YIKANABİLİR BEBEK BEZİ??

kuzey_mania soruyor: 10

Yıkanabilir bebek bezi hakkında bilgisi olan var mı?Naturey.com diye organik ürünler satan bir sitede satılıyor? Hazır beze göre daha saglıklı olduğu söyleniyor ...Fikri olan var mı?Biliyorum daha erken ama okuyunca paylaşamadan geçemedim. 
http://www.naturey.com/babyneo-yikanabilir-bebek-bezleri-organik-bebek-bezi/ntryurun/8157

Tavsiye eden blogdan bir alıntı
Bez Seçimi
Bütün anne babalara, hazır bezlerden ziyade geleneksel pamuklu bezler kullanmalarını tavsiye ederim. Hazır bez kullanmanın dezavantajları;
•Hızla kokuşan, işlenmemiş çöp yığınlarının şehirlerdeki atık sistemlerini doldurmasına sebep olur,

•Doğal pamuk bebeğin cildini daha az tahriş eden bir maddedir. Hazır bezler gibi PVC veya kanserojen etki yapacak hiçbir malzeme kullanılmamaktadır.

•Pamuklu bez kullanan bebekler, altlarının ıslak olduğunu daha çabuk hissederler. Böylece bebek, tuvalet alışkanlığını kazanma aşamasına geldiğinde,çişinin geldiğini kolayca farkeder.

Hem doğaya uyumlu bir yaşam biçimi hem de kimyasal maddelerden bebeğimi uzak tutabilme olasılığı. Hemen bir araştırma yaptım ve Buğday Derneği'nin de onayladığı organik ürünler satın alma sitesi olan http://www.naturey.com/ dan, "organik, makinada yıkanabilir bebek bezlerini" inceledim. Yararlarını okuduğumda da işte budur ! dedim...

Bu soruyu cevapla


58 Cevap


kem

biz tuvalet işini hallettik ama merak ettim kullanan anneler lekeleri çıkıyor mu leke çıkarıcı mı kullanıyorsunuz eğer öyleyse yine kimyasal oldu demektir.gerekli hijyeni sağlamak da yazılanlar kadar kolay mı o kovadan al bu kovaya koy kaynar sudan kaynar suya günlerin onu yıkamakla geçer çünkü bitmiyo devamlı bir üretim var.erkek çocuklarında ki sorunsa bezlendikleri zaman orda ekstra bir kat olduğu içindaha sıcak oluyor bu da yumurtalıklara zarar veriyor.aynı durum yıkanabilir bezler içinde geçerli yani o da ekstra bir kat çünkü .sadece doğa için kullanılabilir olduğunu düşünüyorum.


leman_kl

ayy biz sipariş verdik bile bugun yarın gelir kargo.hemde baby nap dan aldık:S.acaba hic kimse memnun degil mi baby nap dan.hayal kırıklıgına ugradım şimdi:S


Bike

zehrazyn, bezlerin kullanımının en kolay tarafı çamaşır makinesinde yıkanabiliyor olması.. Kullandığım bezlerde şu ana kadar hiç leke veya koku olmadı. Zaten bezlerin kakalı olanlarını hemen akıtıyorum tazyikli suyla. Bezleri su dolu bir kapta bekletilmesi daha çok mikrop üreteceği için tavsiye edilmiyor. Kirli bezler kapaklı kovada en fazla iki gün bekliyor.  Makinada ilk önce soğuk suyla kısa programda yıkıyorum çişden arınsın diye. Daha sonra 60 derecede bebek sabunuyla yıkıyorum, ph derecesini naturalize etmek için de yumuşatıcı gözüne azıcık elma sirkesi koyuyorum. Tertemiz oluyor bezler. Sterilize etmek için 60 derece kafi geliyor. Daha sıcak yıkamak istiyorsanız dışı su geçirmez kumaşlı olan bezleri tercih etmeyin. Çünkü bunlar en fazla 60 derecede yıkanmak için üretilmiş.

Leke oluştuysa bezleri güneşlendirmek lekenin kaybolmasını sağlıyor. Ama diyelim ki leke çıkmadı ve leke çıkartıcı kullandınız, (ki okuduğum yabancı forumlarda kullanan anneleri biliyorum), bezler yıkanıp durulanacağı için bu kimyasallardan arınıyor. Nasıl kullan-at bezlerin içindeki maddelerle kıyaslanabilir, anlayamıyorum... O maddeler bebekle devamlı temas halinde, tenin bu maddeleri emdiği de bir gerçek ne yazık ki...
Ayrıca bu bezlerin asla daha sıcak tuttuğunu düşünmüyorum, bebeğimin poposunun hiç de çok sıcak olmuyor ve terlemiyor ve şu ana kadar da hiç pişik olmadı. Tabii, bezleri kirlendiği an değiştiriyorum.
Bana çok kolay geliyor bu bezlerin kullanımı... Özellikle de elde yıkamadığım için.
Kullan-at bezleri yolculuk gibi zamanlarda mecburen kullandığım zaman, kokusu beni aşırı rahatsız ediyor. Özellikle içindeki kimyasallar çişle karıştığı zaman çok fena bir koku oluşuyor, ama aslında sadece anne sütüyle beslenen bebeğin çişi kokusuz oluyor.

leman_ki, babynap'i kullanmadan iade etmeniz mümkün sanıyorum.


kem

tabi ki daha sıcak tutmaz aynı kullan at bezler gibidir yani erkek çocuklarında ki bu sorun bezin türüyle ilgili değil çocuğun bezlenmesiyle ilgili.dediğiniz gibi kolayca yıkanan bir şeyse kullanılabilir tabiki


Bike

Bu bezlerin daha sıcak yapmadığı da bir gerçek çünkü bu konuyla ilgili bir deney okumuştum. Yazın sıcaklığın 30 dereceyi aşdığı günlerde 4 gün boyunca değişik bezlerin iç sıcaklıkları ölçülmüş, kullan-at bezlerin 102.5F yani 39.1 C dereceyle popoyu en çok sıcak tuttuğu ölçülmüş, benim kullandığım tarzda bezlerle arasında 1 derece fark var.



kem

bunu bilmiyordum teşekkürler


leman_kl

nerdeyse 1 hafta oldu siparişlerimiz geldi.coook memnun kaldım herkese tavsiye ederim valla.babynap a teşekkurler


melusina

leke meselesi güneşte geçer diyorlar ama ben birkaç forumda okudum kaka lekelerini önce soğuk suda akıtıp ardından beyaz sabunla çitiliyorum makinede de çamaşır sodası ve sirke kullanıyorum tertemiz oluyor



mugebanli

Merhabalar,

Haftalardir yaptigim arastirmalar sonucu ben de oglum dogdugunda yikanabilir bez kullanmaya karar verdim. Fakat kullanimi konusunda net olmadigim bir kac nokta var. Ornegin bu bezlerin gece kullanimi nasil oluyor? Bebegin cisi ve kakayi poposunda hissedip rahatsiz olup uyanmasi soz konusu mu? Gece bebegin uykusunun bolunmemesi icin hazir bez mi kullaniyorsunuz? 


Bike

Sevgili Mügebanli, 

Gece de aynı bezlerimizi kullanıyoruz biz. Ama iki tane ara bezi (microfiber bez) koyuyorum. Akşam 8 sabah 7'ye kadar duruyor. Eğer her saat başı emmeye kalkmamışsa sızma olmuyor. Bebeğim haftaya 7 aylık olacak. İlk aylarda zaten her emmeye kalktığında alt değiştirdiğim için problem olmuyordu. Hangi bezlerden satın alacaksınız bilmiyorum ama eğer bebeğiniz doğar doğmaz tek beden cepli kumaş bezlerden kullanacaksanız, bunlar tam olmayabilir, bacaklardan bol gelebilir ve taşma olabilir. Ben o yüzden satın aldığım bezleri, bebeğim ancak 3 haftalık olduktan sonra kullanmaya başlayabildim. İlk ay için pamuklu bez 'prefolds' ve üzerine de su geçirmez kılıf 'cover' kullanmak en mantıklısı. 
Kararınız için de sizi ayrıca kutluyorum :) . 



Cevaplamak için Üye ol