6 aylık bebek ek gıdaya geçince hangi sıklıkla emer? yardımm

aktiva soruyor: 7

Merhaba değerli anneler, (uzun bir yazı olacak umarım deneyimli anneler cevap yazar)

Oğlum 6 ay 12 günlük. Kontrollerini sağlık ocağı ve hastanede birden takip ediyorum. 4 Haziranda yapılan aşısında sağlık ocağı kilosunu 7.750 dedi. Fakat birkaç gün sonra Acıbademde ilk defa gittiğim doktor (drumuz izindeydi) 7.552 tarttı. Acıbademde 6 Mayısdaki kontrolünde sürekli gittiğimiz drumuzda ise 7.350 çıkmıştı. Kafam çok karıştı, fakat sağlık ocağı yeni kalibrsayonu yapıldı dedi. Acıbadem sürekli drumuza sorduğumda ise tartılarımızın hepsi aynı fark olmaz dedi.

6 aylık kontrolünde Acıbademde ilk defa gittiğimiz dr geçen aya göre az kilo almış (200-250 gr oluyor tartıları doğruysa) Boyumuz ise 69 cm çıktı (uzamışız) ek gıdaya hızlı bir geçiş yapalım dedi. Daha önce güzel kilo aldı, sütüm de var maaşallah. Dr böyle deyince çok dert ettim kendime. Günde 1er  öğün 100 ml çorba, 100 ml meyve püresi/suyu, 100 ml yoğurt almalı dedi. Kontrolden birkaç gün sonra bu miktarları alır hale geldi oğlum. Ben zaten birkaç meyveye alıştırmıştım az az 5,5 aylıkken. Yoğurdumuzu püre ile birleştiyorum çünkü sade yoğurdu sevmedi pek şimdilik.

Sevgili anneler, çok şükür şimdiye kadar oğlum emdi, çalıştığım halde (çok şükür mesai saatlerim esnek süt izni filan derken çok ayrı kalmıyoruz) 2 yaşına kadar da hakkıdır diyorum ben. Ve Aşırı hareketli bir bebeğim var. Hele son ay iyice arttı bu durum. Bakıyorum ne kadar sakin bebekler var. Bizde nerdeee. Ve şöyle birşey var ki ek gıdaya geçince eskisi kadar sık emmiyor. Gece emiyor. Sabah ya 6 en son emiyor muhtemelen. Sonra 7 ya da en geç 7.30 da uyanıyor. Kalkınca emmiyor. Önceden bir 8.30 da bir de 10 gibi emerdi. Şimdi ise 9-10 civarı bile çok a emiyor. 9.30 -10 arası kahvaltı ekledik (eski dr u dedi) Kahvaltısı: Tereyağ, peynir,pekmez, ekmek/bisküvi, anne sütü. Emmezse sütünü buna koyuyoruz yiyiyor maaşallah yavaş yavaş olsa da. Sonra ben evden çıkıyorum arada 100 ml sütünü kaşıkla alıyor. Sonra öğlen çorbasını ben gitmeden. Ben gidince geçen haftadan beri emmiyor çoğunlukla ben de sağıp atıyorum dondurucuya. İkindi sıraları emdikten biraz sonra alıyor yoğurdunu da. Genel keyfi yerinde. İlk 4 aya göre ağlamalarımız azaldı. Ama evde uyuduğu kısa zamanlar sadece sakin hayatımızda :))

Şimdilerde şu oluyor : Emmeye başlıyor etrafa bakınıyor tekrar emiyor, zaten kollar bacaklar hiç durmuyor bu esnada. Bazen de bir yudum alıyor etrafına ilgi duyuyor ısrarcı davranıyorum (ısrar edince ağlaması filan yok) bakıyorum tok herhalde bir süre sonra tekrar deniyorum. Yatarak emzirmeye çalışıyorum kendini kafa kafa attırıp yatağın ucuna gidiyor :)) Dün mesela sağmak zorunda kaldım göğsümü emmeyince. Baktım belki kaşıkla alır birkaç kaşık zor akıttı. Yoğurdunu da istemedi, yattıktan sonra kalkıp emdi. Benimki genelde yarı uykulu olursa daha uzun emiyor gündüz 5 dakikada tamam :)) Gece 1,5 saatte bir uyanır, bazen daha sık. Doğduğundan beri böyle. Hatta daha kötüydü tablo.

Daha diş çıkarmadı. Ama eller hep ağızda.

Tüm bunlar 6-6,5 aylık bir bebek için emme sıklığının azalması (ek gıdayla) normal mi? Çok mu hızlı geçtik ek gıdaya? (Ben baktım bir iki alıştırmadan sonra alıyor dr un dediği miktarları verdim ben de çok hareketli diye) Bebek bu aylarda emdiği zaman bile 3-5 dk mı kalır memede? İlgi dağılması nasıl önlenebilir? Bu aylarda büyüme atağı olabilir mi?

Anne olmak böyle bişeymiş... :))

Bu soruyu cevapla


27 Cevap


bcos

aktiva benim de bebeğim 6,5 aylık, 6 aylık kontrolünde 7,5kg idi ve o günden bu yana (10 gün oldu) hiç kilo almadı. Üstelik benim sütüm de yok, 4,5 ay emzirdim, ama sonra işe başladım ve maalesef pompalardan verim alamadım. 180cc ile başladım, 20 cc'ye kadar düştü 1 ay içerisinde.. Şimdi sadece uykudayken memeyi ağzına alıyor, süt çıkmayınca sinirlenip ağlamaya başlıyor, gündüz de ek gıdasını yemiyor..  yoğurdu ağzına sürmüyor... çorbasını içiyordu, bu ay kıymaya başladık artık onu da içmiyor... doktor pütürlü olsun dedi ama ağzına pütür gelince öğürüyor... 4,5 ay emzirerek, 1 ay da ite kaka pompalarla filan aldırdığım kilolar ek besin döneminde gidecek gibi gözüküyor...ne yapacağımı şaşırdım... çorba, kaşık maması, formül süt herşeyi deniyorum... ne yalan söyleyeyim şarkılar, türlü şaklabanlıklar filan da cabası...


fistikcik

bcos78, kullandığınız pompa manuel mi elektrikli ? İyi bir elektrikli pompayla 2,5 saatte bir sağarak sütünüzü tekrar arttıracağınıza inanıyorum. Bebeğiniz ek gıdayı reddediyorsa bir bildiği vardır, zorlamamak gerek. Bu dönemde bebekler ek gıdayı yemeden önce anne sütü almak isterler.  Hatta sanılanın aksine önce sütlerini içerlerse ek gıdayı daha rahat kabul ederler. İmkanınız varsa işten bir kaç gün izin alın, bebeğinizi her fırsatta emzirin ve emzirmenin ardından sütünüzü sağın. Ek gıdayı da bir haftalığına unutun. (Eğer bu imkanınız yoksa da ek gıdayı bir hafta ertelemenizde bir sakınca yok, bir hafta boyunca mama alabilir). Bebeğinizde istemediği şeyler bir şekilde yedirildiği için tepki oluşmuş olabilir. Önce bu tepkiyi kırmak gerekli.


fistikcik

bcos

teşekkür ederim fıstıkcık, 2 farklı elektrikli pompa denedim. süt yaptığı söylenen her türlü yiyecek içecek/bitki çayı denedim, azaldıkça üzüldüm, üzüldükçe azaldı döngüsüne girdim, gitti bitti sütüm... en son endokrinologum hipotiroidide süt azlığı olabilir dedi, bilmiyorum doğru mu yoksa ben üzülmeyeyim diye mi dedi.. yine de bu makaleyi bir okuyayım, neler yapabilirim bir bakayım..


aktiva

Kızlar maaşallah biraz düzene girdik. Önce emzirip sonra ek gıdasını verme politikasını izliyorum :)) Önce anne sütü çünkü bence. Her gün bir başka geçiyor tabi oayrı :)) Kimi zaman öğün atlıyor yemiyor ben de zorlamıyorum, biraz ara verip alıyorsa ne ala illa almam diyorsa çok ısrar yok şimdilik. Ha bu arada en son gittiğimiz dr çocuğun sağlıklı, ml hesaplarına takılma deyince ben de oğlumun durumuna göre hareket ediyorum. Anladım ki her doktor farklı görüşte. Ama annelerin fikri  ve tecrübeleri ÇOK ÖNEMLİ.
Bu arada ben elektrikli pompa olarak Philips Avent kullanıyorum (kodunu unuttum) gayet memnunum.
Bir de  şu makaleyi açtım okuyamadım henüz fakat o resimdeki bayanın yaptığı gibi bir pompalamayı sevmiyorum ben. Göğsümü sağacağım zaman başka iş yapmıyorum. Bence konsantrasyonunu azaltan birşey bu. Belki süte de etki eder diye düşünüyorum başka şeyle ilgilenince.


aktiva

Bir de birşey sorucam: Milkway süt saklama poşetlerini ılık sabunlu su ile yıkayıp kullanmak nasıldır? Bir sakıncası olmaz gibi geliyor bana ama. Birkaç defa tekrar kullandım. Çok pahalı ve sütleri çok çok koymayıp ayrı ayrı depolayınca çok çabuk bitiriyorum ben.


aktiva

tüh cevap gelmemiş :(
Cevaplamak için Üye ol