HAMİLE NAZI MI?HAMİLEYKEN ÇALIŞMA HAYATI,GEREKSİZ YERE ALINAN RAPORLAR

kuzey_mania soruyor: 4

 Ofiste şu anda benimle birlikte 3 tane daha hamile var bir tanesi -düşük riski- sebebi ile yaklaşık 45 gündür raporlu 7.ayına girmiştir heralde diğeri de dr dan 18:00 den sonra çalışamaz raporu almış..Ben hala mesailere kalıyorum çünkü title ım onlardan daha yüksek ve daha cok sorumluluğum var ya da bu benim kendi fantezimde olabilir alsam raporu bende rahatlıcam yada tam tersi kendimi tanıyosam rahattsız olucam bilemiyorum kafam karışık ne yapmalı? Böyle sahte raporlarla idare mi etmeli yoksa sorumluluk duygusuyla yola devam mı?Stres erken doğum riskini tetikliyormus ee benimde işim çok stresli işe gitmek şimdiden vicdan azabı yaratırsa ilerde doğduğunda napıcam?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


ozguranne

Mania,


Benim fikrimce, eğer hastalık yoksa, tıbbi bir gereklilik yoksa rapor almaya gerek yok. Ama bu demek değildir ki 18:00den sonra çalışmak gerekli. Ben yapamadım, o ayrı. Çok uzun saatler çalıştım, mesailere kaldım, yolculuk yaptım. Oysa yasal olarak günde 7.5 saatten fazla çalışmaması gerekir hamile bir insanın. Dolayısıyla rapor vs aşırı bir şekilde çalışmak arasında daha orta bir yol bulmaya çalışmalı diye düşünüyorum. Yalnız 7. ayımda benim de erken doğum riskim ve suda azalma olduğu için doktor 10 gün evde yatmalı rapor vermişti. Genel eğilim hamilelikteki raporları ciddiye almamak sanırım. Yalnız 45 gün rapor nasıl olur anlamadım. 10 gün rapordan sonra en fazla sorun devam ederse 10 gün daha geçici iş göremezlik veriyorlar diye biliyorum. 45 gün olması için aşırı ciddi bir durum olmalı gibi geldi.

18den sonra çalışamaz raporuna gelince. Böyle bir rapor hiç duymadım ama zaten yasal olarak akşamları hamilelerin çalışmaması gerekir diye biliyorum.

Stres yönetimi için hamile yogası öneririm, bende çok işe yaramıştı.
sevgiler.


kuzey_mania

çok tesekkurler özgüranne burada yazdığım bütün sorunlarıma hızır gibi yetiştin o kadar rahatlatıyosun ki yazdıklarınla walla Allah senden razı olsun daha öncekş hayatımızda tanışmışmıydık acaba :PP ehueheueheh

45 günü tek kalemde almadı 15 er 15 er aldı 15 günden fazlasında heyet raporu alıolar sanırım
yogaya gidiodum ama her haftasonu egitim vermeye gidiorum haziranım full egt le doldu ara verdim şimdilik temmuzda balıcam tekrar dediğin gibi çok faydalı oluo şimdi bide bio enerji duydum hatta hamileyken gidince bebeğin geninden gelen pis enerjiler temizleniyormus onu denemek istiyorum ne dersin?


Yasemina

Bizde de boyle bir vatandas vardı, ben dogum yapmıs ve izindeyken o hemen hemen 1,2 ayını bi gelip bi gelmiyerek gecirmisti aslında raporra gore uzun bir sure gelmeyecekti ama anlasılan sirket vizvizlanmis bu da bir gelip bir gelmemis tum bunlara ragmen cok komplike bir dogum yapti kizi bir sure yogun bakımda vb kaldi bende demek ki bir hikmet varmıs ki gelmedi dedim. Benim asıl uyuz oldugum bu insanlarin gelmemelerine ragmen paralarını da bir guzel almaları oluyor. Benim guzel sirketim, ben dogum yapmadan evvevl dogum yapan 2 kisinin birinintoplamda 10 ay birinin de 7,5 ay izin kullanması uzerine devlertin odedigi dogum parasından kalan farkı odeme prosedurunu kaldırdı, yani sirketimden hic para alamadim. Ayrıca 17 gun erken dogumum oldugundan SSK da paramın uzerine oturdu. Sonucta hic ucretsiz izin kullanmasım ise gerken dondum SSK dan da 3-3,5 maas kadar para aldım. Fazla kasmak erken doguma cocugun gelisiminde gerlige sebep veriyor ona gore... ben dr. lafi dinleyemdim evimde tadilat varken uzanip dinlenecek yerim yoktu sonuc 37.3 te dogum oldu


doa1974

çok acımasız buldum bu konuyu. rapor almayan bir hamileyim.  4 kilo verdim, bütün gün öğürüyorum kusarım diye bir şey yiyemiyorum , kanama geçirdim, yaşım dolayısıyla bir daha gebe kalma ihtimalim meçhul. ayrıca migrenim var ve haftanın 3 günü şiddetli ağrı çekiyorum(muhtemelen açlıktan). ayakta kalmak için 1 ayda 1 kutu ağrı kesici bitirdim. sadece kanama için 3 gün o da isteğim üzere rapor verdi doktorum. doktorumun bu tavrı hiç de hakkaniyetli değil. gece 3 saat uyku ile işe gidiyorum ben ama adam biyonik olduğumu düşünerek rapor vermiyor. ben de kanama dışında hiç istemedim zaten. eminim rapor alsam arkamdan bu tarz konuşan iş arkadaşlarım olacak. kesinlikle günaha girecekler.dışarıdan ne gibi bir riski olduğunu ya da kaç kez kanama geçirdiğimi anlayabiliyolar ki sahte rapor diyor bazı arkadaşlar.  siz hamilelik sıkıntı ya da risklerini hamile değilmiş gibi göğüsleyebiliyorsanız ( muhtemelen pek fazla sıkıntınız da yok şanslısınız) ne mutlu ama herkesin sizin gibi olmasını beklemek hiç adil değil. yok eğer siz de kaldıramıyorsanız siz de çare arayabilirsiniz.

 bazı anneler bebekleri için riskli olduğunu bile bile limitlerini aşıyorlar diye,  o riske girmek istemeyen ve bünyesinin bunu kaldırmayacağını bilen anneyi suçlamak ne kadar doğru? eğer birisinin kullanıp birisinin kullanamadığı bir hak söz konusu ise suçlu o hakkı kullanan kişi değil, hakkı yendiğini düşünen de hakkını aramalı. kendi maaşının yetersizliği için mücadele vereceğine başkasının maaşını azaltmaya çalışanların yaptığına benziyor bu. adaletsizlik varsa o ayrı konu ama hamile rapor aldı diye hemen keyif çatıyor muamelesi niye? hakikaten kadın kadının kurdu. dünyaya bir çocuk getirmek ne kadar sıradan, ikincil bir şey sayılıyor bir de kadınlar ne biyonik yaratıklar her durumda sürünse de gık etmeden normal yaşantısını sürdürmek zorunda . bu durumda kimse doğum izninin filan artırılmasını beklemesin birileri de çıkar "ooh doğursun yan gelip yatsın ben hamile değilim diye çalışayım yok öyle yağma!" dedikçe işveren de elini oğuşturur.Cevaplamak için Üye ol