Ben ne yapıcam?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


43 Cevap


Sanemm

Anne olmamız onların yaşama hakkını ellerinden alma yetkisini bize vermiyor malesef. Sünnet konusu için bile ''onun bedeni onun hayatı'' derken, söz konusu yaşam hakkı olunca neden bu kadar bencil olunuyor anlamıyorum ?


Demokrasi ve özgür isteğini en ufak bir tartışmada dillendiren bizler, söz konusu bedenimizdeki minik azınlığa gelince neden bu kadar anti-demokratik oluyoruz anlamlandıramıyorum.

Bunun yanı sıra siz sünnet konusunda oldukça katı bir tutum sergilemişken bu konuda bu şekilde düşenmeniz bir çelişkiden ibaret...


GulcanDeniz

sanemm, fikirlerinize saygı duyuyorum.

Ama arzuca arkadaşımız derdini açıyor, ne yapmalı diye soruyor. Böyle bir başlığa bunları yazmamanız daha doğru olur gibi geliyor.

Belki kürtaj yaptırmak durumunda kalacak? Kurduğunuz cümleler onun derdine merhem olmaktan ziyade, kendisini daha kötü hissetmesine yol açar kanaatindeyim.

Bırakın, (size göre) "çelişkili" kalsın insanlar. Ama en temelde birbirimizi kötü hissettirmek üzere bu tür cümleler kurmaktan imtina etmeli.

 

Arzuca, siz kendiniz, (Allah sağlık versin) iki evladınız için en doğru kararın ne olduğunu düşünüyorsanız onu uygulayın derim. Ailenin maddi durumu da gözetilebilir tabi...

Sizin sağlınız, iki evladınızın sağlığı, mutluluğunuz her şeyden önemli şu noktada.

Dilerim, hepiniz için hayırlısı ne ise o olur.

Sevgiler.


GulcanDeniz

Arzuca, sorunuzun hemen altında silikçe; "Herkes bu soruyu görüntüleyebilir" yazıyor.

Yani, google'da arama veren ve Nurturia üyesi olmayanlar görebilir.

Orayı tıklayınca sadece üyeler görebiliyor.

(Bu soru için demedim, aklınızda bulunsun diye belirttim)


ssultan

allah yardımcın olsun...inş hakkında hayırlısı olur hamileysen de inş içine sinecek ve gelecekte pişman olmayacağın  kararlar alırsın...


psychomom

  arzuca burdakı ınsanların yazdıgı şeyler daha fazla kafanın karışmasına sebep olabılır, bence ruhen ve bedenen başka bi bebeğe hazır degılsın gibi anlaşılıyor söyledıklerınden..


 Umarım kendin için ıyı olabılecke bi karar verebılırsın,ben de merdane gıbı düşünuyorum,nıhayetınde anne doğuruyor,bakıyor çocuga,o yüzden karar senin..



ponyy

 

  çok zor bir karar.  ama kendimizi de biraz düşünmeliyiz bence.  küçücük bir bebek ve daha yeni doğum yapmışsınız. vücut kendini toparlayamamış fiziken. psikoljik olarak da tabii.

bunların üzerine maddi sıkıntı da binecek tabii.     çok mantıklı bir karar değil doğurmak bence.

bazen istemediğimiz şeyler olur ve yapmak zorunda kalabiliriz hayat bu.  kendinizi hırpalamayın. 2 çocuğunuz var size ihtiyaçları var.

umarım karar vermenizi gerektirecek bir durum yoktur.

 


yuksel_

Arzuca,


Ben de Mar, psychomom ve merdane gibi düşünüyorum, ruhen ve madden, daha 2.bebeğin 4 aylıkken yeni bir hamilelik çok sıkıntıya yol açabilir, öncelikli olan senin iyi olman, bu bebeği istemendir. Kürtaj, evet çok zor bir karar ama dünyanın sonu da değil. 
Kesinlikle yönlendirmek istemem, bu sadece senin verebileceğin bir karar. Burada yazılıp çizilenler kafanı daha çok karıştırabilir gerçekten.
Umarım kendin ve ailen için en doğru kararı verirsin.


mohter_of_sons

ahh arzuca...

tamda aynıydık... aylar önce oğlum 4 aylıkken önleminide almışken bende de 2 çizgi çıkmıştı...

aldırmayı düşünmedim çünkü 2. gebeliğim zaten 2.çocuğu düşünüyorduk tabi bu kadar erken değil :))

buna ramen aklımdan aldırma fikri bir an olsun geçmedi desem yalan olur. çok küçüktü bebeğim üstelik sezaryen doğumdu. ama dini duygularım ağırbastı. ve dr erken hamilelik tek başına kürtaj endikasyonu değil deyince rahatladık.

nitekim gördüğün gibi ben yola devam etmeyi tercih ettim.

buarada etraftan çok tepkiler aldım bunuda belirteyim;

-aldır onu sarp çok küçük (onlara neyse)

-ee baştan düşüncektin!! (sanki bilinçli yapmışız gibi)

- doğurucam diyosun bağlat madem!!! (bu en ağırıydı)

ama senin durumun 3. çocuk çok farklı. yetemem demişsin ki ciddi bir söylem bu. aldırmak konusu eşinin ve senin vereceğiniz bir karar bu konuda sana aldır yada aldırma diyemem.

sadece ve sadece kolay gelsin diyebilirim. ha bide bol bol su iç ben öyle sakinleşmiştim.



mohter_of_sons

üstüne görme durumu var olabilir yani. hayırlısı olsun diyelim. sakinleşmeye çalış eşinle sakince konuşarak bir karara varın derim.


turkuazz

Zor bir durum hakikaten.Seni anlıyorum.Olan olmuş,kendini çok hırpalama arkadaşım.Kürtaj olmak ya da olmamak için çok aceleye gerek yok,ultrasonunu yaptırırsın,kaç haftalık bakarsın,8 haftaya kadar eş onayı varsa sorunsuz kürtaj olunabiliyor.Bir an önce kadın doğumcuna gitmenin vaktidir.


kürtaj olan arkadaşlarım oldu,eşim de anestezi uzmanı,uyutarak yapılıyor ve 10 dk içinde uyanıp evine gidebiliyorsun ,yani zorluğu yok.

Öte yandan 3 çocuk fazla değil,3 yaşına kadar zaten sana bir masrafı olmayacaktır,mutlaka destekçilerin olacaktır,hele kızsa yeni bebek ,o iki kızkardeş hayat boyu birbirinin en yakın dostu olur (inşallah).

Allah yardımcın olsun.




Cevaplamak için Üye ol