3 yaş gece beslenmesi, gece anneyi arama, emzik bıraktırma

elvan soruyor: 6

kızımın kuzeni 3 yaşında bir erkek çocuğu. ailesi 2-2,5 yaşlarındayken ayrı bir yatak aldılar ve yanlarından ayırdılar. başka bir odada yatıyor şu an. yalnız annesi de onunla birlikte aynı odada yatıyor. çünkü geceleri uyanıyor ve annesini arıyor. bulamazsa bağırıyor, ağlıyor... odasında tek başına uyuması için ne yapmalı?

ayrıca, hala gece beslenmesi devam ediyor. geceleri 1 biberon süt içiyor (belki daha fazla da olabilir). gece beslenmesini nasıl kesmeli?

emzik de emiyor ve bıraktırmak istiyorlar. bir kere başarısız girişimleri olmuş. arabayla giderken emziği arabadan atmışlar. fakat sonra dayanamamış tekrar vermişler.

ayrıca 3 yaş sendromunda, işleri zor. hareketli bir çocuk...

yardımlarınızı bekliyoruz.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ipek_35

Kızım 3 yaşında hala bizimle yatıyor.Gece 3-4 defa biberonla süt içiyor sadece emzik emmiyor.zaten gece boyunca biberonun emzikten farkı kalmıyor.


Fundaaa

bence yanlarından ayırmak için erken davranmışlar,şuanda ayırsalardı ve çocukla beraber gidip ona onun istediği sevdiği bir yatağı alsalardı belki çocuk zevkle onda yatardı,bu sorun hallolurdu...süte gelince yatmadan önce verseler ve hemen yatırsalar belki gece istemez  ya da acaba çocuk gün içinde doymuyor mu,yetersiz besleniyor olabilir mi??? Emzik olayınıda belki şöyle hallederler ona sürekli artık büyüdüğünü abi olduğunu,emziği bebeklerin kullandığını anlatsınlar bence ufaklık anlayacaktır :)


elvan

teşekkürler arkadaşlar...

yatağı birlikte seçmişler ve çok seviyor yatağını. hatırlıyorum, geçen sene yazlığa geldiğinde onu oyalamak için internetten çilek'in sitesini açıp, araba yatağını gösteriyorlardı :)) 2 yaşına kadar anneyle yatınca ayrılması zorlaştı sanırım.

sütü yatmadan önce de içiyor. aslında gördüğüm kadarıyla beslenmesi normal. daha küçükken çok kötüydü. şimdi acıktığında söylüyor ve yiyiyor. 2 yaşındayken annesi kahroluyordu :( sürekli peşinden gidiyordu bir lokma olsun yiyebilmesi için, neredeyse hiçbirşey yemeyen bir çocuktu.

emziği de söyleyim bakalım. wc.ye anlatarak alıştırmışlar, etrafındaki arkadaşlarını/büyüklerini örnek göstererek. emzikte de işe yarayabilir ;)


AOA

Odasına sevebileceği, beraber uyuyabileceği bir obje konabilir, gerçi 3 yaşında ne kadar inanır çocuk bilmiyorum ama denenebilir.
Gece beslenmesi diş sağlığı açısında bu yaşlarda bitmiş olmalı. Sütü sulandırarak vermeye başlayabilirler, yavaş yavaş su oranı arttırılıp süt oranı gittikçe azaltılır ve en son sadece su şeklinde verilebilir.
Emzik konusunda kesinlikle kararlı olmalılar. Bir anda ortadan kaldırsınlar emziği, ağlayıp bağırsa da geri adım atmasınlar. Emzik için zaten çok kalınmış.
Kolay gelsin.


selencnsn

elvan gece beslenmesı ve emzık hakkında bırsey dıyemeyecegım.yasamadıgım için yasanmışlık anlatamayacagım.ama emzıgı bırden bıre kaybedıp,kararlı olmak gerek dıye dusunuyorum.

ayrı yatma konusuna gelınce,ona buyudugunu,artık abı oldugunu,yalnız kalabılecegının bır buyukluk oldugunu anlatmak ve odasına onun sevecegı bır gece lambası almak işe yara dıye dusunuyorum.cansın daha yasında yoktu ben ayırmıştım odaları.ama telsız kulagımın dıbındeydı.kıpırdanırken anne ve baba olarak yanındaydık.sonra zamanla cansın kalkıp geldı yanımıza.bu konuda ornek alabılecegı bır rol model yokmu cevrelerınde? belkı onun bu durumunu ornek alması saglanabılır.

umarım bıran once bu durum cozulur.


kem

gece her uyandığında süt yerine su versin bir kaç haftada çözecektir su için uyanmayacaktır.uyanmayınca da anneyi aramaz anneyle beraber uyurlar anne kalkar derken kendi uyur falan yavaş bir geçiş yapmak gerekir diye düşünüyorum.Cevaplamak için Üye ol