Baby TV

NeslihanOz soruyor: 10

Kızım televizyon seyretmiyor, sevmiyor. Gerçi bu durumdan çokta fazla şikayetçi değilim. Ama etrafımdan duyduklarıma göre baby tv gelişmelerinde çok faydalı oluyormuş. İzleten var mı?

Bu soruyu cevapla


45 Cevap


ozguranne

Hemen yanıt vereyim, sevdiğim bir blogcu arkadaşım Ayşe bana daha bugün (kendisi sosyoloji doktorası yapıyor, özel ilgi alanı TV izleyen çocuklar ve bu konudaki araştırmalar) konuyla ilgili bilimsel makaleleri yolladı. Dilim döndüğünce çevirmek istiyorum ama bakalım yapabilrisem. Kendi zihinsel ve dilsel gelişimimle ilgili bir konu:)
Damla

Ben genelde bir şeyler ararken internette rastlıyorum. Bunun dışında arkadaşlar, eşim benim bu işlere meraklı olduğumu bildikleri için, bazen de tercüme etmem için bu tür şeyler gönderir oldular. Bazı şeyler daha ben aramadan önüme gelir oldu bu sayede, iyi oldu. Bu yazılarımda bazı linkler vardı:

http://www.kitubi.com/2010/01/05/Bu%c3%87ocuklarNedenArt%c4%b1kGe%c3%a7Konu%c5%9fuyor.aspx

http://www.kitubi.com/2008/11/14/Bebe%c4%9fimTelevizyondakiBebekKanallar%c4%b1n%c4%b1%c4%b0zleyebilirMi.aspx

Bahsettiğim zararlı olmadığını iddia eden kaynaklar da Fransa'da bebek kanalı meselesinin yasaklanmasının hemen peşine çıkmıştı. O tarihlerin haberlerinde arayarak ulaşabilirsiniz.


Zelal_

Selamlar,
NeslihanOz, bence endişe edeceğiniz bir durum yok, ama naçizane tavsiyem nasılsa izlemiyor diye, yine de televizyonu açmamanız. Gerçi benim konuyla ilgili çok derin araştırmalarım yok, oğlumun televizyona alışmasını zaten hiç istemediğimden, taa hamileliğimden beri olabildiğince uzak tutma gibi bir hedefim vardı benim, doktorum da ben sormadan özellikle ilk 2 yıl hiç açmayın diyince öyle makale falan hiç taramamıştım. 
Bu arada ben bu başlığı farkedene kadar konu oldukça derinleşmiş, bu sayede birçok yazıyı, makaleyi okuma fırsatı buldum, kendi adıma memnunum.   


ikicocukannesi

ozguranne,
merakla bekliyorum. fırsat yakalayınca burdan paylasırsan makaleleri super olur,

amerikadan kastım su bu arada; cocuk yetistirmek cevre ile de alakalı malum. dolayısıyla global bir yaklasım saglıklı olur mu pek sanmıyorum. bizde anneanne babaanne teyze dayı hala gibi akrabalık iliskileri muazzam gelismis. sonra kulturumuze biz biraz daha fazla baglıyız. ordaki baby shower olsun ne bileyim halloween olsun best seller cocuk yetistirme kitap sacmalıkları olsun ne alaka? ya da soyle diyeyim amerikan kulturunden pek hazzetmeyen ve amerikalıları genelde derin bulmayan hatta yobaz ve hic entelektuel gormeyen biri olarak onyargılarımı nasıl kenara koyacagımı bilemiyorum. sabit fikirliyim mi ne:) bu konuda calısayım ben en iyisi,,

hoscakal.


ikicocukannesi

basak,

ben saglık sektorunde calıstım minnolardan once, mumessillik yaptım. tamamen kendilerini tıp bilimine adamıs adam ve kadınlarla...o kadar saskınlık yasadım ki ilk yıllarda. sadece turk dr'lara mahsus sanıyordum su tamamen duygusal isini. inan degilmis. uluslararası kongrelerde neler donuyor bir bilsen. diyecegim o ki istisnalar haric diyeyim yine; cogu bilim kadını ve bilim adamı bir yayın icin kendilerine sponsor bulmak durumundalar ve tuhaftır ki bu sponsorler genelde ya ilac firmaları ya da medikal malzeme satan firmalar oluyor.  

sektorden ornekleyeyim hatta diyelim kota tutmadı, kos bir dr'a sunu teklif et onumuzdeki bilmemne kongresi icin masraflarınızı biz karsılayacagız ilgilenirmisiniz dr hn, dr bey? evet ise yanıt lakin benim kotamda su kadar kalem acık var, nasıl yapsak su teknik sartnameyi bizim firmaya gore mi duzenlesek? bir imza lutfen? evet bu kadar cirkin durum. diyecegim o ki her dr her bilim adamı sadece iyi ve dogru is icin calısmıyor. her sektorde bu boyle tabi sadece tıp bilimi icin degil,

cok kisisellestirip konunun dısına cıktım affola,
hoscakal.  NeslihanOz

Hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim, yazdıklarınızdan çok etkilendim.

Şüpesiz TV nin zararlı olduğunu düşünüyordum, bu yüzden kızımı kitaplara yöneltiyorum. Kızıma ilk kitabını 5 aylıkken aldım, ya-pa nın ve net kitap evinin bir çok kitabını aldım, şimdi de Cemile serisini tamamlıyoruz :))) onunla kitaplara bakmak, hikaye uydurmak çok zevkli :)

Sabiha Paktuna'nın tam da kitabını okurken yazdıklarınız çok ilginç geldi, şaşırdım. Diğer kitaplarını da okuyacaktım, şimdi kararsız kaldım. 0-3 yaş kitap zararlı demesi çok tuhaf. Ben de bu düşünceye katılmayanlardan tarafım.

Bir de playskoll ve ficher'in çoğu oyuncağını aldım, artık alıcak pek birşey bulamıyorum, eğitici önerebileceğiniz oyuncaklar var mı?

Hepinize tekrar teşekkürler,


ozguranne

Neslihan merhaba,


Sabiha Paktuna'nın kitap konusunda dediklerini ilk duyduğumda kesinlikle katılmıyorum dedim. Kitabın zararlı olabileceğini anlamak bana zor geldi, bugüne kadar duyduğum bilgilerle çelişkili geldi. Daha sonra fikrim biraz yumuşadı. Söylediği şey sanırım, çocuğun daha çok üç boyutlu cisimlerle haşır neşir olması lazım gibi bir şey. 

Kitap okuyoruz yine, Ela sayfaları çevirip kendi kendine okur gibi de yapıyor ama eskiye göre azalttık. 

Bizim kız sizinkine göre daha küçük. Oyuncaktan çok evdeki araç gereçle daha çok oynuyor. Dün ceviz çorbası yaptı mesela:)ozguranne

Yazmayayım diyorum ama duramadım:)


Bilimde, akademik ortamda çıkar gruplarına hizmet eden araştırmalar oluyor. Örneğin "2 yaşına kadar tuvalet eğitimine hayır" araştırmalarının sporsorları arasında bez üreticileri var. Ben bezsiz bebek yaklaşımına (anneanne usülü) daha yakınım. ABD yaşam tarzını ise kendime uygun bulmuyorum çoğu zaman. 

Ancak TV konusundaki araştırmalar hangi çıkar grubuna hizmet etsin ki? Tersini söyleseler o zaman şüphelenmemiz gerekmez mi? 

Sevgiler:)ikicocukannesi

ozguranne,

yok yok zaten tamamen tv'den sapmıs konumdayım ben,
savulun iki cocuk annesi geliyor durumundayım:)

tv hakkında ben farklı bir gorus yazınca, verilen anti gorusler icinde bilim insanlarının yazıları cıkınca karsıma, (yayınlar makaleler filan) bende bilim insanlarına karsı durdum birden sanırım:) allah allah insan zihni ne tuhaf:)

evet oyle olması gerekir lakin benim aklım baska turlu calısıyor:)isi bilimden cok eglence icin yapıyorum.

ayrıca nedir bu sabiha paktuna'nın kitap olayı? cok sasırdım. anlatın fırsat yakalayınca bilelim bizde. uc boyutlu cisimler filan? benim bilmedigim uc boyutlu cisimler mi var kitaplarda acep? oyle ise yandık ki ne yanmak, dogdugumuz andan beri kitaplar basucumuzda bizim...

hoscakalın. 
Cevaplamak için Üye ol