balgam

prensesimmm soruyor: 5

herkese günaydin kac gündür kizimin burnu tikali simdi de öksürük basladi balgamli doktora götürmek istemedim direk antibytik veriyolr

acaba sekrol versem bi faydasi olurmu diş cikariyo azi dişleri etkisi varmidir lütfen bi akil verin tecrübeli anneler

Bu soruyu cevapla


35 Cevap


eeslem

çokbilmiş sizi genelde ilgi ve şaşkınlıkla takip ediyorum ,biraxz kendime yakın hissettiğimden biraz üslubunuzun farklılığından.yalnız her zaman fikirlerinize katıldığımı söyleemeyeceğim,nedense insanda adınıza yakışır sinir bir tip izlenimi çiziyorsunuz.kendime yakın kısmı budur belkide.
neyse 3 tane çocuğumun 2 tanesinde alerjik astım,bronşit yaşadım,halada yaşıyorum.öbürüde diğerlerini aratmayacak kadar çok hastalanır.sizin bildiklerinizin çoğunun aksine öksürük her çocukta ve her hastalıkta farklı seyrediyor,ateşte..bazen genetik altyapılar ne size seçim hakkı veriyor ne de doktorlara.2.gün öksürüğün bronşiyolite döndüğü bir bebk annesi olarak her çocuğun ve hastalığın kendi içinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.doktora götürmedim,antibiyotik kullanmadım,şöyle sağlıklı böyle atlattı benim durumumda anneler için hiçte kulağa hoş gelmiyor,biz iyi anne değiliz belki de ondan...


kedidirkedi

Çokbilmiş'in yoklugunda, onun söylediklerine katılan bir anne olarak ben cevap vereyim.

Kulağınıza hoş gelmiyor olabilir ama böyle bir şey var. Çocugunuzun özel bir durumu varsa zaten genellemenin dışında kalıyorsunuz demektir ama çoğu çocuk Çokbilmiş'in anlattıgı gibi geçirir hastalık sürecini. Dikkat edip, çocugunuzu iyi gözlemleyip, pek çok rahatsızlıgı ilaçsız atlatmak mümkün. Eğer bir de ilaç sevmeyen, anne-babayla ego savaslarına girmeyen bir doktorunuz varsa işiniz kolaylaşır ama böyle doktor bulmak çok ama çok zor.


ema

Ben o ego savaşlarına girmeyen her hastaya antibiyorik vermeyen dr.ları tanıyorum belkide benim sizden farklı düşünmemdeki neden bu.Ama şöyle insanlarımızda var malesef bir ilaç bile vermesi ne biçim dr diyen tabiki insanları bu hale getirende drlar ama herkesi aynı kefeye koymak yanlış nasıl ki her çocuğun aynı olmayışı gibi...


CokBilmis

Üzüyorsunuz ama beni, ben kimseye kötü anne demek istemiyorum.

Zaten söylediklerim sadece çocuklar için de geçerli değil, ben anne olduktan sonra çocuğuma uyguladığım yöntemleri kendime de uygulamaya başladım.

Tıp artık bir nevi "din" gibi bir şey oldu. Doktorlar çoğunlukla "Bu konuda sen hiçbir şey bilemezsin. Ben senin yerine karar veririm" diyorlar. Oysa vücut benim vücudum, çocuk da benim çocuğum. Benim vücudumu ilk kez gören bir doktor, nasıl benden daha iyi tanıyabilir, değil mi ama? Üstelik grip teşhisi koymak ya da ne zaman antibiyotik kullanılması gerektiğini bilmek ne kadar zor olabilir ki? Hukuk dili bile sadeleşti, doktorlar hala latince konuşuyorlar bıkbık. Enfarktüs diyor mesela, yahu bildiğin kalp krizi işte. Kalp krizi desen ölür müsün?

Ama bir noktada hak veriyorum doktorlara: Adam doktora gidip de "Benim burnum akıyor, öksürüyorum, çok rahatsızım. Aman doktor bana bir çare" derse, dokor da mecbur 1-2 tane ilaç yazacak. Yazmasa "Doktor benle hiç ilgilenmedi" der.

Yani hem doktorların kendisine çeki düzen vermesi lazım, hem de doktora başvuran hastaların kendi bedenleri üzerinde sorumluluk alabilmeleri lazım.

Ayrıca beim eşimde de alerjik astim var. Kızımda da olabilir diye her an tetikteyim. Çok zor bir anne için tahmin edebiliyorum. Size kolaylıklar diliyorum.

Ama söylemeden geçemeyecğim: Bronşiyolit virütik bir hastalıktır, tek bulaşma kaynağı da insandır. Yani insandan insana geçer. Eğer bronşiyolite yol açacak virüsü bebek kapmazsa, sadece öksürüyor olması bronşiyolit olacağı anlamına gelmez. Bronşiyolite neden olan virüsü kaptıktan sonra da siz ağzınızla kuş tutsanız da o hastalığı geçirir.

Benim kızım da 14 aylıkken bronşiyolit geçirdi. Gene de ilaç kullanmadım. Korkulacak bir hastalık değil. Virütik. Virütik hastalıklara kullanılacak bir ilaç da yok zaten. Bazen bronşiolit geçiren bebeğin akciğerinde enfeksiyon da olabiliyormuş. O zaman antibiyotik gerekebilirmiş. Benim kızımda gerekmedi çok şükür. Gerekseydi elbette kullanırdım. Yine de ısrarlıyım: Zararsızdır diye sık sık kullanılan öksürük baskılayıcı ilaçlar, hastalıkların akciğere yerleşmesine neden oluyorlar bence.

Ayrıca evet sinir bir tipim. Rumuzumu da o nedenle böyle gıcık bir kelime olarak seçtim :) Ama valla zararım kendime. Sizi üzmek değil niyetim. Sürekli kızımın sağlığından bahsediyor olmam da kendimle kıyaslayabilmek için: Çevremdeki herkes çok sık ilaç kullanıyor. Ben de antibiyotiklerle ve ilaçlarla büyüdüm. Kızımda ısrar ettim kullanmayacağım diye ve faydasını görüyorum. Keşke bana da öyle yapsalarmış zamanında diye üzülüyorum. Çevremdekileri de uyarmak istiyorum. Yoksa annelik becerimden kaynaklanmıyor kızımın sağlıklılık durumu, kızıma ilahi bir hediyedir sağlığı. Ama istiyorum ki insanlar hiç ilaç kullanılmayabileceğini, öksürük kesici ve ateş düşürücü ilaç kullanmadan da insanların hatta el kadar bebeğin bile hastalıkları atlatabileceğini görsünler, böylesinin de mümkün olduğunu bilsinler.


eeslem

Başta da belirtmiştim,sinir bir tipsiniz  belkide kendime benzettiğim taraf budur diye...neyse aslında benim bebeğimin problemi okuldan eve virüs  taşıyan iki tane ablası olması,yoksa dediğiniz gibi aslında.ancak bizimki akciğerlere iltihap olarakta yansıdı ne yazıkki...neyse kızınızın sağlıklı olması çok hoş  gerçekten Allah ona uzun ve güzel bir ömür versin inş.
Cevaplamak için Üye ol