Erken haftalarda cinsiyet tahminde yanılma yaşadınız mı?

denizse soruyor: 10

Merhaba, 13+2 günlükken doktora gittim.Ultrasonla genel durumuna bakarken bize kızımız olduğunu müjdeledi doktor. Ben 16. haftada önce cinsiyet tahmini yapılmıyor bildiğimden sorma ihtiyacı bile duymamıştım.  Şimdi okuduklarımdan ve diğer forumlardan içime şüphe düştü. Böyle bir şeyi söylemek içi erken mi? peki kızım için alışveriş yapmam erken mi?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


Ulku

valla 8. ayda hatta dogum aninda "yanilmisiz, degilmis" dendigini gordum. hem de sehir merkezlerinde, Istanbul'da ve Aydin'da, hem de 3 kere, hem de en pahali doktorlarda :)
once kiz denilip erkek dogan, once erkek denilip kiz doganlar oldu.
hele ki esimin kuzeni kucagina aldiginda ogrendi erkek degil kizi oldugunu. hastane cikislari, battaniyeler, hersey maviydi.


perihan

Arkadaşımın yengesinin başına geldi. Sekizinci aya kadar kız bildikleri bebek ultrasonda erkek olarak göstermiş kendini. İstanbul Medical Park'ta bir önceki doğumunu da yaptıran doktoru bunu söyleyen.


busraa

dr bizimkinin cinsiyetini söylediğinde 'yani alışverişe başlayabilir miyiz şimdi?' dedim. Emin misiniz-in kibarcası :) Bu ayki ultrasonda da cinsiyetini ben bile ayrıntılarıyla görebildim.Sizinki erkence görmüş ama yine de alışveriş için yine unisex bebe kıyafetlerini tercih edebilirsin en azından şimdilik..


denizse

Feriha bende kibarca  % 100 mü diye sordum. Tıpta %100 diye birşey yoktur dedi.Yani ailelerimize söyleyelim mi falan dedim. Söyleyebilirsiniz dedi. Birde bana vajinal bölge gibi 3 çıkıntı olduğunu gösterdi. Ama ben o kadar ayrıntılı göremedim tabii. Aslında alışveriş o kadar da önemli değil zaten mavi ve pembe dayatmasını sevmiyorum. Ben yeşiller ve sarılarla başlayayım.


Ulku

3 cikinti degil de 3 cizgi diyorlar, belki oyle demistir, yanyana paralel 3 cizgi.

ama ister pipi goreyeim ister cizgi goreyim ben cevremdeki orneklerden dolayi yine de guvenemiyorum. hani dogana kadar doktor goremez mi, gormediginde en azindan "bilmiyorum, dogunca gorelim" demez mi? yok, cok da eminler kendilerinden.Aysegul_Yagmur_Irmak

Benim ikisinde de %100 olarak söyledi doktor.

Oğlumda 13 haftalıkken %100 erkek dedi.
Kızımda 13 haftalıkken %95 kız, 16-17 haftalıkken %100 kız dedi.

%95 kız dediğinde "çok ufak bir çıkıntı var ama böyle çıkıntı gördüklerim sonraki kontrolde %100 kız çıkıyor" dedi ki öyle de oldu.

Doktorun kullandığı ultrason cihazının hassasiyeti ve doktorun tecrübesi de oldukça önemli. :)

NOT: Bir de ben oğlumda 5-6 haftalıkken, kızımda da 10-12 haftalıkken cinsiyetlerini yoğun olarak hissettim, böyle bir anda içime doğdu. :)


Loxodonta

Hamileliğin 12. haftasında ultrasonda iki bacak arasında çok belirgin bir çıkıntı gördük. Bebek erkek dedik hemen. Ama doktorum bu haftalarda kızların cinsel organlarında şişme olabileceğini bu nedenle de kesin erkek demenin doğru olmayacağını söyledi. Nitekim 16.haftada ultrasonda kesin kız olduğu ortaya çıktı.
Aynı durum bir arkadaşımda da oldu ama onun bebeği erkek oldu. Yani erken haftalardaki teşhisler %100  doğru olmayabilir. Hatta doğuma kadar erkek dedikleri bebekler doğumda kız çıkabiliyor. Bence alışveriş için biraz daha bekle....


sedavesila

13 haftalik cinsiyet bakmak icin cok erken aslinda. Erkenden bakip tahmin yapmaya calistigi icin doktorlar, sonradan surprizle oluyor.


Ben Amerika'da yasiyorum. Burda doktorlar 20.haftadan once ultrasonda cinsiyet bakmiyorlar. Bir de Turkiye'ye gore cok daha az giriliyor ultrasona. Bakacak firsat da olmuyor :)

Garanti olsun diyorsan, 20'li haftalari bekle. O zaman ultrasonda bakilacak cinsiyet cok daha kesin olacaktir.satrun

14. haftamda erkek dedi, 20. haftada poposunu döndü göstermedi.Genelde göstermeyince kız çıkıyormuş.Kız olduğuna inandık ve alışverişe başladık28. haftamda emin olamadık tekrar sorduk, Allah'tan doktor  kız dedi.Bir sürü pembiş kıyafet aldım ancak hala içimde bir acaba var.Tek bildiğim bebeğin bütünüyle ultrasonda net görüldüğü 20. haftalarda erkek bebeğin rahat rahat pipisini gösteriyor oluşu.Belki size fikir verebilir.


yaseminn

ben ilkinde doktor söylemeden 16. haftada erkek olduğunu gördüm ultrasonda. hemen ardından doktor da "erkek, %100, her şeyini mavi alabilirsiniz" dedi. ben de kendi tecrübesiz gözümle bile seçebildiğim için kesin doğru olduğundan emindim.

ikincide ise 12. haftada kız olduğunu görüp doktora söyledim. henüz erken ben 16 haftadan önce bir şey demem dedi. yine de muayene sonunda hakkaten de bacak arasında bir şey görünmüyor demişti.

16. haftada ise kız olduğundan emin olduğu 3 paralel çizgiyi görüp bize de gösterdi ve kız dedi.Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Memede uyumak 4

eysanada_2901
Son: ayazlali,

Tuvalet eğitimi 5

s_gur_s 2Y
Son: dilrubaa,

Kizim kreste yemek yemek ve krese gitmek istemiyor 4

Uyku düzeni ve pınar sibirsky 2

yaseminil 2A
Son: atomkarinca,