Kızımı nasıl,dizginliycem?

meleknisam soruyor: 6

sakin kızım birden agresif oldu ,bağırıp, çığlık atıyor  sinirlenince.bir arkadaşın oğlu boyuna bağırıyor kızıma ve vuruyor.kızım huy değiştirdi.:

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


fistikcik

Sorunuzda cevabınız gizli zaten. Ona bağıran ve vuran çocukla bir araya getirmeyin kızınızı. Hem korkmuş ve maruz kaldığı davranışlardan dolayı stres yaşamıştır, hem de şiddet bulaşıcıdır. Şiddetli bir davranış gören bir çocuk kısa sürede bunu kopyalamaya başlar. Kızınıza bu arkadaşının yaptığının yanlış olduğunu anlatın (elbette o bunları yaparken sessiz kalmamak ve bu esnada o çocuğa "Böyle davranmak doğru değil" diyerek müdahele etmek gerekirdi). Ona bağırdığı ve vurduğu için kızdığını ve korktuğunu bildiğinizi söyleyin. Herhangi bir agresif davranışı tekrarlamaya çalışırsa da sakince elini tutarak "Böyle yapmıyoruz, kimseye vurmuyoruz canım. Seviyoruz" deyin.


meleknisam

çok tşk ederim.aynen görüşmüyorum zaten fakat dahada agresif oldu .inş,dizginlerm .


Batumel

Artık 2 yaş sendromuna giriyor olabilir. Benim kızım da çok arkadaş canlısıydı, başka çocuklar ona bu şekilde davrandıklarında çok üzülüyordum. Ama gün geldi kızım da aynı oldu. Şimdi çocukların elindeki oyuncakları zorla alıyor, herşeye "benim" diyor, gelmiycem işte, yapmıycam işte vb inatlaşmaları oluyor. Nasıl davranacağımı şaşırıyorum ama okuduğum bilgilere göre bebeklerin ergenlik dönemi de buymuş, sabırlı olmak gerekiyormuş. Allah sabrımızı bol versin...


meleknisam

amin sabır zaten ama oda yıpranıyo bende.inş.çok sürmez araştırıyorum ve uyguluyorum faydası olur inş.


tulay_defne

Ne garip bir şeymiş bu 2 yaş anlayamadım, mum üfledik hayatımız değişti resmen.15 gündür kızımı tanıyamıyorum o arkadaş canlısı paylaşmayı seven çocuk gitti canavar geldi:)) şaka bir yana geçen gün gelen arkadaşına yapmadığını bırakmadı çocuk bir oyuncağına dokunmayı bırak göz ucuyla baksa kıyameti koparttı. Bütün oyuncaklarını kucağında gezdirdi. Ben o kadar gerildim ki bir ara gülme krizine girdim. Alttan almaya ilgisini başka tarafa çekmeye çalışıyoruz bakalım ne kadar sürecek onun bu krizleri bizim de sabrımız :)


meleknisam

evet ya bende aynı durumdaym.normalde uysal ama birden başka,bir kişilik oldu ya,anlayamadm.inş.uzun sürmez kendimden soğudum resmsn hayat enerjimi,tüketti cadım....:)Cevaplamak için Üye ol