yüz üstü uyuyup, sırt üstü uyumayan bebeğin sorunu nedir? nasıl çözülür?

burcuveduru soruyor: 7

merhaba,


daha önce burada kızımın gündüz uykularının nasıl uzatabileceğim ile ilgili bir soru sormuştum. kızımın gece uykuları fena olmamakla birlikte gündüzleri yalnızca 30 dakika uyuyabiliyor. 31. dakikada sanki çalar saat kurmuş gibi hiç şaşmadan gözlerini açıyor. bugün bi de yüz üstü deneyim dedim ve mucizevi şekilde 2 saat uyudu. tabi malum SIDS endişesi sebebiyle ben de başında bekleyip sürekli nefesini kontrol ettim. yani aslında yüz üstü uyutmak pek de istemiyorum. bir de bu şekilde alışırsa bu sefer gece de yüz üstü yatırmamız gerekir mi diye korkuyorum. sırt üstü uyuyamamasına ne neden oluyodur acaba, fikri olan var mı? gaz olduğunu sanmıyorum çünkü hep 30. dakikada gazdan rahatsız olması pek de mantıklı gelmedi. 

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


mona_roza

bu bir sorun değil ki çözümü olsun zevk ve tarz meselesi, ben 20 günlükten beri yüzüstü yatırıyorum, daha doğrusu yan koyduğum oğlum kendini öle devirip uyumayı seçti. boğulma ihtimalini hiç düşünmedim bile çünkü zaten kafasını yan çevirip yatıyo, uykuda kustuğu çok oldu ve yana kustu hep, nefessiz kalması ise mümkün değil kendini ayarlıyor. halada sırtüstü asla uyuma ciyak ciyak bağırır. ben hiç dert etmedim hatta sevindim bile yolunu bulduğum için. hem ellerinden irkilmiyor, hem gazını rahat atıyor bende çok seviyorum öyle uyumayı :)bence devam edin sevdiyse bebişiniz,


dirim99

Merhaba

Kızım 37 günlük.Aynı durum bizde de söz konusu.Kayınvalideler bizde kaldı ilk 3 hafta.Geceleri onlar bakıyordu.Bir sabah kalktıgımda yüz üstü uyutmuşlardı, gayet de iyi uyumuş.Üstelik yumuşak yastık üztünda uyutuyorlardı(sert zeminde yatmadı başlarda).Çok korktum yüzü gömüldüğü için ama başını ilk günden beri çevierbiliyor.Sonra onlar gidince sert yatağına alıştırdım.1 aylık kontrolünde dr kesinlikle yan yatıracaksın birkaç kere uyanır sonra alışır dedi.Kundaklayıp uyutmayı denedim,bogulma önleyici yastık denedim olmadı.Geceleri yan yatma yastıgı ile yatıyor ancak gündüzleri mümkün değil hala yüz üstü uyuyor.Yazdıklarınızı okuyunca rahatladım biraz.Kendi dönene kadar gündüz yüz üztü ,gece yan devam edeceğiz o zaman :S


nurus

evet birde başlarını çok rahat çeviriyorlar.benim kızım 18 günlükken soldan sağa çevirip,21 günlükken de başını kaldırıp 2-3 saniye bakınıp yine yatıyordu.birde kafasının şekli güzel olur derler.arkası basık olmuyor.kızımında öyle top gibi yusyuvarlak bir kafa şekli var..


Gambille

deniz de 30 dakikadan fazla uyumazdı.saat kurulu gibi uyanırdı. 3,5 aylıkken kendi dönmeye başladı.o günden beri yüz üstü uyuyor.gece gündüz her zaman.bir kere sırt üstü uyudu.o zaman da burnu tıkalıydı.onun dışında kesinlikle yüz üstü uyuyor.

doktoruna sorduğumuzda bebeğinizin isteklerine saygı gösterin,bırakın nasıl istiyorsa öyle uyusun.içgüdülerine güvenin dedi.o kadar huzurlu uyuyor ki bu şekilde hiç bir gece başını beklemedik.


burcuveduru

gambille; merak ettim hala 30 dakika mı uyuyor? yoksa kendi istediği pozisyonda yatınca uzadı mı süreler? yüz üstünde bu soruyu yazdığımda bi kere 2 saat uyumuştu ama artık ben zorla çevirince sanırım ağlayarak uyanıyor, ben de o yüzden sırt üstü bırakıyorum; o da 30 dakika uyuyor...


Gambille

şu anda gündüzleri sabah ve ikindi olmak üzere yaklaşık 1-1,5 saatlik iki uykusu var. ilk yarım saat bitip derin uykuya geçerken uyanacakmış gibi kıpırdayıp bazen de mızıklayıp uyumaya devam ediyor.yanına gitmiyorum ki tekrar uyuya kalsın.sessizleşince kontrole gidiyorum.akşamları 8 de uyuyup sabah 7 de uyanıyor.gece 01:30 ve 05:00 civarlarında iki defa uyanıp emiyor.uzun süredir bu düzendeyiz. 

bu biraz bebeğin isteklerine bağlı sanırım.sistemi o kurdu.her uykusu yüz üstü.tek sıkıntımız kucağımda uykuya dalması.uyuyunca yerine yüz üstü yatırıyorum ki kendi dönmeye çalışırken uyanmasın.muhakkak dönüyor çünkü.ağlamadıkça da yanına gitmiyorum.


maviboncukk

Bizimkide yüz üstü uyur. Ben böyle Alıştırdım. Aksine sorun oldugnu düşünmedim.
Cevaplamak için Üye ol