftasını bu enfeksiyonla uğraşarak geçirmenize yol açabilir. Unutmayın, emzirirken gözünüzle ilgili antibiyotik damla kullanımınız da sıkıntılı bir durum olabilir.
Özetle, doğum sırasında lens kullanımının riskleri var, bu riskleri değerlendirip ona göre karar vermenizi tavsiye ederim. Doğum sonrasında daha rahat olabilir. 
Son söz, ben bu riskleri göze :) alamamış biri olarak doğum sırasında lenssiz, sonrasında gözlüklü olmayı yeğledim. Hastaneden çıkarken lenslerime kavuştum, eve gelince ve bebekle yaşamaya başlayınca lens düşünecek halim bile kalmadı :) 
Fikir vermesi dileğiyle, sağlıklı ve mutlu doğumlar...


ayseuze

çok teşekkürler hepinize cevaplarınız için!bitlipapatya dediklerini göz önünde bulunduracağım, bakalım nasıl bir durumla karşı karşıya kalacağım, buna göre karar vereceğim.gidip hemen ikinci yedeğimi de koyuyorum çantama!


Melody

Ben de lensle normal dogum yaptım. Sorun olmadı.


Cevaplamak için Üye ol