diş çıkardığını nasıl anlarız

Aysegul_ soruyor: 10

oğlum 6 aylık oldu. dünden beri huzursuzluğu var. gece güzel uyuyor ama gündüz çok mızmız. 5 dk bile bırakıp başka odaya dahi gidemiyorum, hiçbirşeyle oyalayamıyorum en fazla 2 3 dk oyalanıp sonra ağlamaya başlıyor. Sürekli emmek istiyor, bazen yarım saatte bir.. gündüz uyku da uyumuyor doğru düzgün, 2 kere yarımşar saat uyudu dün. ne oldu anlamadım 2 gündür huyu çok değişti ki normalde hiç böyle değildir. acaba diş mi çıkaracak nasıl anlayabilirim üst diş etleri eskiye göre beyaz görünüyor ama alt tarafta pek bir farklılık göremedim. bu arada bir aydır çocuğun düzeni alt üst oldu taşınmamız nedeniyle, hatta düzen filan kalmadı. son bir haftadır nerdeyse her gece başka bir şehirde yatıyor. gündüzleri de hep arabada geçiyordu ama 2 gündür aynı evdeyiz 1.5 ay da burada kalıcaz. tekrar eski düzenini oturtmaya çalışıcam. acaba bu huzursuzluğu artık yeter beni dolaştırıp durmayın diye mi yoksa diş veya başka bir sebepten mi?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


zeynepanne

dişler iyice beyazladıysa ve damak iyice sertleşip şiştiyse, ortası kabarık ve beyaz, damak kırmızı ise diş geliyordur.
ama genel olarak bebekler düzen severler. bu düzen değişikliği nedeniyle huysuzluk yapması çok normal


Aysegul_

teşekkür ederim zeynepanne, ya düzeni 1 aydır yok ama düne kadar hiç huysuzluğu yoktu. dünden beri artık yolculuk da yapmıyoruz, o yüzden acaba başka bir sebep olabilir mi diye düşünmüştüm ama dediğin gibi dişçıkarmasa da huysuzluğu normal olmalı ben bu kadar dayanmasına bile çok şaşırdım :)


Damla

Biz oğlum 18 aylık olup da dişleri tamamlanana kadar her huysuzluğunda diş mi dedik, hiçbir zaman da tam emin olamadık. Doktorlar huysuzlukları ve ateşi dişe yormama eğilimindeler, bence bunun sebebi ailelerin diştir, diştir deyip olası bir sorunu geçiştirmemelerini, dikkat etmelerini istemeleri. Doktorumuz da çıkmadan önce 1-2 gün sıkıntı yapar, geçer derdi ama o sıkıntılı gün"ler" hiçbir zaman tam dişin çıktığı güne denk gelmezdi. Ne zamanki dişler bitti, o sebebi bilinmeyen huysuzluklar da bitti, sebepsiz gece uyanmaları da. Ancak o zaman dişten olduğuna emin olabildik :)


selmak

Aynı durumlar bizde de var . salya, sümük, ısırma, ağlama, kulak kaşıma, huzursuzluk, uykusuzluk, özellikle son iki gündür pik yapmış durumda. Bizde dişe yoruyoruz bu durumları. Umarım çabuk gelir ve gider. Kolaylıklar diliyorum.


Loxodonta

Kızımın dişi 2 hafta kadar önce çıktı. Ama ondan önce 1 hafta kadar ara ara sıkıntıları vardı. Mesela bir gece 1 saat boyunca aralıksız ağladı. Ama huysuzluk ağlaması değil de sıkıntı ağlaması olduğu çok belliydi. Bir de geceleri çok uyanmaya başladı. Dişin çıkmasından 1 gün önce ateşi çıktı, çok değil ama 37-37,8 arası. Sonra o gece hiç uyumadı, çok sıkıntılıydı. Sonra öğlen bir baktım diş çıkmış.
Ayrıca diş çıkmadan önceki gece ishal oldu. Çok şiddetli değil ama normalde hem daha katı hem de daha seyrek yapardı. Ama dişin geldiği gün sık sık ve sulu kaka yaptı.

Kızım son 3 aydır hep dişlerini kaşıyor. Her seferinde tamam diş geliyor dedim. Yani diş kaşıntısı bizim için bir belirteç olmadı.

Diş çıkmadan önce yeni tatilden gelmiştik. Ondan önce de İstanbul'a gitmiştik. Bu huysuzlukları ben de yolculuğa bağlamıştım, ama sonunda diş çıktı ve sonra çok rahatladı.

3 çocuk sahibi bir arkadaşım Calgel'i önerdi bana. Diş çıkma zamanı çok rahatlatıyormuş bebeği. İstersen bir dene.Aysegul_

Arkadaşlar bizim ufaklık yenice normale döndü, sanırım düzen bozulmasından oldu çünkü hala tık yok dişlerde o güne göre hiçbir değişiklik olmadı . bir de aklıma geldi acaba babayı mı özledi :) çünkü o güne kadar 3 haftadır yıllık izindeydi babamız o gün işe gitti. haftasonu ise çok bariz bir düzelme gözlemledik hareketlerinde, şimdi haftaiçi babamız yine yok ama bizimki iyi durumda alıştı belki.


melihim

benim oglum bugun 4. ayına girdi.ve dişleri acaip kasınıyo eli surekli agzında ve bugun baya huysuzlandı uyumu,emerken ısırıyo, 2 dakka duruyo sonra aglamaya başlıyo.Ama beni gorunce susuyo. Sizce yanlız oldugu için mi aglıyo yoksa dişleri mi kaşınıyo bana yardımcı olunCalgel kullanıyorum ama oda fayda etmiyo :(


othilia

Zümrüt 3. ayından beri salya akıttı fazlasıyla ve ne bulursa dişlerini kaşıdı ama dişler 9. ayda geldi. En büyük göstergesi de 1 hafta önceden diliyle dişlerinin olduğu bölgeyle oynadı. Yuvarlayıp durdu dilini sanki orada bişey var mış da onu almaya çalışıyormuş gibi. Tıpkı bizim ağzımızda bir şey kaldığında yaptığımız hareketleri yaptı.melihim

yani 6 ay mı cekcez bu kaşıntıyı :(


othilia

Valla bizde aynen öyle oldu. Ne bulduysa büyük bir hırsla dişlerine sürttü 6 ay, üstelik sadece ön alt 2 dişi çıktı, yani devamı gelecek, geliyor, geldi gibiiiii...Cevaplamak için Üye ol