anne sütünü artırmak acil yardım

dusirer soruyor: 10

3 AYLIK KIZIM VAR VE ek OLARAK MAMA VERiYORUM,AMA GüN GEçTiKçE SüTOMüN AZALDIğINI HiSSEDiYORUM çOK üZüLüYORUM NASIL ARTTIRABiLiRiM,PZRTESi GüNüDE işE BAşLAYACAğIM:(((

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


ozlemada7

Bol su icip bol bol emzirerek,


tulay_defne

Bol su, bol emzirme, bol dinlenme(mümkün mü?:)) bir de bu konuya hiiiiç kafayı takmayarak. Ben 3 aylıkken işe başladım ilk başlarda iyiydi ama sağarken sürekli çıkan sütü önceki günle, daha önceki günle.... kıyaslar olmuştum. sürekli acaba kesilecek mi korkusu yaşadım. Bir dönem maltana içecek de kullandım. Hatta faydasını da gördüm. Ama anladım ki bunu çok dert etmemek gerekiyor. yaklaşık 10-11 aylıktan beri sağmıyorum kızım akşamda akşama ve gece emiyor. Yani kesildi kesilecek derken hala emiyoruz. Sanırım 2 yaşa kadar da böyle devam edecek.:) Bol sütlü günler.


fistikcik

Sütünüzün azaldığını size hissettiren nedir ?
Göğüslerinizin ilk haftalardaki gibi dolu olmaması mı ? Eğer öyleyse bilin ki, bu durum çok normal. 3. aydan sonra süt üretimi artık otomatik hale gelir, bebek emzirdikçe gelir. İlk haftalardaki gibi göğsünüzden taşmaz. Süt miktarı azalmamıştır, bu konuda içiniz rahat olsun.
Sütünüzün varlığı konusunda tek ölçütünüz bebeğinizin kilo alımı, boy ve baş çevresi artışı olsun. Bir de gün içinde ıslattığı/kirlettiği bez sayısı. Bunların dışında hiçbir şey (göğüslerin dolu görünmesi, bebeğin ağlaması, daha sık meme istemesi vs...) ama hiçbir şey sütün azaldığına işaret değildir.
Mama verneyi bence kademeli olarak azaltıp kesebilirsiniz. Bebeğinizi sık sık emzirin. 5 dakika önce emzirmiş bile olsanız ne zaman isterse meme verin. Sütü arttırmanın en etkili yolu budur. Kendinize iyi bir elektrikli süt sağma makinası edinir ve emzirdikten sonra sağarsanız da kısa sürede sütünüz artar. Humana Still Tea de bu konuda yardımcı olabilir.
İşe başlayacaksanız mutlaka işyerinde sağın sütünüzü. Sakın "ben işteyken mama alsın, akşam emziririm" yanılgısına düşmeyin. O zaman süt ürteiminiz gerçekten azalma riskiyle karşı karşıya kalır. İyi bir elektrikli pompa edinin ve işyerine 2,5-3 saatte bir sağın sütünüzü.
Sütünüzün azaldığı hurafesini aklınızdan çıkarın. Stres yapmamak ve sık sık emzirme. Tek yapmanız gereken budur.


momoveannesi

Fıstıkçık bende sütümün azaldığını düşünüyordum. Fakat sizin yazınızı okuyunca süt konusu daha anlamlı oldu benim için. Bir de önemlisi kimsenin dediğine kafayı takmamak lazım. (Birisi göğsüme bakıp aaa süt gelmiyor demişti. Ondanda etkilenmiştim.) Dediğiniz gibi stres yapmamak lazım. Arada bir erken uyuyorum 8 gibi oda sütün toparlamasını sağlıyor.

 Dusier bol sütlü günler.


fistikcik

momoveannesi, size de faydalı olabildildiğine çok sevindim.
Sevgilerelifnazar

kesinlikle birinci şart kafayı takmamak ve psikolojik kendinizi etkilememek.bulgur pilavı bende çok etkiliydi...


nilinmasali

bebek emdiği sürece sütün biteceğini düşünmüyorum,gün içerisinde olmasada sabah,akşam emzirmek bile kesilmemesine yeter bence,zira bitse bendeki numune miktarda süt biterdi:)
Hurma cok işe yaradı bizde,belki sizede bi faydası dokunur...


mehtaperkan

bebeğim 1 aylık olduğundan beri aynı korku bende de vardı ama çok şükür tek anne sütüyle 6. ayı tamamladık. Cidden kafanda büyütmemen çok önemli. Birde ben kuru mayayı tavsiye ederim. Sütümün azaldığını düşündüğümde sabah kahvaltı sonrası 1 tatlı kaşığı kuru mayaya 2 tatlı kaşığı pekmez katıp sulandırıp içiyorum. 3. günün sonunda hep sütüm artar. Bence de kademeli olarak mamayı bırak. Bebeğimiz için en iyisi anne sütü.dilammm

rezene çayı, günde en fazla 2 fincan. ben de ve tavsiye ettiklerimde inanılmaz etkili olmuştu.


barok

dere otu Cevaplamak için Üye ol