GECE UYKULARINI ERKENE ÇEKEMİYORUM

Acherontia soruyor: 5

Gece uykusuna geçiş saati 01:00-02:00 olan 4 buçuk aylık bebeğimin (çok gazlı bir bebekti, gaz problemlerimiz henüz bittti bu yüzden geceleri uyanık olmaya çok alıştı. koliği yüzünden 3-3.5 aya kadar uyku diye birşey bilmedik. 3 ay boyunca evde kullanılan ana kucağında 'azar azar' uyudu; memede uykuya geçiyordu ve anakucağına alıyorduk çünkü birtek orda birkaç saatte olsa uyuyordu. gündüzleri de tüm uykularını sürekli memede uyuyordu. benim için çok yorucuydu.) akşam uykusu saatlerini erkene çekebilmek için bir haftadır gece kaçta uyursa uyusun sabah 09:00 da uyandırıyorum. 2 saat zor dayanıyor ve en geç 11:00 de neredeyse orda başı düşüyor ve uyuyor. yaklaşık 1-2 saat uyuyor, 2. öğle uykusunu 16:00 gibi ayarlıyorum ve bir/bir buçuk saat uyutuyorum. yani onu 17.00 den sonra uykuda tutmamaya çalışıyorum.

Bu uygulamaya rağmen Beril, 17.00 den sonra (amacım akşam 21:00 de gece uykusuna geçmesi) rahatlıkla 22.00 ye kadar uyanık kalıyor. asıl bundan sonrası kötü; 22.00 de uykusu gelmiş oluyor ve ben akşam 'işte şimdi gece uykusuna geçicek' diyorum ama yaklaşık 1 saat uyuyup (öğle uykusu gibi) uyanıyor ve oyun istiyor. bir sonraki uykuya geçiş saatimiz ise gece en az 01.00 i buluyor ve 03.00 e kadar uyanmasa bile en az iki kere ağlıyor. emzik veriyorum ya da ninni söyleyerek uykusuna devam etmesini sağlıyorum. bu arada geceleri de 3 saatte bir mamasını veriyoruz uykudayken. ertesi sabah 09.00 da uyandırmasam, uyanma saati 11.00-12.00 yi buluyor. 


10 gün önce doktora gittiğimizde  artık odasında yatmasına ve düzenli uyku saatlerine geçmesi gerektiğine karar vermiştik. Bu zamandan beri doktorun da tavsiyesiyle onu odasına götürüyorum, ışığı kısıyoruz, ninni söylemeye başlıyorum ve elini tutuyorum (elimi asla bırakmak istemiyor). doktor yanında olun dedi ama ben aralarda odadan çıktım. ferber yöntemini de okumuştum; ilk 3 gün çok ağladı ama ben belli aralıklarla yanına gidip elini tutmaya devam ettim. sorun; on gün sonunda hala ağlıyor olması ve geç uyuyor olması. artık dayanamayacak hale gelince uyuyakalıyor bişekilde. bu arada ben mümkün olduğunca kucağıma almıyorum ; sadece gazı olduğunu hissettiğimde en fazla bir kere alıp odasında gazını çıkarıyorum. gece boyunca altını değiştirmiyorum. 

Bu on gün boyunca yaşadığım tek olumlu gelişme ise GÜNDÜZ uykularına geçişte oldu. bu sistemi uygulamaya başladığım 3. günden itibaren yaklaşık 10dk. içinde uykuya geçiyor. akşamki gibi direnmiyor. (kendi kendine uyumayı henüz başaramadık; hani oyuncağına sarılıp uyuması falan henüz hayal bizim için; yanlız kalınca çok ağlıyor ama en azından yatağındayken elimi tutarak uyuyor. arada sırtını da pışpışlıyorum ve ninni söylüyorum)  aslında bu bile ilk 3 aya göre bizim için büyük bir adım.

sorun; rutinlerde tutarlı olduğumu düşünmeme rağmen (biyerlerde hata da yapıyor olabilirim ama bulamıyorum?) gece uykusuna geçişte çok direnmesi.
dün geceki durumumuz kısaca şöyleydi; 2.öğle uykusundan saat 17.00 de kalktı. 21.00 de uykusu geldi; çok kolay uyudu tıpkı öğle uykusuna geçiş gibi. 45 dk. sonra uyandı ve asla uyumak istemedi. 24.00 de tekrar uyuduk. 02.00-03.00 arasında çoook ağladı. yatağından kaldırmadım ama 1 saat kıyamet koptu. 3 te mamasını emerek uyudu. Sabahsa 09.15 de kendi kendine mutlu uyandı.

bu arada aç da kalmıyor (gece dahil 3saatte bir 120 cc mama alıyor. Bir haftadır günde 1 öğün akşamları kaşık maması almaya başladı. Aralarda da azar azar  anne sütü)

 

Yardımlarınızı bekliyorum. Herkese teşekkürler…

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


sevican

Tracy Hogg'un yatır kaldır yöntemini deneyin. Zaten kendi kendinize bulmuş olduğunuz yöntem de bu tekniğe oldukça yakın. Bebeği sakinleştirme ve uykuya geçirme konusundaki önerileri kesinlikle etkili. keff

benim yöntemim daha farklı bebeğim hep benimle yatmak istiyordu bende su torbasını ılık su ile doldurup yanına koydum şimdi kendi kendine uyuyor gece uyansa da uykuya tekrar dalıyor aradığı sıcaklığı su torbasında buldu:)


Acherontia

süpermiş :)))


gamzeayyildiz

bizim bebek 8.5 aylık ve doğduğundan beri gece 12 den önce uyumuyor eğer erken yatarsa 12 de tekrar kalkıp 2 ye kadar oturuyor benim içn çok sıkıntılı oluyor öğretemiyorum erken uyumayı


bsrlina

Uzun zamandan sonra bilmiyorum yazarmisiniz ama ayni sorun suan bizdede var cözdünüzmü cözdüyseniz nasil?
Cevaplamak için Üye ol