6 aylık bebek ek gıdaya geçince hangi sıklıkla emer? yardımm

aktiva soruyor: 10

Merhaba değerli anneler, (uzun bir yazı olacak umarım deneyimli anneler cevap yazar)

Oğlum 6 ay 12 günlük. Kontrollerini sağlık ocağı ve hastanede birden takip ediyorum. 4 Haziranda yapılan aşısında sağlık ocağı kilosunu 7.750 dedi. Fakat birkaç gün sonra Acıbademde ilk defa gittiğim doktor (drumuz izindeydi) 7.552 tarttı. Acıbademde 6 Mayısdaki kontrolünde sürekli gittiğimiz drumuzda ise 7.350 çıkmıştı. Kafam çok karıştı, fakat sağlık ocağı yeni kalibrsayonu yapıldı dedi. Acıbadem sürekli drumuza sorduğumda ise tartılarımızın hepsi aynı fark olmaz dedi.

6 aylık kontrolünde Acıbademde ilk defa gittiğimiz dr geçen aya göre az kilo almış (200-250 gr oluyor tartıları doğruysa) Boyumuz ise 69 cm çıktı (uzamışız) ek gıdaya hızlı bir geçiş yapalım dedi. Daha önce güzel kilo aldı, sütüm de var maaşallah. Dr böyle deyince çok dert ettim kendime. Günde 1er  öğün 100 ml çorba, 100 ml meyve püresi/suyu, 100 ml yoğurt almalı dedi. Kontrolden birkaç gün sonra bu miktarları alır hale geldi oğlum. Ben zaten birkaç meyveye alıştırmıştım az az 5,5 aylıkken. Yoğurdumuzu püre ile birleştiyorum çünkü sade yoğurdu sevmedi pek şimdilik.

Sevgili anneler, çok şükür şimdiye kadar oğlum emdi, çalıştığım halde (çok şükür mesai saatlerim esnek süt izni filan derken çok ayrı kalmıyoruz) 2 yaşına kadar da hakkıdır diyorum ben. Ve Aşırı hareketli bir bebeğim var. Hele son ay iyice arttı bu durum. Bakıyorum ne kadar sakin bebekler var. Bizde nerdeee. Ve şöyle birşey var ki ek gıdaya geçince eskisi kadar sık emmiyor. Gece emiyor. Sabah ya 6 en son emiyor muhtemelen. Sonra 7 ya da en geç 7.30 da uyanıyor. Kalkınca emmiyor. Önceden bir 8.30 da bir de 10 gibi emerdi. Şimdi ise 9-10 civarı bile çok a emiyor. 9.30 -10 arası kahvaltı ekledik (eski dr u dedi) Kahvaltısı: Tereyağ, peynir,pekmez, ekmek/bisküvi, anne sütü. Emmezse sütünü buna koyuyoruz yiyiyor maaşallah yavaş yavaş olsa da. Sonra ben evden çıkıyorum arada 100 ml sütünü kaşıkla alıyor. Sonra öğlen çorbasını ben gitmeden. Ben gidince geçen haftadan beri emmiyor çoğunlukla ben de sağıp atıyorum dondurucuya. İkindi sıraları emdikten biraz sonra alıyor yoğurdunu da. Genel keyfi yerinde. İlk 4 aya göre ağlamalarımız azaldı. Ama evde uyuduğu kısa zamanlar sadece sakin hayatımızda :))

Şimdilerde şu oluyor : Emmeye başlıyor etrafa bakınıyor tekrar emiyor, zaten kollar bacaklar hiç durmuyor bu esnada. Bazen de bir yudum alıyor etrafına ilgi duyuyor ısrarcı davranıyorum (ısrar edince ağlaması filan yok) bakıyorum tok herhalde bir süre sonra tekrar deniyorum. Yatarak emzirmeye çalışıyorum kendini kafa kafa attırıp yatağın ucuna gidiyor :)) Dün mesela sağmak zorunda kaldım göğsümü emmeyince. Baktım belki kaşıkla alır birkaç kaşık zor akıttı. Yoğurdunu da istemedi, yattıktan sonra kalkıp emdi. Benimki genelde yarı uykulu olursa daha uzun emiyor gündüz 5 dakikada tamam :)) Gece 1,5 saatte bir uyanır, bazen daha sık. Doğduğundan beri böyle. Hatta daha kötüydü tablo.

Daha diş çıkarmadı. Ama eller hep ağızda.

Tüm bunlar 6-6,5 aylık bir bebek için emme sıklığının azalması (ek gıdayla) normal mi? Çok mu hızlı geçtik ek gıdaya? (Ben baktım bir iki alıştırmadan sonra alıyor dr un dediği miktarları verdim ben de çok hareketli diye) Bebek bu aylarda emdiği zaman bile 3-5 dk mı kalır memede? İlgi dağılması nasıl önlenebilir? Bu aylarda büyüme atağı olabilir mi?

Anne olmak böyle bişeymiş... :))

Bu soruyu cevapla


27 Cevap


nilinmasali

fıstıkcık +1

 


_shushu

    sütün besleyiciliği konusunda haklı olabilirsiniz fistikçik hanım,çok detaylı araştırmadım açıkcası zaten 17 aylık olup doğru dürüst ek gıda alamayışı endişelendiriyordu beni,bir  de çürük mevzuu olunca kestim,bende aslında 2 yıl emzirme konusunda kararlıydım.

   Ancak gün boyu zaten sık sık emip ek gıdada alan bebek birde gece 1.5-2 saatte bir emerse neredeyse ağzında sürekli yemek kalıntıları olacak demek.Bu nedenle gece emmek çürüğe neden olmaz fikri bana çok mantıklı gelmedi.Bunun gerekçesi yada bilimsel bir açıklaması  var mıdır?


nilinmasali

gece emmek değilde genel olarak anne sütü diş çürüğüne neden olmaz diye biliyorum....

http://www.drrenginnalbantoglu.com/detay.asp?id=104&anne-sutu-ve-dis-curugu

 

 


nilinmasali

tersi görüşlerde var tabii ki ama bizim doktorumuz da bu şekilde düşünüyor,(ben süt yetersiz olduğu için gece emzirmiyorum)..


_shushu

Yazıda anne sütü tek başına çürüğe sebep olmaz ama ek gıdaya geçen bebekte şeker içeren besinlerle bir araya geldiğinde  karbonhidrat/anne sütü karışımının yüksek çürük yapıcı özellik gösterir diyor.Hatta ani başlayan ve hızlı ilerleyen çürükler olabilir diyor.Sanırım bizde olan bu.mariposita

birkaç gün önce bu konuyla ilgili yazdım ben de. bizim drumuz da aşırı ek gıda yüklemesi yaptı. kahvaltı, meyve, yoğurt, sebze derken emecek yer kalmıyordu çocuğa. kafam karışmıştı ama yine de devam ediyordum. sağolsun buradaki anneler içimi rahatlattı. ertesi gün de doktorum programındaki dr burdakileri destekleyici şeyler söyledi, tamam dedim, kesiyorum. 6-9 aya kadar vaktimiz var.
aşırı yükleme yapmayın sakın. hiç bir besin anne sütünden daha değerli olamaz. eğer doymadığını düşünüyorsanız, bir meyve akşama doğru da yoğurt yeterli oluyor.( bnmki böyle) sebze püresiyle dönüşümlü olarak yedirebilirsiniz. ben yoğurdunun içine ceviz katıyorum. bazen sabahları ya da arada sadece 1 tane kuru erik veriyorum eme eme bitiriyor. bu drların ek gıda sevdasını da anlamış değilim:S


aktiva

 

_shushu, Oğluma 4.ay bitince 2 farklı demir ilacını denediğim halde kabızlık yaptı. Yavrum nasıl kıvrandı, bir bilseniz. Tabi ben de bir taraftan. Biz de anne sütü aldığından bıraktık. Yapacak birşey yok kötü yapıyordu çünkü. Şimdi 2 çay kaşığı pekmez veriyorum her gün. Senin doktorun bizim 2. gittiğimiz doktorlar aynı kafada sanırım. Okuduğum bir kitap ta da 6 ay da gece emmeye hiç kalkmamalı gibi birşeyler yazıyordu.   


aktiva

mariposita, ben de anne sütünü hiçbirşeye değişmem. Allah'ın verdiği bir nimet. Bebeğimiz (emzirebilen anneler için) ilk 6 ay sütümle büyüdü. Elhamdülillah diyorum. Galiba çoğu  doktor bunun bilincinde değil. Emzirmek çok güzel bir duygu. Bunu hiçbirşeye değişmem. Gece saat başı bile kalksa insanı ertesi güne ayakta tutan bağlardan biri. Ve 2 sene emzirmek istiyorum.
Tüm bunları değerlendirdiğimde yarınki doktorun da görüşünü süzüp kendi kendime bir düzene geçicem senin yaptığın gibi galiba. Bence de birden bu kadar yüklenmesi ve beni paniğe sevketmesi yanlış. Bebeğim emsin istiyorum ben çünkü.
Zaten pek kanım ısınmadı o doktora. Dr, 3.730 ile normal doğum yapmama bile şaşırmıştı şimdi düşünüyorum da. Ona kalsa beni direk sezeryane alırdı herhalde.  Anladığım kadarıyla bazı doktorların genel tavrı farklı.praticus

aktiva haklısın bazı doktorların genel tavrı farklı bizim doktorumuzda çok erken başlatmak istemişti.ver ver tatsın yesin artık bişeyler demişti oğlum prematüre doğdu düşük kilodaydı. ben 6.5 ay sadece anne sütü verdim sonra yavaş yavaş alıştı oğlum ek gıdaya.Hala önce emer sonra ek gıdasını alır çok şükür.Sizde düzeninizi bunun üzerine kurarsanız hem sütünüz azalmaz hem bebeğiniz anne sütünden max. yararlanır.umarım gideceğiniz doktorunuzu seversiniz.


aktiva

Longriver, sağol yazın için moral verici. İşlerimi bir yoluna koyayım dünkü dru ve bugünkü durumumuzu yazıcam inş.Cevaplamak için Üye ol