Oğlumda parmak emme kekeleme altına kaçırma başladı ne yapabilirim

fkry37 soruyor: 6

perşembe günü doğum yapacağım ama oğlumun davranışları değiştikçe ne yapacağımı şaşırıyorum doğuma bile adapte olamıyorum.oğlum daha önce parmak emiyordu ama yaklaşık 4 aydır bırakmıştı üstelik kendiliğinden ben müdahale etmeden (sözlü müdahale ettim biraz)iki üç hafta önce bizimle doktora geldi bir iki gün sonrada yavaş yavaş parmak emmeye başladı ben müdahale ettikçede artırdı anne bak diyerek baktım çoğaltıyor görmezden gelmeye çalıştım çok seri halde konuşan bir çocuk kelime hazineside güzel etraftaki insanların dikkatini çekecek kadar akıcı konuşuyor-du şimdi birşey söyleyecekken cümlenin gerisini hemen getiremiyor örneğin anne bu benim diyecek anne anne anne............diyor gerisi yok dinliyorum evet oğlum diyorum sonra gerisi geliyor yada ben anlayıp tamamlıyorum çok üzülüyorum nazara inanan  biriyim çok dikkat çektiği çin nazar mı diyorum yada kardeş geleceği için mi birde bugün ündüz çiş eğitimimizi tamamalamıza ragmen 3 defa çiş yaptı ben soruyorum yok diyor aradan 5 dk geçmeden anne üzerime yaptım diyorapartmana yeni taşınan doktor çiş eğitimine yeni mi başladınız diye sordu ona direk ben daha bebeğim annem yıkar diye cevap verdi.ne yapmam lazımbilmiyorum psikolog ancak doğumdan sonra götürebilirim  o zamana kadar daha kötü olursa benzer durum yaşayan var mı neler yaptınız nasıl düzeldi

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


gulsah_ata_mete

Evet kardesten etkilenecektir, etkilenebilir ama bu kadar panik olmayin. Kekeleme, tuvalet egitiminde geriye donusler, bu yasta kardes olmasa bile cok sik yasanan ve normal sayilan sorunlar... Parmak emme davranisi da belli bir yasa kadar mudahale gerektirmeyen bir durum diye biliyorum ben. Cocugunuzu takip edin tabii ki, siz ilgili bir annesiniz. Ama bu sorunlari kardes olmadan da yasayan bi suru anne var. Yalniz olmadiginizi bilin ve sakin olun.

Saglikla alin bebeginizi kucaginiza, mutlu gunler...


sLnKA

Daha önce de yazmıştım size.

Bu kadar olmasa da benzer seyler yaşadık kızımla doğumdan sonra. Üstelik kızım kreşe de gidiyor. Doğumdan sonra teyzem kaldı Yanımda 3 ay. Yollama okula dedi kızı başta ama sonra bi baktık ki evde durdukça daha fena oluyo ki ben bebekle nerdeyse hiç ilgilenmedim. Sadece emzirdim bıraktım hep kızımla ilgilendim. Okuldan geliyordu tam bir bebek oluyordu yemek yemiyor Huysuzluk vs. Baya zorlandım ama genel olarak görmezden geldim ya da oyuna vurdum yaptıklarını. Gel sen bebek ol dedim emzik Aldı eline Bebeğin yatağına yattı bebekcilik oynadık mesela. Ama mesela 15 dakika sonra hadi bitti oyun simdi büyük ol Lego oynayalım dedim. Böyle böyle gitti. Yalnız teyzem gittikten sonra tek basıma kalınca okul konusunda zorlamaya başladı. Hatta bir ara okulu bırakıp ben bu sefer teyzeme gittim. 2ay kaldım. Yine hep kızımla ilgilendim bana çözüm değilmiş onu keşfettim. Ben ne kadar ona yonelirsem daha fazlasını istedi hep. Tabi bu arada çok şükür oğlum biraz daha Büyüdü işler bir bakıma biraz daha kolaylaştı. Havalar duzelince he dışarı attık kendimizi. Şimdilerde hala devam etmekle birlikte artık daha çok oyun kavgasına dönüştü işler ama yine de kızım zaman zaman bebek olmak istiyor ne biliyim emzik bulup geliyor ayakta sallanmak istiyor krdesimi bırak beni kucağına al diyor mesela.

Ben de vakit bulup bir uzmana gidemedim kendim de uzman Değilim elbet ama bence üstüne gitmemek en iyisi.

Zor oluyor tabi ama mesela beni yedir diyor kızım Kardeşini yedirirken mecbur yapıyorum arada. Ya da beni de kucakta salla diyor sallıyorum.

Siz de tuvalet meselesi var bir de, kaçırsa da çok tepki vermemeye çalışın. Arada olur annecim ama bir dahaki sefere haber ver diyebilirsiniz. Konuşma konusunda da sakin sakin dinlemeye çalışın tamamlamayın bence. Kızım da heyecanlaninca ya da acele edince cümleleri tamamlayabilir bazen.

Tabi bu arada doğumdan sonra fırsat bulursanız bir yardım almak size daha iyi gelecektir.

Kolaylıklar diliyorum.


nilayy

Bizim minnak ilk doğdupu zamanlarda ben onun altını açarken büyük oğlumda sürekli altına yapıyor ve anne bende çişimi yaptım diyordu. Hiç üstünde durmadım, kızmadım ve bağırmadım. Küçüğün işi biter bitmez büyüğün altını yıkadım vs... Sonra bir ara emzirirken tutturdu ben de emicem diye, peki oğlum dedim ve bir taraftan bebeği emzirirken bir taraftan o memeye yapışıyordu (ama emmeyi unutmuş oldupundan ememedi, bir süre sonra da kendiliğinden bıraktı emicem demeyi). Küçük kuzu bizim odada yatıyor diye , büyük kuzu da bizim yatağa taşındi ve hala bizim yatakta yatıyor. Bunların hiçbirine ses çıkarmadım açıkcası. Küçük bizim odadayken büyüğü başka bir odada yatırmaya gönlüm razı gelmedi. Demem o ki malesef benzer şeyler çok yaşanıyor. Kesinlikle üstğne gitmeyin derim ben. Kekemelik konusunda da bildiğim tek şey asla konuşurken cümlesini sizin tamamlamamanız gerektiği. Bırakın zorlansa da kendisi söylesin söyleyeceğini. Ha bir ara da tırnak yeme başlamıştı. Ondan da bir türlü vaZgeçmedi. Sonunda karnında tırnak ağacı çıkan ahmetin hikayesi diye uydurma bir hikaye anlattım, ahmet hastaneye gidip tedavi olmak zorunda kalıyordu falan... Ondan sonra onu da bıraktı. Demem o ki, herkes benzer süreçler yaşıyor. Bu yüzden kendinizi üzmeyin lütfen. Ben pedagog değilim veya bu yaptıklarımın pedagojik etkilerini bilmiyorum ya da bir pedagoga sormuşluğum yok. Büyün bu sorularınıxa en güzel cevabı tabii ki pedagog verecektir, ben sadece yalnız olmadığınızı bilin diye yazdım hepsini.


cancun

biz de bunları yaşıyoruz. çiş kaçmadan wc ye gitmiyor hatta bazen bayağı yapıyor öyle gidiyor. bir şey anlatacağı zaman anne anne ya da cümlenin başı neyse onu bir süre tekrar söylüyor cümlenin gerisini getirene kadar. hiç üstelemeden bekliyoruz. emzik hala emiyor. ve ayaklarını ellerini tutmadan uyumuyor. 2,5 yaşından beri durum bu şekilde. kardeş vs de yok.


fkry37

teşekkürler cevaplarınız için bir nepzede olsa rahatladım çişi sorun etmiyorum çünkü tahmin ediyordum hatta bez bağlattıracağını düşünüyorum parmak emme ve kekeleme korkurttu bildiğim kadarı ile parmak emme 3 yaşına kadar normal sayılıyor ama bizde 19 gün sonra 3 tamamlıyoruz kekelemekte kalıcı olursa diyerek korkuyorum  pedagog bulunduğum ilde yok anca psikolog var onada ne kadar kısa sürede götürürürüm desem 1 ayı bulur eşimin izin alması randevu almak falan tekrar teşekkür ederm


arianne

Hayırlı doğumlar. 3 yaşa kadar normal dedi doktor. Bizimki de bırakmıyor. Yalancı meme almazsa başlar dedi Dr. Size tavsiyem Dr sitelerinde pedagog danışın şimdilik gidemediğiniz için faydalı olur belkiCevaplamak için Üye ol