Emzirme düzeni ve uzamış sarılık...

bluecitrus soruyor: 6

Merhaba;

Kızım şu an 22 günlük..
3 günlükken bilirubin değeri 16 çıkınca 1 gece ışık tedavisi gördük, 8e düştü hastaneden çıktık.2 gün sonra 11.8'e, ondan 3 gün sonra 14.2'ye çıkmıştı. Doktor bir daha ışık tedavisine gerek yok dedi ısrarla. Sonra 3 gün sonra 12'ye düştü. Tekrar görüdüğmüzde eğer devam ediyorrsa başka testler yapacağız dedi, gidince de rengi biraz açılmış  canınıı yakmayalım 1 hafta sonra tekrar gelirsiniz beyazlamazsa dedi. Yarın o bir hafta doluyor işte. halen yüzünde hafifi var gibi...

Bir yandan da emiyor. Gün içinde çişini bol bol yapıyor. Heralde emdikten sonra gazını çıkarsak da tam çıkmıyor ki büyük tuvaletini yapmadan önce baya bir kıvranıyor. günde genelde 3 kez kakasını yapıyor.

Aklımdan acaba doymuyor mu da atamadı sarılığı düşüncesini atamıyorum. 
Gün içinde bazen uzun saatler uyanık kalıyor.ve bu sürenin çoğunu emerek geçirmek istiyor. Daha soğrusu sarılık olayından dolayı ben onu her mızıldanmasından emziriyorum. Uzun emmek de sanırım gaz yapıyor. Ama derin uykuya daldığı zaman kendiliğinden uyanmıyor kolay kolay. Doktorun demesine göre 3 saat uyuyorsa dokunmayın dediği için en geç 3 saatte alıp emziriyorum. 

5-6 saat uyanık kaldıktan sorna 3 saat keisntisiz uykunun onu ancak dinlendireceğini düşünüyorum. 

Bu emzirme eğer gece uykusundaysa bazen kısa sürüyor.genelde 15-30 dk arası emiyor ve meme ağzından çıkar çıkmaz uykuya devam ediyor. yarımşar saat her bir memeden emzirme mi normaldir yoksa 15-20'şer dakika yeerli midir sizce? Uykuda ve yavaş emdiği için tereddütte kalıyorum..

Sizce bu durumlar normal midir?Sarılık problemiyle karşılaşanların izlediği başka bir yol var mıdır:?

Fikirlerinizi bekliyorum.
Bu arada sarılık drumu için başka bir doktora da göstereceğiz kızımızı. Birazcık fazla kafama takıyorum çünkü :)

İyi günler herkese.
Sütünüzle Kalın.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ediluj

bizim oglumuzunda yaklaşık iki ay hafif sarılığı vardı anne sütüne bağlı dendi,emzirmeye devam uykuya meğili yok,sarılığı artmazsa çokta yükselmezse korkulacak bir durum yok bizde 10 dan sonra baktırmadık..
sağlıcakla kalsın bebeğiniz..


ediluj

bizim oglumuzunda yaklaşık iki ay hafif sarılığı vardı anne sütüne bağlı dendi,emzirmeye devam uykuya meğili yok,sarılığı artmazsa çokta yükselmezse korkulacak bir durum yok bizde 10 dan sonra baktırmadık..
sağlıcakla kalsın bebeğiniz..


behice

merhaba;
benim de oğlum doğunca sarılık oldu,ayrıca kilo kaybı da oldu.
doktorun bize tavsiyesi:
3 gün fototerapi almak zorunda kaldı değerlerde hemen hemen aynıydı siziki ile.
doktor her 2 saatte bir emzirmemi söyledi uyusa bile uyandırmamı mutlaka emzirmemi söyledi. mesela saat 2 de emdi diyelim yarım saat sürdü emmesi. ikinci emzirmeyi saat 4 te yapmalısın demişti biz de öyle yaptık ama uykusuzuktan mahvolmuştum hortlak gibi dolandım ilk günler.
kilo kaybını da sarılığıda emzirme sayesinde (tabi fototerapi de var) atlattık. 
gaz problemi henüz bağırsakları tam çalışmadığından sorun oluyordur uzun emmesi ile alakası olduğunu düşünmüyorum
emerken uyursa mutlaka uyandırın ve emmeyi aslında yutkunmayı 15-20 dk arası yaparsa doyabilir diye öğütlemişti hastanedeki emzirme eğitmeni.
inşallah bir an önce iyileşir geçmiş olsun


bluecitrus

tesekkurler cevaplar icin...

Mesela suan oglen onikide uyandi ve halen uyanik..O saatten beri surekli emiyor. Bir yandan da kivraniyor ve gaz cikariyor.tuvaletini de yapti..simdi iki saatin ortalama bir bucuk saatini emerek gecirdikten sonra 2 saat uyursa kesinlikle agzini acmiyor emmek icin...

Dedigim gibi sanirim icimizin rahat etmesi icin tekrar tahlil yaptiracagiz..

Tekrar tesekkurler..


septik

Kan tahlillerini içinizin rahat etmesi için bence yaptırın.Temiz çıkarsa yapacak bir şey yok.Benim kızım da 10 günlükken 1 gün fototerapi gördü.Sarılığı tamamen vücuddan çıktığında 3.5 aylıktı.Kan testlerini ve beyin mr ını çektirmiştik,temiz çıkmıştı.
bluecitrus

Bugün kü total bilirubini 11.6 çıktı.hızlı bir düşme yok yani. Direk bilirbine normal demiş doktor. Bir de enzim testleri istedi onları sonra alacağız.

Bugün 23. günde doğum tartısını yeni geçtiği için beslenmede problem var gibi görünüyor.Anne sütü yetmiyor heralde. Mama takviyesi yapabilirsiniz dedi. 2 öğün anne sütü bir öğün 60 ml mama verin dedi.

gerçi 3760 doğup, sonradan sarılık fototerapi vesaire 5-6. günde 3440ı görmüştük.2-2,5 haftada 3770 yeni oldu. Bilemiyorum çok mu yavaş kilo alıyor.

Ben saat 11 gibi örneğin gece az emdiği için sağdığım 60 ml sütü verdim..1 saat sonra tekrar başladı aranmaya.memeyi de emdi. Tok durma süresi mi kısa yoksa başka sıkıntılardan dolay mı meme arıyorbilemiyorum.
Sarılık geçene kadar biraz takviye yapacağız artık.

herkese iyi günler...Cevaplamak için Üye ol