Baby TV

NeslihanOz soruyor: 10

Kızım televizyon seyretmiyor, sevmiyor. Gerçi bu durumdan çokta fazla şikayetçi değilim. Ama etrafımdan duyduklarıma göre baby tv gelişmelerinde çok faydalı oluyormuş. İzleten var mı?

Bu soruyu cevapla


45 Cevap


ozguranne

Duyduklarınız doğru değil. Aman izlemesin, izletmeyin. 3 yaşına kadar TV gelişimi kısıtlayıcı, dikkat dağıtıcı özelliğe sahipmiş. 
O kadar çok araştırma var ki zararlarına dair... 

Ayrıca TV izlettirmek çocuğu "daha az zeki" yapmıyor sadece. Konsantasyon bozukluğu, dil öğrenme güçlüğü (ifade yeteneği), zihinsel gelişimi önleyici etkileri var. Aman diyim. 


ikicocukannesi

tv konusunda birkac kez yazdım,
uzmanların cogu iki yasına kadar kesinlikle uc yasından sonra cok az diyorlar.

ben abla 1 yasını gectikten sonra kademeli basladım. gunde yarım saat ile, bu bizim tv saatimiz ve rahatlamak icin yapıyoruz. yasına uygun icerigi duzgun egitici yayınları seciyorum. in the night garden(gece bahcesi) ve barney favorilerimiz. bunun dısında bir karoeke setimiz var onu acıyoruz.normal tv yayınlarını bilmiyor ve izlemiyorlar. ilgilerini de cekmiyor. zaten tv diger odada ve sadece tv saatimiz basladı deyince o odaya geciyoruz. aynı odada birde camasırlık var su sıralar kardes tvden cok camasırlıkla ilgili:)

evde uydumuz var digiturk yok, dolayısıyla baby tv izlemedik, yayınların icerigini bilmiyorum bu acıdan fikrim yok...

hoscakalın.


ozguranne

"Fransa, 0-3 yaş arası çocukların kesinlikle televizyon izlememesiyle ilgili bir yasak getirdi. Bu yasak sadece biz büyüklerin izlediği kanalları kapsamıyor. Bu çocuk ve bebek kanallarını da içine alan bir yasak. Tekrar vurgulamak gerekirse Fransa 0-3 yaş arasındaki çocukların izlememesi gerektiğini falan önermiyor! Doğrudan yasaklıyor. Peki, her yerde satışa sunulan beyin geliştirici DVD'ler, bebek kanalları varken nasıl olur da böyle bir yasak ortaya çıkarılır? Yasal olan hangisi? Devletçe onaylanmış bu kanallar ve yayınlar mı? İzleme yasağı mı?


Yasaklama sadece yetişkinlere yönelik programları değil, bebeklere yönelik televizyon kanallarındaki programları da içeriyor. Fransa Medya Yüksek Konseyinden yetkililer, yaptıkları açıklamada, 3 yaşın altındaki çocukların televizyonun zararlı etkilerinden korunması gerektiğini ve onları korumak için böyle bir yasa çıkarıldığını açıklamıştı. Bu kanalların sadece kablolu yayından yayımlanması gerektiğini söyleyen Fransa Kültür Bakanı Christine Albanel, bebeklere yönelik kanalların çocuklardaki olumsuz etkisini söz ediyor. Yetkililer, televizyonun 3 yaşın altındaki çocukların zeka gelişimini olumsuz etkilediğini düşünüyor.


esraozlem

ozguranne benim yerime de söylemiş her şeyi. 3 yaşına kadar mümkünse hiç televizyon izletmeyi düşünmüyorum. Sonrasında da televizyondaki normal yayın asla, çocuk programları(ki onları da iyi seçmek gerekiyor), eğitici dvd vs olabilir. O konuya henüz çalışmadım :)


ikicocukannesi

ozguranne,

yetkililer oyle dusunuyor olabilir fransada lakin ben yetkili fransızlara pek katılmayanlardanım...

yani elbette bilime sonsuz saygım var ama ben cocuklarımı yetistirirken birazda kendimden bir seyler katmaya meraklıyım. bayılıyorum kızımla uzanıp uppsy daisy'nin sarkısını soylemeye sonra kalkıp dans etmeye, simdilik cok asırıya kacmadıgım icin zararını pek gormedim. pedagog da sakınca gormedigini soyleyince kendime destekci de bulmus oldum:)

biraz tercih ve zamanlama meselesi sanırım, bizim dinlenme saatimiz diyeyim ya da,

hoscakal.esraozlem

Ben kendi adıma 5 dakika dahi maruz kalmasından yana değilim, çünkü şu an öyle bir dönemdeyiz ki, 2 yaş dönemi yaklaşıyor, minik inatlaşmalar, tutturmalar, "ben"in farkına varması başlamış durumda. Hayatında olmayan ve bence eksikliğini hissetmediği bir şeyi böyle bir dönemde hayatına sokmak istemiyorum. Ada çok meraklı ve her ne kadar dışarıda, başka evlerde, başka ortamlarda engelleyemediğim televizyon görüntülerine takılıp kalmasa da, televizyonun olayının farkında. 5 dakika izletirim tadını alır, daha fazlasını ister. Daha fazlasını veremeyeceğim bir şeyi vermek istemiyorum.

Kaldı ki televizyondan öğrenebileceği her şeyi kitaplardan, yaşamın içinden öğrenebilir, öğreniyor da. Baby TV'nin programlarını bizde olmasa dahi başka ortamlarda izledim, faydalı görünüyor, başarılı programlar ama renkleri, sayıları, şekilleri, kavramları, şarkı söylemeyi, dans etmeyi, eşleştirmeyi, kedi gibi miyavlamayı, köpek gibi havlamayı, aklıma gelmeyen binbir türlü durumu bir kutunun içinden duyacağına, benden, babasından,  annanesinden, dedesinden, dayısından, halalarından, kuzenlerinden, arkadaşlarından duysun öğrensin. Nacizane fikrim :)) Ancak bu pek tabii benim kişisel düşüncem, annelik güdülerim ve okuyup araştırıp harmanladığım bilgilerle şekillenen "televizyon(!)" yorumum. Lütfen yanlış anlaşılmalar olmasın.


ozguranne

Şimdi tam linkleri bulamıyorum tabi de aslında yetkililer değil araştırmacılar, bilim adamları ve kadınları düşünüyor.  Yani eğer beraber dans ediyorsanız bence de çok sorun değil gibi çünkü hipnotize olmuş geyik gibi ekrana bakmamış oluyor en azından. 


Bu konuda biraz katı yazıyorum çünkü izletmeyeceğiz diye kıçımızı yırtsak bile açılıyor o tv bi şekilde. Ya bir yere gidiliyor, misafir geliyor, haberlere bakalım deniyor. Evime gelen temizlikçi abla "senin çocuk çok hareketli, ben koyarım tv karşısına dayarım biberonu, bi kere bile gıkı çıkmaz" diyordu. Anlatamadım kadına. Sonra çocuğu en iyi okula yollamakmış, dersaneymiş, montessori eğitimiymiş filan yalan oluyor. Fırsat eşitliği diye bir şey olacaksa 0-5 yaş arası olmalı, sonra geç. Çok geç. O yüzden keşke keşke benim devletim yasaklasa ve kontrol etse. Sadece benim çocuğum değil, bütün çocuklar zihinsel gelişimlerini tamamlayabilsinler. Ülkece geyik gibi ekrana bakıp durmayalım büyüyünce de. 

Umarım hassasiyetimi anlatabilmişimdir. Burada yazıyoruz, siz kendinizce güzel bir yol bulmuşsunuzdur, günde 10 dakika ile sınırlamış, beraber dans ederek, şarkı söyleyerek geçiriyorsunuzdur, biri okur, a sorun yok der ve bebeği bir saat başında bırakır diye bir korkum var. 

TV zararlı. Yani çocuğumuza musluktan su içirmeye kıyamıyoruz. Kaynatıp veriyoruz. Kıyma mı yesin, üç kere mi çekilsin diye kafayı yiyoruz. Zararlı olduğu ispatlanmış bir konuda nasıl bu kadar kayıtsız kalabiliyoruz? 


nilberk

bizim evde baby tv izleyebiliyoruz zamanında ve kararında gerçekten eğlenmek ve rahatlamak amaçlı daha çok onu parkında bırakmak zorunda olduğum anlarda sonuçta zaman dilimlerini bilmiyorum ama açıp da denk gelirsek tuly diye bir karakter var o da nesneleri tahmin etmeye çalışıyor ve o anlarda berk resmen kahkaha atıyor

ayrıca ikiçocukannesinin önerisiyle dün akşam gece bahçesini izledik.berk kucağımda oturdu çok keyifle sarılmama izin vererek (genelde elimi itiyor öpmek evet sarılmak hayır çünkü) bir bütün elmayı bitirdi.yayın bitince hemen kalkıp odasına gitti oyun oynamak için (annem de söylüyordu yeğenim izliyormuş ama ben ikiçocukannesi söyleyince uyguladım anne sözüne geç gelinir ya :)) hatta gündüz de varmış ama asla o keyifli anları ben yaşamak istiyorum bencilce ama artık 8-9 bizim saatimiz)

dolayısıyla gelişiminde uzmanların dediği gibi zararı olabilir ama nasıl kahkaha attığını görünce zamanında ve dozunda izlettirmenin zararı olacağını sanmıyorum çünkü yaşıyorumikicocukannesi

hanımlar odum koptu:)

sakin sakin:)

elbette benzer gorusler var birbirimize karsı ama diyorum ya ben minnolarımda katı yaklasmıyorum tv hakkında. ben seciyorum, sureyi ben belirliyorum. bizde bir sıkıntı yok, hipnotize filan olmuyorlar, beraber uzanıyoruz beraber sarkı soyluyoruz. bahsettigim programın seslendirmesi cok guzel, rutini de guzel benimde kafama yattı, cocugumda egleniyor. eee, yani diyecegim o ki sizin yazdıklarınız daha cok reklam ve muzik izleyen tv karsısında hipnoz olan cocuklar. biz oyle degiliz:)

soyle dusunuyorum tv ve teknoloji hayatın bir parcası, tamamıyla tvden uzak olamayız, ama cocuklarıda tvden korumalıyız, ben bu sınırlamayı basarabildigimi dusunuyorum. esraozlem endiselerinde haklı olmakla birlikte tadını filan almadı benimkiler. yani hic ısrar yasamadık daha fazla diye zira tv saatimiz bitti diyorum okey diyorlar. diyorum ya bizim rahatlama rutinimiz in the night garden. amma da reklamını yaptım programın bu arada:)  

ben bahsettiginiz kesimin icinde olmadıgım icin vicdanen rahatım, biraz da katı olamayanlardanım galiba. gozumu korkuttuz ya hu:)

hoscakalın,
imza: uppsy daisy asıgı ikicocukannesi. evet itiraf ediyorum cok guzel ya hu...


ozguranne

Şey, tv karşısında çocuk unutan bakıcımız değil temizlikçi ablamız. 

Yani elbette ülkemizde bir yasak olmadığından her anne ve baba çocuğuna ister TV izlettirir, ister izlettirmez. Kimi çocuğun hijyenine çok dikkat eder, kimi etmez. Kimi anne sütü verir, kimi vermez. Yani bunlar elbette seçimlerimiz.

Benim o linkleri verme amacım, insanları kırmak ya da incitmek değil, daha çok benim sahip olduğum bilgiye olur da ulaşamamışlardır diye paylaşmak. Eğer ben o yazıları okumamış olsam, belki ben de oturtacaktım, ne güzel eğleniyor çocuğum diye sevinecektim. 

Bilmiyorum Başak, biraz esprili yaklaşayım yazdıklarına:) Benim hayatımda alkol var ama çocuğuma vermiyorum. Alkol çocuğum için belirli bir yaşa gelene kadar kesin yasak. TV de bana alkolden farklı gelmiyor açıkcası. 

Tv çocuğun potansiyelini geliştirmesini engelliyor. Fransa bunu suç kabul etmiş, ben kendilerine katılıyorum. 
Cevaplamak için Üye ol