YIKANABİLİR BEBEK BEZİ??

kuzey_mania soruyor: 10

Yıkanabilir bebek bezi hakkında bilgisi olan var mı?Naturey.com diye organik ürünler satan bir sitede satılıyor? Hazır beze göre daha saglıklı olduğu söyleniyor ...Fikri olan var mı?Biliyorum daha erken ama okuyunca paylaşamadan geçemedim. 
http://www.naturey.com/babyneo-yikanabilir-bebek-bezleri-organik-bebek-bezi/ntryurun/8157

Tavsiye eden blogdan bir alıntı
Bez Seçimi
Bütün anne babalara, hazır bezlerden ziyade geleneksel pamuklu bezler kullanmalarını tavsiye ederim. Hazır bez kullanmanın dezavantajları;
•Hızla kokuşan, işlenmemiş çöp yığınlarının şehirlerdeki atık sistemlerini doldurmasına sebep olur,

•Doğal pamuk bebeğin cildini daha az tahriş eden bir maddedir. Hazır bezler gibi PVC veya kanserojen etki yapacak hiçbir malzeme kullanılmamaktadır.

•Pamuklu bez kullanan bebekler, altlarının ıslak olduğunu daha çabuk hissederler. Böylece bebek, tuvalet alışkanlığını kazanma aşamasına geldiğinde,çişinin geldiğini kolayca farkeder.

Hem doğaya uyumlu bir yaşam biçimi hem de kimyasal maddelerden bebeğimi uzak tutabilme olasılığı. Hemen bir araştırma yaptım ve Buğday Derneği'nin de onayladığı organik ürünler satın alma sitesi olan http://www.naturey.com/ dan, "organik, makinada yıkanabilir bebek bezlerini" inceledim. Yararlarını okuduğumda da işte budur ! dedim...

Bu soruyu cevapla


58 Cevap


CokBilmis

İşte sadece yıkanabilir bebek bezi ile bebeğini büyüten ve tam zamanlı çalışan bir annenin blogu:

sourtimezz

ben de babyneo all in 1 ve kushies ultra lite kullanıyorum, kushies'den çok memnun kaldım.


babyneo avantajlar:
* popoda ıslaklık daha az hissediliyor, çiş hızla alt tabakalara doğru ilerliyor. bez değişimi sırasında hazır bezlerdeki gibi nemli ve kızarmış bir popoyla karşılaşmıyorsunuz. 
* kushies'e göre fiyatı daha uygun.
* yerli üretim.
* benekli desenleri şirin duruyor.
* kakalı bezleri değiştirme sonrası suyla akıtıp ondan sonra yıkadığınızda leke, iz vs. kalmıyor.
* makinada 60 derecede yıkanabiliyor. 
* hızlı kuruyor.

babyneo dezavantajlar:
* iç kumaşı için mikrofiber diyorlar, organik pamuktan üretilmiş ve nefes alabilir dokuluymuş ancak görünümü bildiğiniz polara benziyor. yazın o cehennem sıcak günlerde nasıl olucak görücez bakalım. gerçi her halükarda komple naylon türevi hazır bezden daha mantıklı olur sanıyorum.
 
* 4-10 kg arası diye satılan boy bence asla 7-8 kg dan fazla bir bebeğe gelmez, büzgülü olduğundan mı yoksa kalıpları mı ufak bilmiyorum ama maya 7,5 kg civarında, öyle iri yapılı bir bebek de değil, ona rağmen üzerinde duruşu bana ufak geliyor, sanki sıkıyormuş gibi. gece sızdırmasın diye ön kısmı biraz yukarı çekerek bağladığımda arkası neredeyse popo çatalına kadar iniyor, keşke direkt 2 numarasını alsaydım diye düşünüyorum.

* karın kısmındaki cırtbantların üzerinde çok ufak bir kumaş pay bırakılmış, bezi bağlarken dikkat etmezseniz o ufacık kumaş parçası da içeri doğru kayıyor ve cırtbant bebeğin karnına sürtünüyor, ki bu çok rahatsız edici bence. ilk kullandığımız günlerde bu yüzden mayanın göbeği biraz tahriş oldu, sonra ben o kısmı dışarı çektirerek bağlamaya başladım ama bebek iyice hareketlenip emeklemeye falan başladıktan sonra nasıl olur bilmem..

* gece içine ekstra bir katman koymazsanız bi hayli sızdırıyor. ilk günlerde gecede 3 kez kıyafet ve bez değiştirdiğimiz oldu ne yazık ki, sonrasında yine aynı markanın ufak bambu havlularından kullandım bez içi emiciliği arttırmak için, nispeten iyi bir çözüm oldu gibi.


kushies'i şahsen çok beğendim. bu sefer korkumdan direkt 2 numara aldım, hafif büyükçe ama rahatsız edici boyutta değil, 1-2 ay içinde çok daha güzel oturacak bedene. 

yapısı babyneo'dan oldukça farklı, renkleri daha şirin, emiciliği yüksek. iki gündür gece-gündüz hiç sızdırma problemi yaşamadık. (yine kushies marka 10 lu paketler halinde ekstra pamuklu ara bezleri satılıyor uygun fiyata, geceleri ondan da koyuyorum ne olur ne olmaz diye, gerçi bezlerin tek başına da emiciliği gayet başarılı.) bel kısmının duruşu daha güzel, cırtbantlarla ten arasında da güzel bir boşluk var, sürtünerek tahriş etmiyor.

tek dezavantajı içi bildiğimiz pamuklu olduğundan leke tutmaya daha müsait. onun için de sirke, çamaşır sodası ve direkt güneş ışığı öneriyorlar. o da olmadı çok düşük miktar leke çıkarıcı kullanıp birkaç sefer durulatmak çözüm olabilirmiş. bir de fiyatı babyneo'dan yüksek (5li paketleri arasında 15 tl oynuyor), ama baştan alacak olsaydım sanırım direkt kushies alırdım.

özetle bakarsanız bu yeniden kullanlabilir bezlerin 1 tanesinin fiyatı 1 paket hazır bez fiyatına yakın neredeyse. bu parayı belli periyotlarla taksit öder gibi ödüyoruz hazır bezde, ama yüzlerce yılda yok olmayan dağlar kadar çöp çıkarıyoruz, artı uzun vadede ne tarz etkileri olacağı belirsiz petrol türevi bir kimyasalı bağlıyoruz çocuklarımızın poposuna.

yeniden kullanılabilir bezde ise ekonomik anlamda bir anda toplu alım yapmış gibi oluyoruz, satış yapan siteler en fazla 3-4 takside bölüyorlar meblağı çünkü. bütçe zorlayıcı oluyor bunlara yapılan yatırım. keşke fiyatları biraz daha uygun olsa veya daha fazla taksitle alabilme şansı sunulsa. bez yıkamayı angarya olarak gördüğünden değil de sırf mali açıdan bu bezlere geçemeyen çok anne var bence.. keşke bir orta yolu olsa, daha fazla insan yeniden kullanılabilir bezleri tercih etse..

velhasıl, bu ay kredi kartımın limiti patlamış olsa da bebeğim adına, dünya adına ve kendi adıma vicdanen oldukça rahat hissediyorum. :))


yaseminn

en babyneo'nunkilerden almıştım fakat memnun değilim. 11 küsur kilo bebeğime büyük bedeninden almıştım, biraz küçük gibi duruyor. ayrıca mikrofiber polar gibi; bana koton gibi sağlıklı gelmedi. cırtbantlarının bulunduğu bölümü kısa yapmışlar, o bölümler bebeğin tenini tahriş ediyor. başka marka kullanmak istiyorum babay neo'ya verdiğim para boşa gitti keşke 1-2 tane denemelik alsaymışım.


melusina

nada ,


o polyester konusu benim de kafamı karıştırmıştı
ama sanırım all in one olanların dış kısmını kastediyor sonuçta
ayriyeten bir cover yok


ben lekelerden hoşlanmasam da vazgeçemiyorum kushieslerimden
tatildeyken ya da bezlerim kurumadığında hazır bez kullanmak zorunda kalıyorum
ama bir de içime sorun resmen vicdan azabı duyuyorum

istiyorum ki herkes kullansın ama hem çevre hem de bebek için bu kadar sağlıklı bir şeyin biraz daha ucuza satılmasını istiyorumsourtimezz

yaseminn aynı sorunu ben de yaşadım, cırtbantlar maya'nın karnını kıpkırmızı kızartıyor, firmaya bile yazdım bu konuda, ilk defa duyduklarını, daha önce benzer hiç şikayet almadıklarını söylediler..


tüm babyneo bezlerim çöp, kushies kullanıyorum şimdi memnunum ama ilk aldığım dönem babyneo kampanyası vardı ve kushies'ten oldukça ucuzdu, o yüzden toplu aldım, keşke ben de baştan deneyerek alsaydım..psychomom

 ben kızım 6 aylıkken kullanmaya başladım,ve halen kullanıyorum.çok çok memnunum ,yıkanabılır bezler sayesınde kızım çişini yapmayı öğrendı,ben hıc mudahale etmedım.tek önemlı olan ıslandıgı anda çıkarmak,zaten makınede 60 derecede mis gbı temızlenıyor.herkese önerırım,bebegınızın poposuna kımyasallala dolu bezlerı kullanmayın=/ üstelık doğada 500 yılda yok oluyor bı bez.hangımız 500 yıl yaşıyoruz ki?


leman_kl

ben oglumun kırkı cıktıktan sonra kullanmaya basladım hala kullanıyorum da baby nap cok memnunum.hazır beze nazaran 1az zordur ama herseye deger


yaseminn

psychomom ve leman_kl siz hangi marka bez kullanıyorsunuz?psychomom

  kushıes kullanıyrum,ama babyneo kullananlardan da memnun genelde.ara bezı kagıdı da kushıes(bebeshoptan almıstım)


psychomom

40 ı çıkınca kullanmanız süper,ben tek başınaydım ve cesaret edemedım,ama başlayınca keşke daha önce başlasaydım dedım =)Cevaplamak için Üye ol