Tracy ve rutin konusunda bilgisi olanlar lütfen yardım!gece uyanmaları

gelincik2 soruyor: 8

Merhaba./ aylık bebeğim gecede en az 5 kere uyanıyor.Hamileyken ve bebeğim yeni doğduğunda Baby wise, Tracy Hogg ve Kim West’in kitaplarını okumuştum ve zor olsa da uygulamaya çalıştım. bebeğim emmeyi bırakınca düzenimiz çok bozuldu ama şu anda sağıp veriyorum sütümü ve ek gıda veriyorum.Ama bebeğim çok iştahsız.. Bu bir sebep olabilir mi onu da bilmiyorum ama durum özetle şöyle.Bebeğim akşam güzel bir rutinden sonra 7 gibi kendi yatağında birazcık poposuna pışpış yaparak sorunsuz bir şekilde uyuyor.Yalnız işin içinde emzik de var onu söylemeliyim. Gündüz emzik vermiyorum ve uyurken alıyorum. Özellikle yediden 10-11 e kadar 2-3 kere sonra da sabaha kadar 2-3 kere daha uyanıyor. Eğer başarabilirsem 10-11 gibi bir kere süt veriyorum.ama 50 ml içiyor en fazla. Sbah 4-5 gibi illaki kalkıyor ve bi daha süt vermek zorunda kalıyorum.Yine de çoğunlukla hemen uyumuyor.Saatlerce pışpış pat pat devam ettiği oluyor.İyice ayılırsa çok zorda kalırsam park yatağın titreşim zırıltısını açıyorum o sakinleştiriyor.ama çoğu zaman zırıltı susunca geri uyanıyor.Gündüz uykuları hep kısaydı ama uzatmak için gündüz uykularuında başında bekleyip uyanmadan pışpışlamak gibi bir işkencemiz de var. Ama beni görmüyot çünkü gözlerini örten bir şapka giydiriyorum ve hiç ses çıkarmıyorum1.5 saatten 2 uyku toplam 3 saat yatağın başındaki taburede bekliyorum çoğu zaman. .Yoksa yarım saatte uyanıyor ve rutini uygulayamıyoruz.Rutinimiz iyi bir günümüzde şöyle:
6:30-7:00 Kalkış, beslenme genelde 100-125 ml anne sütü
8:00 kahvaltı katılar
9:30 Sabah uykusu, çok uğraşarak maksimum 1:15 1:30 saat
11:00 beslenme 100-125 ml anne sütü
12:00 öğle yemeği
14:00 öğle uykusu
15:30 beslenme, 100-125 ml anne sütü
17:00 akşam yemeği
18:00 -18:30 Yatma rutini ve uyku
Ben nerde yanlış yapıyorum? Nolur biri bana yardım etsin.Gece uyanınca geri uyuyamıyorum.Bitmiş durumdayım.önerilerinizi bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


neretva

Yok bencillik değil. Uykusuzluk zor. Tracy yöntemini 4,5 aydan beri uygulayarak bugüne geldik. Çocuğum ve kendim için yaptığım en iyi şeydi. Oğlum 20 aylık. Tabii ki dönem dönem uykusu kötüleşiyor, diş yüzünden veya nedensiz. Sonra tekrar toparlıyor, biz hep aynı rutinleri, yöntemleri uygulayarak istikrarlı oluyoruz sadece. Ama yanlış anlaşılmasın. Tracy'nin de bahsettiği gibi bebeğin mizacı da önemli. Yani ben yaptım, çok güzel oldu diyemem. Benim oğlum kitap bebek. Huysuzlandığı dönemler vs. hep yaşına uygun. Gelelim gündüz uykularına. Bebeğinizin AY bilgisi ne sorunuzda ne de profilinizde görünüyor. Bu çok önemli bir bilgi. Bu olmadan size yardım etmemiz zor.

6 aydan büyük olduğunu anlıyorum ben. Büyük ihtimalle gece artan ayrılık kaygısı yaşıyor. Bizde de oldu 6-8 ay arası sık uyandı. Yatağından kaldırmadık, ışık açmadık, sırtına elimizi koyduk sadece, pışpış bile yapmadık. Çünkü bazı bebekler 6. aydan sonra pışpışla daha fazla uyarılır. Bir de ninni veya müzik çok önemli oldu bizde. Ama o dönem çok zordu. 8. ayda başladığı gibi kesildi. Siz rutininizi değiştirmediyseniz, ani çıkan zorluklar aniden geçecektir. Sadece bu dönemde yeni birşeyler denemeyin.

Çokbilmiş'in dediği gibi 5-6 arası bir kısa uyku çok faydalıdır. Beni oğlan onu 9. ayda bıraktı. Siz hiç uyguladınız mı? Bir de onu deneyin. Gündüz uykuları bizimkinin de hiç uzun olmadı. Herşeyi denedim, başında saatlerce pat pat yaptım, ama sonra kitaptaki bir örneği hatırladım. Eğer bebeğiniz sadece 45 dk uyuyorsa ve bu uykuyla mutluysa kendi haline bırakmak daha iyi olabilir. Ben de kendi haline bıraktım yavaş yavaş kendi kendine 1 saate, 1,5 saate çıktı. Asla 2 saat olmadı. Şimdi de gündüz tek uykuyu 2 saat uyur maksimum. Bazı bebekler gündüz uyumayı sevmiyorlar.

Bir de emzikle uyutuyorsunuz ya. Emzik ağzından düştüğünde uyanıyor olabilir. Emziği bıraktırmanız gerekebilir. Bunu bir gözlemleyin.


gelincik2

Çok teşekkürler neretva, çünkü yazmayı unuttum galiba bebeğim tam 7 aylık ve sizin yazdığınız döneme tam uyduğu için beni biraz rahatlattınız. Ben gündüz uykusunu uzatıp 2 uykuya geçirerek 3. şekerlemeden kurtarmaya çalışırum çünkü 3.yü  uyumamak için çoğu gün direniyor ama sonrasında yorgun düştüğü için 6 da uyumak istiyor.
-Sizce akşamüstü şekerlemesine ısrarla devam etmeli miyim?
-Sizce gündüzleri başında bekleyip uykusunu uzatmaktan vaz mı geçmeliyim?( 30 dk.da uyanacağına eminim, bazen işim oluyor ve kesin 30 dk.da uyanıyor)
- emziksiz uyutmam çok zor, sakinleşmiyor, ben de sallayacağıma emzik daha iyidir diyorum ama emzik bıraktırmam tek yol ise , uğraşırım.


gelincik2

Bizim de aksine 2. uykudan kalkış en geç 3.5 oluyor dolayısıyla akşam 7ye kadar bile duramıyor, uykusu geliyor.Ama gece de durmadan uyanıyor işte. Sizce paraya kıyıp bir uyku danışmanından yardım mı alsam.Gerçi ücretsiz izndeyim biraz zorlar ama.


gelincik2

Bu sabah mesela başında bekleyip uykusunu uzatmaya çalışmayayım bakalım ne olacak dedim.3-2-1-0 dercesine 30. dakikada uyandı.Müdahalae etmelimiydim bilmiyorum ama artık yoruldum.Günde 3 saat taburdede başında bekle, yraımşar saatten 5 kere 3 saat de sağma makinesine bağlı kal tam 6 saatimi alıyor.Bir de sabaha kadar saat başı uyanma ve benim bi daha uyuyamam var.Neyse şükür diyorum en azından sağlıklı. Ama bişeyler yapmam şart.madeleines

Ah ben o 45 dakikalardan ne cektim dogdugundan beri 45 daikikalari uzatmak icin okumadigim sey uygulamadigim yontem kalmadi en son bir yerde bebeklerin 8 ile 10 ay arasinda uykularinin yetiskinlere benzemeye baslayacagi yaziyordu basta pek guvenmedim ama 8. Ayinin doldugu gun 45 dakikayi kendisi uzatmaya basladi inanamadim simdi su sekilde uyuyor: 7 kalkis 9-9.30 sabah uykusu 45 dakika oglen 12:30-13 ogle uykusu 3 adet 45 dakika uyuyor yani 45 leri kendi baglamaya basladi ama hala her 45 de ille ya donuyor ya gozunu acip etrafa bakiniyor bazen biberonunu alip su iciyor bazen uyanip emzigini aliyor ama uyumaya devam ediyor tavsiyem sudur sabahki 45 i uzatmaya calismayin mesela 09:30 da uyutun 10:15 de uyansin sonra ogle uykusunda spuykusu cok oldugu icin kendi uzatacaktir diye dusunuyorum

Gunduz 3.5 saati buldurmak icin aksamuzeri ille uyutuyorum ben cunku gunduz uykusunu tamamlayamazsa gece cok uyaniyor ama yine bi tavsiyem tam 7.5 aylik spdis cikardik biz gecede 12 kes uyandigini biliyorum bu gece uyanmalari disten de olabilir

Bu arada oglum 9 aylik ve sizin menunuzdekileri bile yemiyor yani 7 de 125 sut versem 8 de asla kahvalti etmez buna ramen sadece 24:09 degece sutu aliyor buna ramen kilolu ve almasi gerekenden fazla kilo aliyor hep yani demek istedigim gece uyanmalari acliktan degildir bence gecede 1 kez 150-180 sut verin digerleeinde su verin su aldigi saatlerde uyanmamaya baslayacaktir

Bunlar nacizane kendi uyguladiklarim insallah size de faydasi olur


gelincik2

Çok teşekkürler önerileriniz için.kahvaltı-öğle-akşam yemeği yazdım ya inanın onlar 10 çay kaşığından çok olmuyor.Kilosu normal ama gün içinde azyediği için geceye kaydıroyor beslenmeyi ama ertesi gün yine yemiyor kısır döngü oluyor.Yüzüstü uyumayı hiç sevmedi.mesela dün gece 4te uyandı ve bi daha hiç uyumadı sonra sabah 9 da uyudu ve yine yarım saatte uyandı.Ne yapacağımı bilmiyorum.Bütün gün de huysuzluk yapıyor.


anneyimbn

30 dakikalık gündüz uykusunu ne yaptıysam uzatamadım ben. gelincik2, sen bir şekilde uzatabiliyorsun sanırım. nasıl başarıyorsun, bana yardımcı olur musun?


fleez

bence çocuğunuz bu kadar erken uyumak istemiyor olabilir


benimki de aynen 6-30 da kalkar ve günde bir kere uyur 1,5 saat bazen 2-2,5 çok nadir, ama akşam 6 gibi uykusu gelir ve ne zaman uyusa o saatte gece kabus oluyordu, biz çok çabaladık akşam yatış saati 9, akşam saatleri çok huysuz oluyor, binbir şebeklikle 9 da uykuya alıştı şimdi

dediğim gibi bence en azından iki saat ileri atın yatış saatini, diyeceksiniz ki sizin çocuğunuz büyük, inanın daha küçükken de böyleydi, bazı çocuklar uykuyu pek sevmiyor sanırım, Cevaplamak için Üye ol