6 aylık bebek ek gıdaya geçince hangi sıklıkla emer? yardımm

aktiva soruyor: 10

Merhaba değerli anneler, (uzun bir yazı olacak umarım deneyimli anneler cevap yazar)

Oğlum 6 ay 12 günlük. Kontrollerini sağlık ocağı ve hastanede birden takip ediyorum. 4 Haziranda yapılan aşısında sağlık ocağı kilosunu 7.750 dedi. Fakat birkaç gün sonra Acıbademde ilk defa gittiğim doktor (drumuz izindeydi) 7.552 tarttı. Acıbademde 6 Mayısdaki kontrolünde sürekli gittiğimiz drumuzda ise 7.350 çıkmıştı. Kafam çok karıştı, fakat sağlık ocağı yeni kalibrsayonu yapıldı dedi. Acıbadem sürekli drumuza sorduğumda ise tartılarımızın hepsi aynı fark olmaz dedi.

6 aylık kontrolünde Acıbademde ilk defa gittiğimiz dr geçen aya göre az kilo almış (200-250 gr oluyor tartıları doğruysa) Boyumuz ise 69 cm çıktı (uzamışız) ek gıdaya hızlı bir geçiş yapalım dedi. Daha önce güzel kilo aldı, sütüm de var maaşallah. Dr böyle deyince çok dert ettim kendime. Günde 1er  öğün 100 ml çorba, 100 ml meyve püresi/suyu, 100 ml yoğurt almalı dedi. Kontrolden birkaç gün sonra bu miktarları alır hale geldi oğlum. Ben zaten birkaç meyveye alıştırmıştım az az 5,5 aylıkken. Yoğurdumuzu püre ile birleştiyorum çünkü sade yoğurdu sevmedi pek şimdilik.

Sevgili anneler, çok şükür şimdiye kadar oğlum emdi, çalıştığım halde (çok şükür mesai saatlerim esnek süt izni filan derken çok ayrı kalmıyoruz) 2 yaşına kadar da hakkıdır diyorum ben. Ve Aşırı hareketli bir bebeğim var. Hele son ay iyice arttı bu durum. Bakıyorum ne kadar sakin bebekler var. Bizde nerdeee. Ve şöyle birşey var ki ek gıdaya geçince eskisi kadar sık emmiyor. Gece emiyor. Sabah ya 6 en son emiyor muhtemelen. Sonra 7 ya da en geç 7.30 da uyanıyor. Kalkınca emmiyor. Önceden bir 8.30 da bir de 10 gibi emerdi. Şimdi ise 9-10 civarı bile çok a emiyor. 9.30 -10 arası kahvaltı ekledik (eski dr u dedi) Kahvaltısı: Tereyağ, peynir,pekmez, ekmek/bisküvi, anne sütü. Emmezse sütünü buna koyuyoruz yiyiyor maaşallah yavaş yavaş olsa da. Sonra ben evden çıkıyorum arada 100 ml sütünü kaşıkla alıyor. Sonra öğlen çorbasını ben gitmeden. Ben gidince geçen haftadan beri emmiyor çoğunlukla ben de sağıp atıyorum dondurucuya. İkindi sıraları emdikten biraz sonra alıyor yoğurdunu da. Genel keyfi yerinde. İlk 4 aya göre ağlamalarımız azaldı. Ama evde uyuduğu kısa zamanlar sadece sakin hayatımızda :))

Şimdilerde şu oluyor : Emmeye başlıyor etrafa bakınıyor tekrar emiyor, zaten kollar bacaklar hiç durmuyor bu esnada. Bazen de bir yudum alıyor etrafına ilgi duyuyor ısrarcı davranıyorum (ısrar edince ağlaması filan yok) bakıyorum tok herhalde bir süre sonra tekrar deniyorum. Yatarak emzirmeye çalışıyorum kendini kafa kafa attırıp yatağın ucuna gidiyor :)) Dün mesela sağmak zorunda kaldım göğsümü emmeyince. Baktım belki kaşıkla alır birkaç kaşık zor akıttı. Yoğurdunu da istemedi, yattıktan sonra kalkıp emdi. Benimki genelde yarı uykulu olursa daha uzun emiyor gündüz 5 dakikada tamam :)) Gece 1,5 saatte bir uyanır, bazen daha sık. Doğduğundan beri böyle. Hatta daha kötüydü tablo.

Daha diş çıkarmadı. Ama eller hep ağızda.

Tüm bunlar 6-6,5 aylık bir bebek için emme sıklığının azalması (ek gıdayla) normal mi? Çok mu hızlı geçtik ek gıdaya? (Ben baktım bir iki alıştırmadan sonra alıyor dr un dediği miktarları verdim ben de çok hareketli diye) Bebek bu aylarda emdiği zaman bile 3-5 dk mı kalır memede? İlgi dağılması nasıl önlenebilir? Bu aylarda büyüme atağı olabilir mi?

Anne olmak böyle bişeymiş... :))

Bu soruyu cevapla


27 Cevap


CokBilmis

Canı hangi sıklıkta emmek isterse o kadar emer :)

Ben kendim yönlendirmedim, kızıma bıraktım. 9 aydan sonra günde sadece 1 defa emiyordu. Şu anda 33 aylık günde 2-3 defa emiyor, ama bu sefer de süresini kısalttı.

Onlar biliyorlar neyi nasıl yapacakalarını.


fistikcik

Bebekler aldığı ek gıda miktarı kadar anne sütü alımını azaltır. Doktorunuzun tavisyelerini çok garip buldum, hiçbir doktor ek gıdaya birden "100 ml çorba, 100 ml püre, 100 yoğurt"la başlamaz. Bunların toplamı 300 ml eder, farkında mı doktorunuz ? Bebeğin midesi zaten ne kadar, yer kalmaz tabii ki anne sütüne.

Ek gıda başlangıçta 1-2 çay kaşığı verilir, doyumluk değil, tadımlıktır. 6. ayda 250 gr almış olmasında endişe edilecek bir şey yoktur, gayet normal. Bu aydan sonra kilo alımı yavaşlar, ilk aylardaki kadar hızlı olmaz. Boyu uzamış zaten, gelişiminde bir problem olsa boyu da uzamazdı.

Emzirmeye devam etmek istiyorsanız verdiğiniz ek gıda miktarını biraz azaltın. Bir de merak ettim, bu miktarları sorunsuz mu yiyor bebeğiniz, yoksa oyunla, zorla, "aa uçak geliyor" fala diyerek mi yediriyorsunuz ? Eğer öyleyse lütfen hemen vazgeçin. Çok uzun sürecek yeme problemlerine yol açma ihtimali var.

Siz yemekten önce emzirmeye devam edin. Ek gıdayı en azından 7-8 aylık olana kadar sadece bir-kaç çay kaşığıyla sınırlayın. 7. aydan sonra da Baby Led Weaning yaklaşımına geçmeninizi öneririm (Nurturia'da grubu da var, isterseniz mesaj da gönderebilirim size bu konuda).

Bebekler canı ne zaman isterse o zaman emer, doğrudur. Ama ek gıdaya ağırlık verirseniz, istediğinizden daha erken bir tarihte memeyi bırakabilir.

Bu ayda emerken dikkat dağılması normaldir, sessiz, fazla uyaran olmayan, loş bir odada emzirin.
Sevgiler


nilinmasali

merhaba büyüme atağı haftaları :

Haftalar:

5.Hafta

8.Hafta-(bazi bebklerde 9.haftada olabilir)

12.Hafta

15.Hafta(bu seferki atak dönemi 15 ile 19.haftada olabilir yada birkac gün tekrarlayabilir)

23.Hafta(yada 26.Hafta)

34..Hafta(37.haftaya kadar sürebilir yada birkac günlük sürelerle tekrarlayabilir)

42.Hafta(46.haftaya kadar)

51.Hafta( yada 52.)  bu durumda muhtemelen atak döneminiz olabilir,

bunun dısında bebeğiniz büyüyor dolayısıyla cevreyi yeni yeni tanımaya basladı herseyi incelemek istemesi çok normal:) ben o dönem çareyi hep aynı noktada emzirerek bulmuştum ortam bi süre sonra cekiciliğini yitiriyor,inceleme isteği ortadan kalkıyor,loş bir ortam ve hafif bir müzik sesi vardı,kilosunu doktorunuz degerlendirip ek gıdaya hızlı bi geçişi öngörmüş zaten,ama ben kendi adıma konuşursammm önceliği hep anne sütüne verdim her öğün önce emzirip arkasından yedirdim ek gıdayı,(anne sütü doyuracak miktarlarda değildi,olsaydı daha azek gıda verir belkide 6. ayda hiç başlamazdım )sizin yerinize kendimi koyduğumda da sanırım cok yüklenmezdim anne sütü dısındaki gıdalara diye düşünüyorum,birde gram hesaplarına cok takılmayın bi süre sonra içinden çıkılmaz bir hal alıyor,keyfi yerindeyse,ac olduğunu düşünmüyorsanız,boyu uzuyorsa yeterlidir

 


nilinmasali

yazmayı unutmuşum,büyüdükleri için daha kısa sürede daha fazla süt emiyorlar buda kısa süre emdi doymamıştır diye düşündürmesin;)


aktiva

Emzirmeyi sakin bir odada yapıyorum evet.

Evet dr un ek gıdaya geçmemiz lazım paniklerine ben de çok şaşırmıştım. Dr a göre emzirmeyi geceye kaydırın dedi. İşin garibi asıl dr umuz da bu rutini onayladı onunla da konuştum uzun uzun ve hatta kahvaltı da ekledi. Emmesi  azaldı dedim normal dei endişe etmeyin dedi hatta daha da düzene girer dedi. Yaklaşık 5 gündür kahvaltımız da var.

Sağlık ocağı ise önce anne sütü dediğinden içgüdüsel olarak emmediyse gıda vermiyorum. Öncelik anne sütü fakat bu sefer de ek gıdayı alan bir çocuğun gıdasını mı kesmem lazım. Emmezse mesela emecek olduğu miktarı sabahki kalvaltısına koyup (bugün 75 ml koydum) süzgeçten geçirip veriyorum. Çorbasına süt katıyorum koyu yapıp, en son filan.

Bebeğimin bu ek gıdaları alması çok sıkıntılı değil istemezse zaten ağzını kapatıyor bir iki kere yaptı biliorum. Mesela ilk kaşıkta açmaz ağzını sıkı sıkı az bi tadını alır, baktı beğendi yemeye başlar. Şarkı söylüyoruz, hım hımm mama mama filan diyoruz, zorla yedirmiyoruz yani. Zaten zorla almaz veya kusar öyle birşey olması hiç. Yani şimdi siz ek gıda miktarını azaltın mı diyorsunuz?

Yarın sırf bu yüzden başka bir dr a götürücem kafam çok karıştı ya anneler :((((aktiva

evet ben de doymasa ağlar diyorum ama...
bir de daha hızlı çekiyor ama göğsümü de her zaman boşaltmıyor. Sütüm bollaştı belki de ondan mı acaba...


nilinmasali

yeni tatlar değişik geldiği için muhtemelen verdiklerinizi yiyecektir,ben şimdi düşünüyorum da o aylarda kızımın yediği şeyleri ben şu an yiyemem( misal koca bir kase corba)ama araya mesela diş dönemi girdiğinde(şu an mesela) sadece sütle besleniyor önceliği ek gıdaya verirseniz o süt bi süre sonra azalacak yada seceneklerin çokluğunu fark eden bebek süte kanaat etmeyecek,emmesinin azalmasını hoşgörüyle karsılamasına ben aynı hoş görüyü gösteremiyorum,gercekten sütüm çok az ama ilaç niyetine bile olsa 2 yasına kadar böyle götürmeyi planlıyorum,size 6. ayda neden bu kadar yüklenmiş çok enteresan,ben olsam baska bir doktora daha kesinlikle danısırım,hava sıcak bebekler cok hareketli ,terliyolar su kaybediyorlar,gectiğimiz ay 500 gr civarı bir kilo kaybımız olduğu halde doktorumuz panik yapmadı...


fistikcik

Doktorların çoğu mamayla beslenen bebeklere göre bir ek gıdaya geçiş programı veriyorlar. Ve 2 yaşına kadar emzirmeyi düşündüğünüzü hesaba katmıyorlar (bir kısmı da zaten uzun emzirmeyi desteklemiyor maalesef, bir an önce ağırlık ek gıdaya geçsin istiyor).

Bu bir tercih meselesi. Bu açıdan "yanlış" yapılan bir şey yok. Anne sütünü mümkün olduğu kadar çok alsın diyorsanız verdiğiniz ek gıda miktarını ayarlayabilirsiniz.

Doktorunuzun garip bulduğum başka bir önerisi ise emzirmeyi geceye kaydırmanızı önermesi. Tam tersine kısa süre sonra gece emzirmesini sonlandırıp (kesintisiz uyku açısından), gündüz emzirmek daha uygun.

Baby Led Weaning'i lütfen araştırın. Bebeğiniz kahvaltıyı bulamaç, yemekleri püre olarak tatmasın sadece. Katı besinlere de yavaş yavaş alışsın. Ek gıda sürecinin temel amacı yeni tatlara, dokulara alışmasıdır. Anne sütü alıyorsa ek gıda doyumluk olmamalı diye düşünüyorum.
_shushu

Biz ek gıdaya geçtiğimizde  çocuk dr.muz ağırlık ek gıda da olacak,bir sabah bir akşam emecek demişti.Süte alıştığından yeteri kadar ek gıda verememiştik.Sen bu zorluğu kolay atlatmışsın,çoğu bebek kabullenemiyor ek gıdayı.Ayrıca 6.ay gibi kansızlık başlıyor diye 3 aydan demir veriyorlar.Ben dokotumuza ilk 6 ay anne sütüde neden 6.ayda birden ağırlık ek gıdada oluyor diye sormuştum.Oda 6.aydan sonra sütün özellikleri değişyor eskisi gibi yeterli olmuyor demişti.Daha sonra 17aylıkken oğlumun dişlerinde erime başladı.Nedenini araştırdık ve gece emmesi olduğunu öğrendik sık sık emip ağzında sütle uyuduğundan sütteki şeker çürüğe sebep oluyormuş.bu dönemde oğlumun ilk tercihi hala anne sütü idi.Sütten kesmem gerek gibi görünüyordu.Araştırdığımda bir yaşından sonra anne sütünün besleyiciliğini,bağışıklık siistemini güçlendirici özelliğini yitirdiğini öğrendim.Tereddüt etmeden kestim.İştahı arttı.Gece uyanmaları bitti.Şimdi bir yada iki kere su içmek için uyanıyor.

   Yani canını sıkmana gerek yok.diş çıarırken emmek çok can acıtıyor,o yüzden de emmek istemiyor olabilir.Sağar yemeklerine katarsın.Son olarak diş temizliğini ihmal etmeyin.


fistikcik

_shushu, size yönelik bir eleştiri değil yazdıklarım. Bebeğiniz ve siz sağlıklı olduktan sonra en önemlisi bu. Ancak size iletilen yanlış bilgileri düzeltmek istedim.
Anne sütü 1 yaşına kadar esas besindir, ne besleyiciliğini, ne de bağışıklığı koruyucu özelliğini yitirmez. Bunu iddia edenler yanlış bilgi vermektedirler. Şu anda vaktim dar, ancak dileyen herkese bu konudaki ciddi kaynaklardan referans belirtebilirim (referanslarım medikal yayınlardır ve doktorların yazdığı makalelerdir).

1 yaşından sonra da bağışıklığı güçlendirici özelliği kaybolmaz, tam aksine 18. ayda bu özelliği en üst noktaya ulaşır. Bu konuda da ciddi araştırmalar mevcut.

Gece emzirmesi biberonla beslenme gibi diş çürüğüne sebep olmaz. Ancak belli bir yaştan sonra gece emzirmesini kesmek kesinitisiz uyku açısından gereklidir.

Okuyan diğer annelerin yanlış bilgilenmemesi için bunu belirtmem gerekliydi.

Tabii burada şu soru akla geliyor : "Öyleyse niye bazı doktorlar aksini iddia ediyorlar ?". Çünkü (maalesef) doktorların çoğu emzirme konusunda çok çok az bilgiye sahip. Bu konuda uzmanlık geliştiren doktor sayısı az. Uzunemzirmeyi destekleyenler daha da az. Bu yanlış bilgilendirmelerin sebebi bu.Cevaplamak için Üye ol