hemofili

merveozgur soruyor: 3

benim gibi faktör 5 ve 7 rahatsızlığı olan varmı arkadaşlar

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


firuz

eşim faktör 5 hastası, bebeğimiz de taşıyıcı. doktorumuz eşime uzun yolculuklarda 2 saatte bir mutlaka ayağa kalkıp dolaşmasını, uzun uçak yolculuklarında da iğne vurulmasını tembihledi. geçmiş olsun.


arel

çağımızda böyle rahatsızlar gün yüzüne çok çıkmaya başladı. önemlimidir bu rahatsızlık evet önemlidir ancak çocukların hayatlarını sıkıntıya sokmamalıyız onunla yaşamanın normal olduğunu ona hissettirmeliyiz. kanda 12 adet faktör vardır bunlar pıhtılaşma için görev yaparlar  bu faktörlerden 5-7  eksikliği olan mama bunun farkında olmayan çok fazla sayıda yaşayan insan vardır. yapmanız gereken cüzdanının içine hatta pusetine , anakucağına ve diğer önemli yerlere hatta kendi cüzdanınıza çocuğunuzun rahatsızlığı hakkında önemli bir not koymaktır. olası bir durumda müdahale edilmesi gerektiğinde buna uygun müdahale olması için. yüreğinizi freah tutun korkulucak çok önemli birşey yok..


merveozgur

ben kendim faktör 5 tasıyıcısıyım galiba faktor 7 var kan sonuclarım cıkmadı oglumda faktor 5 sımdıye kadar hayatım normaldı cocugum olduktan sonra boyle sorunla karsılastım zaten faktorle ılgılı karnemız var evet tedırgınım cunku bugun yarın oglum yurumeye basladıgında sureklı dusup kalkıcak okul hayatı var beni cok endışelendırıyorCevaplamak için Üye ol