Kakaya tutmak ve cilginlik

bebik soruyor: 5

Artik delirme asamasina geldimki hikayeye bastan baslayayim. Su anda 2 yasinda olan kizim daha 40 gunlukken babanne baskisi ile( beraber yasiyoruz) kizimi zorla kakaya tutmaya basladi ilk 3 ay ben bu ise karsi ciktim sonra alisti ve kaka yapmamaya basladi tutmayinca. Mecburen bende basladim yoksa cocukyapmiyor 3 gun kabiz oluyor daha da buyuk iskence oluyordu ama ahh akilsiz kafam dinlemeseydim keske en basindan beri. Kakaya tutmak da ilkelligin daniskasi( lazimligi yere koyup klozeti kapatarak oturan her defasinda nasil bunu kabul ettigini dusunen bir anne, tuvalette iki bacak arasina oturmus kaka yapacak kadarkonsantre olmayi bekleyen bir bebek. ) Nefret ettikce kizim daha uzun gunlerle yapmadi kakasini. Simdi bezine yapmak bir yana kakaya tutunca da 45 dakkadan once yapmayan bir cocuk oldu. Klozet adaptoru vs her yolu denedim baska bur yololsun yeterki tutmayayim diye. Tabi basimda tebelles bir babanne ile her adimim dikizlenince oldugum yerde saydim. Simdi korkuyorum ilerde kotu sonuclar doguracak diye. tuvalet egitimi diye bisey olusturduk sacmasapan ama bunu nasil degistirecegim lutfen yardim.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


bebik

Cok haklisiniz ben bile kendime hayretler icinde bakiyorum nasil bir durum dustum diye. Eski kafa babannenin koydugu kurallar yikilmiyor evde. Cocuk rahatlar tutuver elin cikmaz ya diyerek zorluyor hep. Su anda soyluyor kaka cis diye bazen adaptore de yapior ama bezine ktii suretle yapmiyor. Eskiden belli araliklarla tuvalete tutuyordum o da saati gelince yapiyordu. Ama su anda is cigirindan cikti ben de delirmek uzereyim evde bu problem oldukca ben bagirdikca bbanne de odasina kaciyor. Alisti ki rahatina geldi bez yok pozisyon uygun birakti ve ben tutuncaya kadar yapmadi tuvaletini. Smdi beze geri donmek icin cok gec ama klozete tamamen yonlendirmek de zor isin icinden cikamadim acaip caresisizm kendime kiziylrum herseyden cok. Bebekliginin tadini cikartamadim kaka derdine dusmekten. Yani az kaldi delirmeme bu babaenneden herseyime karismasindan surekli tepemizde olup kontrol etmesinden esiminde onun yolunu dogru diye savunmasindan. Her sey ustume ustume gelior artik ne yapicagmj bilmiyorum


erenim

bi zahmet babanne tutuversin o zaman:P

ya iki yaşında bi kıza ve size bu ne eziyettir ya,keşke daha önce bi hal çaresine baksaydınız ya da eşiniz iki kere tutsaydı kakaya o anlasaydı,şimdi bu anormal durum için ne söylüyo anne oğul merak ettim

bence bi doktorla konuşun,zira böyle bi tecrübesi olan bi başkası olduğunu zannetmiyorum,ne diim kolay gelsin


dennis

merhaba; bence de burada bu konuda tecrübesi olan biri yoktur; varsa da tek tüktür ve her bebek farklı olduğundan onlarda işe yarayan yöntemlerin sizde işe yaramaması çok büyük bir olasılık (çok sık yaşanan problemler olan uyumama ve iştahsızlık için bile binlerce örnek çözüm olsa da hala bu konularda soru soruluyor olması hepsinin işe yaramadığını gösteriyor bence). Bu nedenle, buradan size verilebilecek çözüm yöntemlerini uygulayarak hem çocuğu boş yere zorlamış hem de vakit kaybetmiş olacağınızdan acil olarak bu konuda uzman bir doktorla birebir görüşerek kızınıza özel çözüm elde etmeye çalışın bence. Çok geçmiş olsun şimdiden....


EmineKartal

Bezsiz Bebek diye bir kavram var dünyada. kitapları var hatta, uygulayan insanların bir arada toplaşıp tecrübelerini paylaştığı gruplar; hatta nurturia'da var böyle bir grup. Bezsiz Bebek prensibini uygulayan ailelerden, doğduğu ilk günden itibaren bezine değil de tuvalete kaka-çiş yapması için uğraş veren insanlar var okuduğum.
yani babannenin yaptığı çoğunluk için aykırı olsa da, aslında bunu yapanlar da var; bunu demek istiyorum. ama genel kanı tuvalet eğitimine başlamak için 2,5 yaş olduğundan, bu ters geldi sanırım.
neyse, babanne kendince doğru bir şey yapmak istemiş ama bebek oturmaya başlayınca yöntemi değiştirmeniz, çocuğun lazımlık veya adaptöre oturmasına yardımcı olmanız gerekirmiş.
benim kızım da 9 aylık olduğundan beri tuvaleti adaptörle kullanıyor.
sizin bu saatten sonra çocuğunuza bezi kabul ettirebilmeniz mümkün değil. sadece tuvaleti; adaptörü veya lazımlığı sevdirmeniz lazım. öncelikle bu konudaki gerginliğinizi üzerinizden atmanızı tavsiye ederim. siz gerildikçe, sinirlendikçe o da stres oluyordur. babanneye olan kızgınlıklarınızı bir kenara bırakın ve çocuğunuza konsantre olun.
tuvaleti sevdirmek için de orayı eğlenceli bir alana çevirebilirsiniz. tuvalete özel bir şarkı (sadece orda söylenen), orda okunan kitaplar; bebeklerini de sizinle birlikte tuvalete götürüp onlara da çiş-kaka yapıyormuş izlenimi vermek, onları adaptöre veya lazımlığa oturtmak gibi alternatifler öneririm. biz bu yöntemleri kullanıyoruz.
kısaca, önce kendi kızgınlığınızı yenip sonra da çocuğunuza tuvaleti sevdirecek ve severek tuvaletini yapmasını sağlayacak bir ortam yaratmanızı tavsiye ederim. bir süre bunları da denedikten sonra işe yaramazsa bir psikologtan yardım almak faydalı olabilir.
kolaylıklar dilerim
not: lütfen yazdıklarımdan herhangi bir alınganlık payı çıkarmayın; kimseyi kınamıyorum sadece bebik'e yardımcı olmaya çalışıyorum.


Damla

Babies diye bir belgesel var, eğer bulabilirseniz izleyin. Farklı ülkelerde aynı anda doğan bebeklerin ne kadar farklı bakıldığını şaşırarak izleyeceksiniz.


Anneye çocuğu ile ilgili bir konuda baskı yapılması doğru değil. Uygulanan şey doğru olsun, yanlış olsun. Bu ayrı bir konu. Olan olmuş. Yine de bebeğinizin durumuna anormal diye değil, sizin etrafınızdakilerden farklı bir şey uygulanmış diye bakmaya çalışın. 

Kızınız şimdi en zor yaş döneminde. Çevresindekilerle çok benzer şeyler yapmış olan, doktorunun dediklerini harfi harfine uygulamış olan aileler bile bu yaş döneminde farklı konularda çocukları ile çatışabiliyorlar. Benim gözlemlediğim de bu konuların en başında tuvalet konusu geliyor. Yani kayınvalideniz ortamda olmasa idi bile, benzer bir sorun yaşayabilirdiniz.

Çocuğunuz düzelecek, öncelikle buna inanın. Bunun yolu da sizin olumlu düşünmenizden geçiyor. Böyle temel bir şey için boşvermenin çok zor olduğunu biliyorum ama bunu geçici bir sorun olarak düşünmeye çalışın. Çocuklarımızda kronik sorunlar genelde bizim çok kafamıza taktığımız konularda oluyor. Ne zaman biz bu konuyu unutmaya başlıyoruz, ya da başka bir şeyin derdine düşüp bunu ikinci plana atıyoruz, o zaman iyileşme başlıyor.

Eğer imkan varsa bu konuda bir uzmandan yardım almaya çalışın derim. Benzer tecrübeleri olması ihtimali olan bezsiz bebek yaklaşımını uygulayanların çok yararı olabilir bence de. Ve babanneyi bir kenara bırakmaya çalışıp, sadece çocuğunuza konsantre olmakta yarar var.Cevaplamak için Üye ol