balgam

prensesimmm soruyor: 10

herkese günaydin kac gündür kizimin burnu tikali simdi de öksürük basladi balgamli doktora götürmek istemedim direk antibytik veriyolr

acaba sekrol versem bi faydasi olurmu diş cikariyo azi dişleri etkisi varmidir lütfen bi akil verin tecrübeli anneler

Bu soruyu cevapla


35 Cevap


ema

Ben çok okumadım fikirlerimi savunacak kadar da yazı yeteneğim yok.Sadece iyi anne olmak istiyorum saygılar


CokBilmis

@ ema: Bazen fazla okumamak ve az bilmek anneyi daha mutlu kılıyor. Mutlu anne, mutlu bebek demekse, az okumak da bazen iyi bir yöntem olabilir.

Benim işim yazı yazmak ve fikir savunmak. Bu nedenle fikrimi kabul etmeyene sabaha kadar yazı yazabilirim :) Sen bana bakma, ben işime dair pratik yapıyorum burada. Üzerine alınma sakın yazdıklarımı. Kimse cevalamasa bile ben gene yazarım sabaha kadar :)

Harika bir anne olduğundan adım gibi eminim. Aksini düşünmek için en ufak bir neden yok.


CokBilmis

@ prensesimmm: Tekrar edeyim de yanlış anlaşılmasın: Ben tıp doktoru değilim. Tıbbi bir bilgi veremem. YAzdıklarım tamamen tahmine dayalı. Sanırım muconexdediğin ilaç balgam inceltici olmalı. Halk arasında balgam söktürücü denir ama aslında sadece incelticidir. Sen doktora gidip de balgamdan şikayet edersen, adam ne yapsın? Çocukların kullanmasına uygun bir balgam inceltici ilaç veriyo ki bebek balgamı çıkarırkenanesini rahatsız eden sesler çıkarmasın. Eğer yeni bir doktora gidersen sor lütfen: Balgam inceltici ilaç hastalığı kesmek için işe yarıyor mu? Yoksa sadece öksürüğün gürültüsünü mü azaltıyor?

Küçükken ben öksürürken annem kendin suçlar ve bana kızardı "Sanki karda yattı, nasıl da öksürüyor ciğerlerinden boğulur gibi. Öksürmek yasak, sus hemen" derdi. Sonra da ilaçları içirirdi. Ben kızımın ilk sene 3 ay boyunca öksürmesine katlandım. Şu an kızımı görmeni isterim: DIşarıdaki fırtınanın içinde kar yiyor. Geçen kar yağdığında da yaptı aynı şeyi. Resmen karda yattı ama en ufak bir hastalık belirtisi göstermedi.

Eğer öksürük konusunda hassassan, ilaçlar seni rahatlatabilir. Ama o kadar da önemli değil diyebiliyorsan sık dışını, sonrasında bünyesi kuvvetli olur.

Doktora sor "Memenjit, zatüree, eklem iltihaplanması vs gibi ağır bir hastalık mı geçiriyoruz. Yoksa kendi kendine atlatabileceği soğuk algınlığı mı geçiriyoruz?" diye. Eğer kendi kendine yenebileceği bir hastalıksa, izin ver yensin.

@ ema: Çenemi tutamadım bak gene :) Akıl da vermeden duramam: Soğan eğer bebeğine gaz yapıyorsa, zarını soyarak vermeyi dene. Sindirim sistemini yoran soğanın zarı aslında. Onu soyunca rahatsızlık vermiyor artık.


ema

Yani bizi denek olarak kullanıyon öyle mi:)))))


CokBilmis

Estağfurullah, "denek" demeyelim de... Beni dinleyecek adam bulmuşum hazırda, bol keseden sallıyorum işte :)ema

:))))))))))))))))bide benim gibi laz bulmuşun:))))))))


prensesimmm

bol keseden sallıyorum derken


prensesimmm

ayrıca verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.CokBilmis

"Bol keseden sallıyorum" derken şunu kastediyorum. Tıp doktoru değilim. Ne hastalıklarla ne de ilaçlarla ilgili edindiğim bilgiler, tıp eğitimi almış olmamdan kaynaklanıyor. Sağdan soldan okuyup, deneyip derlediklerim.

Size söylediklerim mantıklı gelse bile kendiniz de araştırın. Zaten çocuk doktorlarına, hamileyken jinekologlarımıza sorduğumuz kadar çok soru sorsak bizi idare edecek kadar bilgi alabiliriz sanırım :)


silky

Cokbilmis, yazdıklarının coguna katılıyorum, ben de gercekten gerekmedikce antibiyotik kullanma taraftarı degilim. Ancak eger cocugun atesi surekli yuksekse (39 uzeri), keyfi iyi deglise, istahsizlıgı var ise ve bu durum 4-5 gunden fazla suruyor ise mutlaka doktora gotururum.Sanslıyız ki doktorumuz fiziki muayenede bir bulguya rastlamaz ise  kan ve idrar tahlili istiyor mutlaka. 39,5 derece ates ve surekli aglama ile surekli gittigimiz hastanenin acil bolumune gece yarısı gittigimiz ve hic bir ilac verilmeden cıktıgımız oldu.  

Bununla ilgili bir soruya doktor sitesinden yaptıgım alıntıyı asagıya ekliyorum.

'Özellikle 18 aydan küçük olan çocuklarda ateş odağının fizik muayenede saptanamadığı durumlarda ateşin sebebini anlayabiilmek için kan ve idrar tahlilleri yapılır. Hatta bunlar da yardımcı olmazsa akciğer filmi bile istenebiliir. Bizim en korktuğumuz tablo bakteriyemi tablosudur. Bu tabloda bakteriler çocuğun kan dolaşımına karışır ve vücudu dolaşır, dolaşım sırasında eklemler, akciğer,hatta beyin zarına yerleşebilir. Bakteriyemi durumunda damaryolu açarak antibiyotiği de kana vermek ve bakterileri öldürmek gerekir. Halbuki basit bir viral infeksiyon da yüksek ateş yaparak klinik olarak bizi yanıltabilir. Örneğin 6. hastalık. Ateş 39-40 derecelerde 4-5 gün sürer daha sonra baştan başlayıp gövde ve kol-bacaklara yayılan;üzerine basmakla solan bir döküntü çıkar ve ateş düşer. Yani biz 6. hastalığı döküntüyü gördükten sonra tanır ve ""bu 6. hastalıkmış"" deriz. Döküntü öncesi dönemde hiç bir muayene bulgusu bakteriyemi ile 6. hastalığı ayırmamızı sağlamaz. 
Bazen ilaç vermemek ilaç vermekten çok daha zordur!''  Cevaplamak için Üye ol