Hangi kreş? lütfen yardım! (ümitköy-çayyolu-bağlıca)

pelinkuzey soruyor: 8

Merhabalar,

Çocuğuma çayyolu, ümitköy veya oturduğumuz semt olan bağlıcada tam gün kreş arayışındayım. Çevremden duyduğum ve araştırdığım kadarıyla en son 3 kreş arasında kaldım. IPS, TAD, Liberum Montessori Akademia. Üçününde iyi olduğunu biliyorum. Hangisini seçmeliyim? Deneyimi olanların yardımına ihtiyacım var. Bunlar haricinde tavsiyelere de açığım. Şimdiden teşekkür ederim.

Not: IPS ve TAD in tüm gün ingilizce olması beni cezbetti. Çünkü oğlum ingilizceye çok yatkın, onun açısından daha iyi olabileceğini düşünüyorum. Ama denildiğine göre IPS kreş statüsünde değilmiş, ruhsatları yokmuş, hocalarının anaokulu öğretmenliği diploması yokmuş. Ne kadar doğru bilmiyorum.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Gevo

Merhaba, ben de 2 yaşındaki oğlum için ümitköy ve Çayyolu civarında kreş arayışındayım. En büyük sıkıntım çoğunun villadan bozma yerler olması ve ikindide çok tatlı şeyler verilmesi. Şimdiye kadar dolaştıklarım arasında en çok içime sinen Rota çocuklar ümitköy oldu. Aramaya devam ediyorum.

Gidip baktıklarıma 10 üzerinden puan verdim kendimce. Neden bu puanı verdiğimi soran olursa uzun uzun yazarım.

-anaçev 5/10

-harvard kids montessori 5/10

-küçük şeyler 7/10

-rota Ümitköy 8/10

-beysukent montessori preschool 6/10

-dadya çocukları 5/10

-ankara montessori academia 3/10

-çınar yuva 3/10

Siz de karar verdiğinizde tekrar yazarsanız sevinirim.


kedilerinannesi

Güncelleme: oğlumu haziran başında burdan alıp başka bir anaokuluna yazdırdım şuan iki kreşin kıyaslamasını yapıyor bize ve oldukça şaşırtıcı tespitlerde bulunuyor. Keşke son bir yılındakararlı olup alsaymışım. Eski mesajımı da bırakıyorum buraya yeni bir mesaj gibi görünmesin istedim

Biz neşe erberk'e gönderiyoruz incekte memnunuz ama süper bir kreş değil 

Öğretmenleri sevecen ve ilgili yemek listesi beklentimi karşılıyor çocuğumda mutlu seviyor kreşini oyüzden düşünebilirsiniz 


simaysi

Merhabalar ben de aynı bölge de kreş arayışındayım.Acaba Arte ye baktınız mı?Bir de ilk oğlumu Çınar yuvaya göndermiştim.O zamanlar iyiydi.Çok butik samimi sevgi dolu ve ilgiliydiler.Benim kriterlerimde  okul öncesi sıkı bir eğitim olmadığı için belki bana yeterli gelmişti.Tabii sahiplerinin heran çocukların başında olmaları gibi kriterlerde beni etkilemişti.Yani evinde gibiydi oğlum.Şimdi Bilfen Çayyolu ilköğretim okulu 2.sınıf öğrencisi ve herkes sürekli hangi anaokuluna gitmişti diye soruyor.Çok donanımlıymış.Şimdi biraz uzağa taşındık.Aklımda çınar yuva var ancak acaba neden 3 puan verdiniz?lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim..


urasium

çayyolu harvardkidse gidiyoruz.Çok da memnunuz.küçük bir kreş ama zaten butik olduğu için tercih ettik.Benim önerim o cok kocaman ve kalabalık kreşleri tercih etmeyin.Önemli olan her yeri uyaran dolu bir yer yerine sade ve herseyin cocugun ulaşabileceği boyda olan, az kontenjanı olan,kolayca takip edilebileceği,sizin de öğretmeni ile kolay iletişim kurabileceğiniz bir kreş olması bence...bazı kreşler açıkcası velilere cazip gelsin diye düzenlenmiş. bahcesi, havuzu, sinema salonu vs..bunların hiç bir önemi olmadığına artık eminim. sonuçta cocuk iyi yönlendirilirse yani öğretmen başarılı ise cok basit bir ortamda dahi mutlu ve öğrenebilir durumda olabilir...iönemli olan cocugun güvenli ve iyi bir öğretmenle olması,okulu sevmesi,sıkılmadan ağlamadan gitmesi.Kısaca ona güven vermesi...biz bunu bulduk bir kaç kötü deneyimden sonra. Bizim sınıfımız 8 kişi.aynı anda hem ingilizce öğretmeni var hem okul öncesi öğretmeni. Yabancı/native denilen kişilerin hiç biri öğretmen değil bunu bilin.Kendi ülkelerinden getirdikleri diplomalar üzerine dil yeterlik sınavını geçtiğine ait belge ve bir kaç yıl cocuklarla calıstığını gösteren referans isteniyor.artık ne kadar güvenirseniz...mesela bir okulda native öğretmen işletme mezunu idi.ama ana dili ingilizce :) anlatabildim mi bilmiyorum ama....kısaca  bizim öğretmenimiz tuğçe hanım. okul müdürümüz yasemin hanım.Tüm ekip cok aklı başında, konusunda uzman kişiler...yaz boyunca da yaz okulu olarak devam edeceğiz.belki o süreçte deneyip karar verebilirsiniz...duvarlara, süslere, oyuncaklara kanmayın derim:) merveozk

Merhaba, gevo  DADYA oğlum için içime sinen yerlerden bir tanesiydi. (2,5 yaşında ) Olumsuz izlenimlerinizi paylaşır mısınız? Teşekkürler


aybkrts

sevgili pelinkuzey, kararınız ne yönde oldu merak ettim? Biz de sizin gibi aynı kreşler arasında kaldık ama içime tam sinen bir yer yok malesef. 


bell

merhaba liberum a baktıysanız deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz? teşekkürler


fisstik

Merhaba,

Ben kızımı yaklaşık bir senedir adı geçen İngilizce kreşlerden birine gönderiyorum. Karar vermeden önce çok ama çok tereddüt yaşadım. Kararımı verirken buradaki yorumlardan ve buradaki annelerden de çok faydalandığım için bu yorumları yazmayı kendime bir borç biliyorum. Reklam amaçlı olmaması amacıyla isim vermeyeceğim ama kaygılarınızı cevaplamaya çalışacağım.

Tüm gün İngilizce ortamda çocuğum zorluk çeker mi?

Benim kızım başladığında 3 yaşını biraz geçmişti ve Türkçe dil gelişimi çok iyiydi. Hep korktum ben orda ne yapacak? İngilizce nasıl anlayacak diye.  Ama bu konuda HİÇ AMA HİÇ SIKINTI YAŞAMADIK. Çocuklarınız Türkçe’yi nasıl öğreniyorsa İngilizce’yi de o şekilde öğreniyor. İngilizce öğretmek yaşadığımız şu şartlarda çocuğa verebileceğimiz en büyük yatırım.. O iki dilli okullara lütfen inanmayın. Ben çok okul gezdim.. Oradaki İngilizce öğretmenlerinin İngilizceleri benim İngilizce’mden kötü.. Ki ben hiçbir zaman çocuğuma kendim İngilizce öğretmeyi düşünmedim bile.. (Üniversite’yi tamamen İngilizce olan ODTU’de okudum.) Çünkü çocuklar kelime ezberleyerek onlarca rengin İngilizcesini bilerek İngilizce öğrenmiş olmuyorlar. Önemli olan iki kelimeyi bir araya getirerek derdini anlatabilmesi. Bunu da Türk aksanıyla yarım yamalak konuşan İngilizce öğretmenlerinden öğrenemiyorlar..

Öğretmenleri öğretmenlik mezunu değil:

Bu konuya geçmeden önce diğer kreşlerdeki öğretmenleri düşünmek lazım. İyi olanları ayrı tutmk isterim ama bunlar benim gözlemlerime göre olan genellemeler. Üzülerek söylüyorum ki Türkiye’deki anaokulu ve kreşlerdeki öğretmen kalitesi çok düşük. Öğretmenlik okumak hiç kimseyi daha sabırlı, daha merhametli, daha yaratıcı yapmıyor. İyi bir insan, saygılı bir insan, sabırlı bir insan, akıllı, merhametli, çocuğun dilinden anlayabilen insanlar iyi öğretmen oluyorlar eğitimi ne alanda olursa olsun. İyi öğretmen olmak için çocuklara bir şeyler öğretmekten, çocuklarla beraber çalışmaktan mutlu olmak gerekiyor. Maalesef bunların hiç biri de okullarda kazanılmıyor. Meslek liselerinin Çocuk gelişimi bölümünü bitirenler, Açık Öğretim’den ya da  Anadoluda’ki bir üniversiteden mezun olanlar öğretmen olabiliyor.  Ben çok kreş gezdim, kreşlerdeki öğretmenlerin ve psikologların ne falsolarını yakaladım anlatsam inanmazsınız. Gelelim şimdi kızımın gittiği kreşteki öğretmenlere.. Evet hemen hemen hepsi farklı alanlarda lisans eğitimi almış kişiler.. Hepsinin bir şekilde yurt dışı bağlantısı olmuş, çocukları sevdikleri her hallerinen belli,  çocuklarla iletişimi çok düzgün, güler yüzlü kişiler. Lütfen haksızlık etmeyin. Ben her zaman İngiliz işletme mezunu mu yoksa X üniversiyesi Okul Öncesi Öğretmenliği Türk mü deseler İngilizi seçerim. Buradaki yorumlara dayanarak da çocuğunuzu gönderebileceğiniz iyi bir kreşin üstünü çizmeyin. Karar sizin. Farkı çocuğunuz anaokulundan çıkıp ilkokula başladığında göreceksiniz.

Yorumlarım tamamen bireyseldir. Kimseyi kötülemek gibi bir amacım yok benim kişisel yorumlarım paylaşmak istedim. Üzdüğüm kırdığım bir kesim varsa affola..Cevaplamak için Üye ol