2,5 yaşındaki oğlum için çayyolu'nda kreş tavsiyesi

GDB soruyor: 3

Merhaba,

Çayyolu'nda Eylül'de 2,5 yaşına girecek oğlum için kreş tavsiyelerinizi alabilir miyim? Seçerken nelere dikkat etmeliyim? Ücretler hakkında bilginiz var mı?

Şimdiden herkese teşekkürler,

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


mimarcan

Merhaba,

Biz de sizinle aynı bölgede uzun arayışlar sonunda kreşimizi kararlaştırıp önkayıt yaptırdık. Bu konuda ben de soru sormuştum ve gezdiğimiz kreşlerle ilgili yorumlarımı yamıştım. Şu linkte görebilirsiniz:
http://www.nurturia.com.tr/questions/0c32047b-a668-4c7c-ab1f-a15600f39cb0/1/ankara-umitkoy-kids-academy
Kendimce bir soru listesi hazırladım. Aşağıda görebilirsiniz, biraz uzunca bir liste ama faydalı olabilir. Maalesef kafamdakilerin çoğunu aynı anda bulabileceğim bir kreşe rastlayamadım. Size de kolaylıklar dilerim.

1. Yıl boyu uzun süreli tatilleri oluyor mu? (Özellikle devlet kreşlerinde okullarla birlikte tatil olma durumu ya da bazı kreşlerde tadilat sebebiyle kapalı olma durumu olabiliyormuş.)

2. Her yaş grubu için farklı grupları var mı? (Bazı kreşlerde, genelde küçük olanlarda birbirine yakın yaşları gruplayabiliyorlarmış. Fakat her yaş grubunun gelişim özelliği farklı olduğu için bu sakıncalı olabiliyormuş)      

3. Yazın gruplardaki çocuk sayıları azalırsa çocukları bir grupta toplama durumu oluyor mu? (Yine yukarıdaki sebepten ve farklı öğretmenle bir arada bulunmaktan dolayı sorun yaşayabilirler.)

4. Öğretmen sirkülasyonu var mı? (Sürekli öğretmen değiştiren kurumlar varmış. Genelde az maaş verdikleri için memnuniyetsizlikten ötürü öğretmenler ayrılabiliyormuş)

5. Sabah bırakma ve akşam alma saatleri nelerdir?

6. Servis hizmetleri var mı? (Eve bıraktırma ya da evden aldırmayı düşünüyorlarsa)

7. Yemekler kreş içinde mi yapılıyor? Kreşin internet sitesi varsa önden yemek listelerine bakarak az çok yemek politiklarını anlayabiliyorsunuz. Ben çikolata ve şeker karşıtı olduğum için menüde mümkün olduğu kadar az yer vermelerini (hiç yer vermeyen yok maalesef) tercih ediyordum. Bir de mevsim meyve ve sebzelerini vermeleri önemli. Mesela kışın domates salatalık vermesinler diye düşünüyorum.

8. Hazır ya da paketli gıdalar veriyorlar mı? (Şahsi takıntılarımdan)

9. Velilerin kontrolsüzce çikolata/şeker dağıtmalarına izin veriyorlar mı? (Şahsi takıntılarımdan)

10. Çocuklara verdiklei içecek suyu nasıl temin ediyorlar? Bazıları damacana bazıları arıtma su kullanıyorlar.

11. Oyun oynayacak güvenli bir bahçesi var mı? Genel olarak güvenli bir kreş mi? (Bazı kreşlerde güvenlik personeli bile var)

12. Adaptasyon sürecini nasıl uyguluyorlar (Bazıları 2 haftada hızlıca çözeriz derken bazıları çocuğun gidişatına göre daha ılımlı ve yavaş bir tempoda alıştırmaya çalışıyorlar ki ben bu yöntemi tercih ettiğim için soruyordum)

13. Uyku odalarını mutlaka görmek lazım. Bazı kreşlerde uyku odaları gerçekten içler acısıydı. Daracık odaya bir çocuğun ayağı diğerinin kafasına neredeyse değecek kadar yakın yatırmışlardı çocukları.

14. Kreş seçenekleri arasında yaklaşık bir karar verildiğinde yani seçeneği 2-3 e indirdiğinizde mümkünse çocuğun kaydedileceği grubun öğretmeniyle tanışmayı istemek de faydalı oluyor. Çocukla bir miktar süre geçirmelerine izin veriyorlar. Siz de bu arada öğretmeni biraz gözlemlemiş oluyorsunuz.

15. Çocuk hastalanınca kreşe kabul etmeme durumları var mı? Bazı kreşlerin böyle bir tutumu olduğunu duydum ama Ümitköy civarındaki kreşlerde pek böyle bir yaklaşım yok. Bizim için bu sorun teşkil ederdi çünkü çocuğu bırakacak kimsemiz yok.


nalanpolat

benim oğlumun kreş tecrübesinin 2. yılı bu yıl Amerikan Kültür Anaokulu (AKD KIDS-ÇAYYOLU) gönderiyorum. geçen yılki kreşi ile arasında ucurum var. akd kids mükemmel. oğlum bize göre içine kapanık geliyordu. geçen yılki kreşinde bu sorunu bir türlü aşamamışlardı.bende erkek çocuğu olduğu için daha girişken olması gerektiğini düşünüyordum. bu yıl AKD KIDS'E başladığında da aynı sıkıntılar olacak diye korkuyordum. ancaK hiç korktuğum gibi olmadı. oğlum şimdi kendini her ortamda çok rahat ifade ediyor. söyleyeceklerini yüksek sesle söylüyor. kısa süre olmasına rağmen ingilizce konuşmaya başladı. en önemlisi iyi bir eğitim alırken mutlu olduğunu görüyorum. bence en önemlisi bu.


TurkAmerikanDernegiPreschool

Türk-Amerikan Derneği (TAD) Anaokulu olarak bütün Velilerimize Kreş/Anaokulu dönemlerinde kolaylıklar dileriz.Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Memede uyumak 0

2ay 10 gunluk bebek 5

berilimmmm
Son: Berilimmmm,

Tuvalet eğitimi 5

s_gur_s 2Y
Son: dilrubaa,

Kizim kreste yemek yemek ve krese gitmek istemiyor 4