Anne sutunu tercih etme, yemek secme ve yemek duzeni

Elcino_mutluatolye soruyor: 3

Oyku 8 aylik oldugundan beri sutu tercih etme durumumuz var, ki doktorumuz bu aylarda olabilecegini soyledi. Aksam saat 5'e kadar sut vermemeye calismamizi, gerekirse corbalarini da biberonla vermemizi onermisti. 1 hafta bunu uyguladiktan sonra tekrar yemek yemeye baslamisti ki, 1 hafta sonra tekrar yememeye basladi ve bu kez biberondan sut disindaki seyleri de kabul etmemeye ve sut vermezsem de ac gezmeye basladi. Ben de tekrar istedigi zaman sut vermeye ve aralarda da kati gida denemeye devam ettim ama su anda sute daha da duskun oldu ve bir de cok ciddi bir sekilde yemek de secmeye basladi. (Doktorumuz 9. aydan sonra damak zevkinin olustugunu ve tam olarak tat almaya basladiklarini soyledi) Sadece muhallebiyi bayilarak yiyor. Ben de onun icine haslanmis yumurta parcalari karistiriyorum daha iyi beslensin diye. Onun disinda genelde tatli seyleri tercih ediyor, bazen yogurt, tahin-pekmez ve meyveleri de severek yiyor. Genelde mama sandalyesine oturdugu ilk anda mutsuz oluyor ve mizildaniyor. Agzina verdigim sey muhallebiyse susuyor ve yemeye basliyor, baska birseyse bazen kabul ediyor ama genelde etmiyor.  O yuzden once sevdigi birseyden 2-3 lokma vermeye calisiyorum ya da ornegin su iciriyorum ilgisi dagilsin diye.Sonra da diger etli-sebzeli yemekleri deniyorum ki onlar da cesit cesit oluyor. Sevsin diye bizim yemekleri de deniyorum. Bazen bu yontemle yiyor, ama gun icinde toplamda bir ogunde yemesi gerekeni bile yemiyor. Sonuc olarak emmedigi icin bol bol biberonla anne sutu icerek gununu tamamliyor ve gece de sut iciyor.

Biliyorum cok uzattim ama sorularim: 1. bu anne sutune/biberona duskunlugu sizce nasil azaltabilirim? Su anda stoktan da sut tuketiyoruz ve cok az stok kaldi. 2. sizce ogunlerde cesit cesit seyler denemek yerine, tek bir secenek mi sunmaliyim? 3. nasil bir duzende yedirmeliyim? Su anda mama sandalyesine o kadar cok oturup kalkiyoruz ki, keyfi olup da yiyene dek... az acken, cok acken her turlu durumda oturtmayi denedim/deniyorum. Butun gun yemek yedirmeye calismakla geciyormus gibi gelmeye basladi bana.

Bu arada israr etmiyorum, oyun oynatmiyorum ve her zaman mama sandalyesinde yemek yediriyorum. Istedigi kadar dokup sacmasina izin veriyorum. Onune hem isirmalik seyler hem de tek tek lokmalar koyuyorum. Eline de isterse kasik da veriyorum. Karsisinda da yemek yiyorum. Bizimle sofraya da oturtuyorum.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


dennis

çok karışık olmasın diye madde madde gitmeye çalışayım:
1- biberona düşkünlüğü nasıl azaltabilirsiniz bilmiyorum (ben olsam azaltmaya çalışmazdım, içtiği kardır diyerek) belki kaşık mamalarını sulu kıvamdan başlayıp gün geçtikçe koyulaştırarak (anne sütü ile karıştırarak ve her gün anne sütü miktarını biraz daha azaltarak) biberondan vermeyi deneyebilirsiniz. eğer kabul ederse yavaş yavaş kaşıkla yenecek kıvama kadar koyulaştırırsınız. iyice koyulaşınca da biberonların kaşıklı başlıkları da var, onları kullanmaya başlayabilirsiniz. sonra da doğrudan kaşığa geçmeyi deneyebilirsiniz. anne sütü olayını da sütü sulandırarak veya diğer sütle karıştırarak ve her gün anne sütü oranını azaltarak azaltmayı bir deneyin isterseniz.
2. çeşit çeşit şeyler denemenizde bir sakınca yok bence; hiç yememesinden iyidir.
3- bizim doktorumuz şu an için günde 5 öğün yemesi gerektiğini belirtti. ben de öğün saatlerinde yemesi gerekeni teklif ediyorum, yemezse alternatifleri deniyorum, yine yemezse zorlamayıp bir sonraki öğünü bekliyorum. gün geliyor iki öğünle günü tamamlıyor gün geliyor dolu dolu 5 öğün yiyor.
yemeyen çocukla uğraşmak çok zor, iyi bilirim. Allah sabır versin.
size ve ailenize sağlıklı günler dileğiyle....


gurbettebiranne

ayni  seyleri yasiyoruz

benim dusuncem su ki
eger cocuk emzik kullanmiyorsa biberona cok duskun oluyor
sizin cocuk nasil emzik kullaniyor mu?
ben damak yapisi bozulmasin diye alistirmamistim ama simdi fark ediyorum ki biberon da ayni islemi yapiyor bizim cocuk icin


Elcino_mutluatolye

cevaplar icin tesekkurler..

gurbettebiranne, bizimki emzik kullaniyor hem de nasil! aslinda su anda biberondan cok sute duskunluk oldugunu dusunuyorum, biberondan sut disinda birsey verdigimde hoslanmiyor :)Cevaplamak için Üye ol