GECE UYKULARINI ERKENE ÇEKEMİYORUM

Acherontia soruyor: 10

Gece uykusuna geçiş saati 01:00-02:00 olan 4 buçuk aylık bebeğimin (çok gazlı bir bebekti, gaz problemlerimiz henüz bittti bu yüzden geceleri uyanık olmaya çok alıştı. koliği yüzünden 3-3.5 aya kadar uyku diye birşey bilmedik. 3 ay boyunca evde kullanılan ana kucağında 'azar azar' uyudu; memede uykuya geçiyordu ve anakucağına alıyorduk çünkü birtek orda birkaç saatte olsa uyuyordu. gündüzleri de tüm uykularını sürekli memede uyuyordu. benim için çok yorucuydu.) akşam uykusu saatlerini erkene çekebilmek için bir haftadır gece kaçta uyursa uyusun sabah 09:00 da uyandırıyorum. 2 saat zor dayanıyor ve en geç 11:00 de neredeyse orda başı düşüyor ve uyuyor. yaklaşık 1-2 saat uyuyor, 2. öğle uykusunu 16:00 gibi ayarlıyorum ve bir/bir buçuk saat uyutuyorum. yani onu 17.00 den sonra uykuda tutmamaya çalışıyorum.

Bu uygulamaya rağmen Beril, 17.00 den sonra (amacım akşam 21:00 de gece uykusuna geçmesi) rahatlıkla 22.00 ye kadar uyanık kalıyor. asıl bundan sonrası kötü; 22.00 de uykusu gelmiş oluyor ve ben akşam 'işte şimdi gece uykusuna geçicek' diyorum ama yaklaşık 1 saat uyuyup (öğle uykusu gibi) uyanıyor ve oyun istiyor. bir sonraki uykuya geçiş saatimiz ise gece en az 01.00 i buluyor ve 03.00 e kadar uyanmasa bile en az iki kere ağlıyor. emzik veriyorum ya da ninni söyleyerek uykusuna devam etmesini sağlıyorum. bu arada geceleri de 3 saatte bir mamasını veriyoruz uykudayken. ertesi sabah 09.00 da uyandırmasam, uyanma saati 11.00-12.00 yi buluyor. 


10 gün önce doktora gittiğimizde  artık odasında yatmasına ve düzenli uyku saatlerine geçmesi gerektiğine karar vermiştik. Bu zamandan beri doktorun da tavsiyesiyle onu odasına götürüyorum, ışığı kısıyoruz, ninni söylemeye başlıyorum ve elini tutuyorum (elimi asla bırakmak istemiyor). doktor yanında olun dedi ama ben aralarda odadan çıktım. ferber yöntemini de okumuştum; ilk 3 gün çok ağladı ama ben belli aralıklarla yanına gidip elini tutmaya devam ettim. sorun; on gün sonunda hala ağlıyor olması ve geç uyuyor olması. artık dayanamayacak hale gelince uyuyakalıyor bişekilde. bu arada ben mümkün olduğunca kucağıma almıyorum ; sadece gazı olduğunu hissettiğimde en fazla bir kere alıp odasında gazını çıkarıyorum. gece boyunca altını değiştirmiyorum. 

Bu on gün boyunca yaşadığım tek olumlu gelişme ise GÜNDÜZ uykularına geçişte oldu. bu sistemi uygulamaya başladığım 3. günden itibaren yaklaşık 10dk. içinde uykuya geçiyor. akşamki gibi direnmiyor. (kendi kendine uyumayı henüz başaramadık; hani oyuncağına sarılıp uyuması falan henüz hayal bizim için; yanlız kalınca çok ağlıyor ama en azından yatağındayken elimi tutarak uyuyor. arada sırtını da pışpışlıyorum ve ninni söylüyorum)  aslında bu bile ilk 3 aya göre bizim için büyük bir adım.

sorun; rutinlerde tutarlı olduğumu düşünmeme rağmen (biyerlerde hata da yapıyor olabilirim ama bulamıyorum?) gece uykusuna geçişte çok direnmesi.
dün geceki durumumuz kısaca şöyleydi; 2.öğle uykusundan saat 17.00 de kalktı. 21.00 de uykusu geldi; çok kolay uyudu tıpkı öğle uykusuna geçiş gibi. 45 dk. sonra uyandı ve asla uyumak istemedi. 24.00 de tekrar uyuduk. 02.00-03.00 arasında çoook ağladı. yatağından kaldırmadım ama 1 saat kıyamet koptu. 3 te mamasını emerek uyudu. Sabahsa 09.15 de kendi kendine mutlu uyandı.

bu arada aç da kalmıyor (gece dahil 3saatte bir 120 cc mama alıyor. Bir haftadır günde 1 öğün akşamları kaşık maması almaya başladı. Aralarda da azar azar  anne sütü)

 

Yardımlarınızı bekliyorum. Herkese teşekkürler…

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


evren

sabah 9'dan erken uyandırsanız, akşam üstü de 3 gibi yatırsanız nasıl olur acaba?Sabah 7.30 gibi sonra tekrar 10'da yatırsanız, akşamüstü de 14.30-15.00 gibi. 7.30'da uyanmak sizin için zor olabilir o kadar uykusuzluktan sonra ama, güne erken başlamak gece uykusu için etkili olabilir diye düşünüyorum. Dışarı çıkarmayı deneyebilirsiniz biraz açık havaya.
Gündüz kendi kendine uyumasını öğretmeniz çok iyi. Benim oğlum, 16 aylık. Bakıcı ve ben hala gündüz uykularında yanında kalıyoruz ama yatağında uyuyor yine. 
Ya da gece sizden başka birisi yatırmayı denese. Mesela eşiniz, anneye çok bağlılıktan, yanından ayrılmasını istemediğinden de gece uykusuna geçmekte zorluk çıkarıyorlar. Uyandığında da baba ilgilense. Benim  oğlum bakıcısıyla gece nöbetinde olduğum zamanlarda 10 dakikada uyurken, beni bazan 1 saat uğraştıyor.
moralinizi bozmayın n'olur, uykusuzluk gerçekten yıpratıcı bir şey ama bunlar geçiyor. Bir düzene oturtursunuz mutlaka. Biraz zaman... kolay gelsin diyorum.   


Tutu

Merhaba,
Bu konulara cok detaylı egilen bir blogum var. Oradan okursan eminim kendine göre birşey bulursun. www.bebegimuyuyor.com. Tarih sırasına göre okumanı tavsiye ederim, en bastaki konular tamamen uyku üstüne çünkü. Kolay gelsin!


Acherontia

evet blogunuzu daha önce detaylıca okudum ve deneyimlerinizden çok çok faydalandım. teşekkürler.

geçen gece 1 saatlik akşam uykusundan uyanınca, hiç çıkarmadım odasından. ışıkta çok kısıktaydı. 22.00 de uyanmıştı. sonuç; tam 3 saat odasında kaldık. asla uyumadı. ben sürekli emzik ver, ninni söyle, pışpışla modundaydım. o ise sürekli mızıldandı durdu. gece 01.00 de saatimizi tamamlayıp uyuduk :)
bu arada sırtüstü yatırıyorum yatağa; hoooop dönüveriyor yüzüstü ve kafayı kaldırıyor. bayaaa öyle takılıyor. sonra yoruluyor. kendi dönemediği için ben döndürüyorum.  bi de emziğini eliyle almayı öğrendi ağzından. sonra geri ağzına götürmek istiyor ama onu da tutturamıyor. buna da sinirlenip ağlıyoruz.böyle bir kısır döngü var.

bu arada doktorumuz bize anksiyeteyi önlemek için akşam uykusundan önce 1 çay kaşığı Atarax önerdi. kullanan var mı aranızda?


baharyalcin

Merhabalar, benim oğlum Çağlar, 9.5 aylık. Uyku düzeni zaten 3-3.5 aylıkken oluşuyor. Benim oğlum da 3 aylıkken özellikle gündüzleri uykuya geçerken ağlıyordu. Ama şimdi düzene girdi. Sabah 7 gibi kalkıyor, 9.30-10.00 gibi tekrar yatıyor. Ben, her uyanışından 2-2.5 saat sonra tekrar uyutmaya alıştırdım. Zaten 2-2.5 saatten fazla uyanık kalmaya da dayanamıyor, huysuzluk yapmaya başlıyor. Akşam da en geç 9-9.30 gibi yatırıyorum. Yatarak emziriyorum, bu şekilde hemen uykuya geçiyor. Gündüzleri ben yokken biberonla uyuyor. Geceleri de uyandığında hemen memeye alıyorum, uykusu açılmıyor, emerek uyumuya devam ediyor. Benim sorunum da bu sıra geceleri çok sık uyanmaya başladı, sanırım artık süt yetmiyor ve çabuk acıktığı için de uyanıyor. Ya da ağzında sürekli meme olsun istiyor. O emerek uyumaya devam ediyor ama emzirirken sabit durmaya çalışmaktan ve 5-10 dakikalık kestirmelerden dolayı benim hem her tarafım ağrıyor, hem de uykumu tam alamıyorum. Anne sütü durumunuz nasıl bilmiyorum ama belki siz de yatarak emzirmeyi denerseniz, daha kolay uykuya geçebilir.


ranabegum

merhabalar, bizim doktorumuz uykudan once rahatlatmasi icin kizima bay bay adinda bitkisel bir damla onermisti. gunde iki kez 5 damla veriliyor yanlis hatirlamiyorsam. tamamen bitkisel icerikli oldugu icin onerilen ilactan daha iyi olabilir. benim kanaatim zorunlu olmadikca bebeklere, cocuklara ilac verilmemesi yonunde. kolay gelsin.handepamuk

 Benm kızımın ismi de Beril ve  o da kolik sıkıntısı yaşamıştı..Çok zor zamanlardı gerçekten..Hiç geçmeyecek gibi geliyor insana..

 Uyku konusunu ben de çok araştırdım..Özellikle bu bırakın ağlasın olayı beni çok düşündürdü...Her doktorun kendine ait bir yöntemi var tabi..Ben de bir diş hekimiyim nacizane tıp dünyasını bilirim..

 En sonunda Prof.Dr. Sabiha Paktuna Keskinin bir kaç kitabını okudum..Bazı sitelerde  uzman tv ,anne olunca anladım, vs..videoları da var.. Pediatrik nörolog.. Gerçekten çok faydalandım bilgilerinden ...Ağlatarak uyutmanın ,çocuğu bir çeşit  depresyona soktuğunu anlatıyor..İleride kendine güvensizlik ve çevreye güvensizlikle sonuçlandğını anlatıyor.. Çok erken odasının ayrılmaması gerektiğini savunuyor..Benim annelik içgüdülerim de aynı şeyi söylüyordu..Ayrıca gece mamalarını da ne kadar istiyorsa vermek gerekiyormuş..Genelde 2 saatte bir emmek isteyebilirler ve aç olunca uyumuyorlar...1,5 yaşına kadar oral dönemdeler ve emmek onlar için en önemli ihtiyaç...

 Tabi internette pek çok teknik var ve her kafadan bir ses çıkıyor..Elbet bir gün kendi başına uyumayı öğrenecekler,henüz bunlar bebek ve annelerinin bir parçası sanıyorlar kendilerini ,size çok ihtiyaçları var...Bence kucağınıza alın ,hafifçe sallayın,az ışıkta,hafif bir ninni söyleyin..Sakın atarax falan başlamayın yazık  bebişe...
 
 Kendi annelik içgüdülerinize güvenin derim ,içinizden gelen ses size doğru olanı söyleyecektir..Sevgiler...:))  Çok kolaylıklar dilerim ...


handepamuk

http://www.anneoluncaanladim.com/mesaj/30
Bu linki üye olup seyretmenizi şiddetle tavsiye ederim..


Acherontia

ben de bay bayı 3 haftadır kullanıyorum. ama atarax ı vermedim.Acherontia

Sabiha Paktuna yı da takip ediyorum. ve söylediklerinin çoğu da oldukça mantıklı. ama yatağına bırakıp ağlatmak değil şu anda yaptığımız. çoğunlukla yanındayız. onun yanında olduğumuzu biliyor. elini tutuyorum, ninni söylüyorum...tek fark gerekmedikçe kucağa almıyor olmak. mesela bunun da bireysel gelişimi yönünde olumlu erkisi olduğu söyleniyor. inanın sürekli kucağımda uyuduğu dönemlerde bile yatırdığımda en az bu kadar ağlıyordu bir şekilde.
hiç kolay değil di mi :) sanırım doğrusu dengeyi tutturmak.


Acherontia

Sabiha Paktuna yı da takip ediyorum. ve söylediklerinin çoğu da oldukça mantıklı. ama yatağına bırakıp ağlatmak değil şu anda yaptığımız. çoğunlukla yanındayız. onun yanında olduğumuzu biliyor. elini tutuyorum, ninni söylüyorum...tek fark gerekmedikçe kucağa almıyor olmak. mesela bunun da bireysel gelişimi yönünde olumlu erkisi olduğu söyleniyor. inanın sürekli kucağımda uyuduğu dönemlerde bile yatırdığımda en az bu kadar ağlıyordu bir şekilde.
hiç kolay değil di mi :) sanırım doğrusu dengeyi tutturmak.Cevaplamak için Üye ol