Sütüm aniden azaldı

beren66 soruyor: 4

merhaba tecrübeli anneler işe başlayalı 5 gün oldu sütümü sağıyodum sabahları 120-125 cc çıkıyodu ek gıdayada başladık öğlende gidip emziriyodum ama işe başladığımdan beri pek emmiyo. 3,5 tan sonrada  evdeyim zaten.ama dün sabah sütümü sağdım 125 cc süt çıktı ve ondan sonra çok azaldı hatta akşam mama verdim bu sabah sağdığımda ise 60 cc süt çıkarabildim. neden böyle oldu anlamadım ne yapmalıyım lütfen bana yol gösterin kızım daha 5,5 aylık ve idrar yolu enfeksiyonu oldu anne sütüne çok ihtiyacı var. 

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


ema_emine

Çokça emzirin sütü artıran iki şey emmek ve bolca su içmek.


ortosportos

Yorgunluktan ve sıvı alımının azalmasından olabilir daha fazla uyumaya dinlenmeye ve bol sıvı tüketmeye özen gösterin stres yapmayın aynı hataya düşmüştüm zamanında sütüm azaldı stresinden dahada azalıyo süt


zeyneb

http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com.tr/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-1-merhaba.html?m=1

http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com.tr/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-2-doktor-mama.html?m=1

http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com.tr/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html?m=1

http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com.tr/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-4-temel-bilgiler.html?m=1

Bu notları okur musunuz? Aynı zamanda emzirme kampı da yapabilirsiniz.

Sık sık emzirin. Sık sık emzirince sütünüz çoğalır. Sütünüzün miktarını pompalardan sağladığınız sütle kıyaslamayın. Pompalar hiçbir zaman bir bebeğin çekiş gücüne ve çekim hızına sahip değildir.

Yaşadığınız durum birbirini tetikleyen bir süreç.

Sütüm yeterince gelmiyor hissi> stres> bebek doymuyor hissi> gıda takviyesi> sütün gerçekten azalması> bebeğin az süt alması> bebeğin yeni gıda ile doygunluk hissi> sütüm yeterince yok hissi> sütün iyice azalması

Sütüm çok ve bebeğime yetiyor hissi> sık sık emzirme> vücuda bebeğimin çok süte ihtiyacı var bak sık sık emziriyorum komutu> sütün gerçekten artışı> bebeğin gıda kaynağı olarak süte sarılması> çok sütüm var hissi> huzurlu bebek ve huzurlu anne

Önce talep sonra arz gerçekleşiyor emzirme durumunda. Ay hadi şunları yiyelim içelim sütüm çoğalsın durumu mantıklı değildir. Talep olmadan arz beklemeyin vücudunuzdan. Bebeğinizi sık sık emzirdiğiniz vakit beden çok süt üretme talebi var, çokça süt vereyim diye çalışıyor.


mnkbs

Benim de çalışmaya başladıktan sonra sütüm azalmaya başladı, evde olduğumuz zamanki kadar sık emziremediğimiz için, süt üretiminin azalması normal sanırım. Geçen hafta perşembe cuma 2 gün izin almak durumunda kaldım ve tüm gün boyunca evdeydim, hafta sonuyla da birleşince 4 gün boyunca evde sık sık emzirme, dinlenme, birlikte vakit geçirme vs'den sonra kesinlikle sütümün çok arttığını gördüm. Bu durumda, çalışıyor olma durumunu değiştirmediğimiz için, evde olduğumuz vakitte sık sık emzirmekte fayda var. Çünkü göğüste süt olmasa da, boş bile olsa, bebek emdiğinde birkaç dakika içinde süt oluşuyor ve süt gelmeye başlıyor. Bu da süt üretme döngüsünü sıklaştırıyor. Demek istediğim nasılsa süt yok göğüs boş diye emzirmemezlik etmeyin, bebek emdikçe süt üretimi artıyor.

Dereotu, kefir, boza, tahin benim etkisini gördüğüm, sütü artıran besinler ve bir de su tabii ki. 
Bir de başka bir enteresan durum daha var, adet döngünüz başladı mı bilmiyorum ancak adet dönemlerinde süt miktarı azalıyor, belki böyle bir durum da olabilir. 
Moral bozmadan emzirmeye devam:)Cevaplamak için Üye ol