Arkadaslariyla kaynasamiyor.. nE yapmalıyım?

ceyland soruyor: 10

Merhaba anneler

Çalışiyorum ve oğlum 3.5 yaşında. 3 senede 5 bakıcı degistirmek zorunda kalmış, bakıcıdan yana yüzü gulememis bir anneyim, bu yüzden bir sekilde calisma saatlerini cocuguna gore ayarlayip minimum sure bakiciya ihtiyac duysak da anne ve babasıyla bbüyümüş bir cocuk Yagiz. . artık canımı bir kreşe gönderme kararı aldım. Uzun araştırmalar sonucu içime sinen bir kreşle anlaştık. 3 haftadır kresimizin paylaştığı fotoğraf ve videolardan, arada kreşe gidip kamera izlemlerimden ve kendi parkimizdaki tavirlarindan gördüğüm şu.. oğlum kimseyle kaynasamiyor.. Diğer çocukların yanına gidip oyunlara ortak olmuyor.. parkta her zamanki 2 aarkadaşı varsa onlarla oynuyor yoksa yanıma oturup izliyor.. kreste grup aktivitelerine kkatılmıyor orada da ogretmenine yapışık geziyor.. öğretmen her çocuğun farklı olduğunu sürecin de farklı iişleyecegini soyluyor.. ama bizden sonra gelen cocuklar bile hemen adapte oldu diger cocuklara.. hepsi masallah canavar gibi.. ha oglum oynadığı zamanlarda aklına bile gelmiyorum..

kreste açılır sosyallesir dedim ama 3 hafta bitti hala ayni.. samimiyetle çağrılmadikca, arkadaşları tarafindan cekistirilip goturulmedikce oturuyor ve izliyor.. üzülüyorum. . Kendine güvenmiyor mu yoksa? Istenmedigini filan mi düşünüyor..yoksa Dogal bir süreç mi? Në yapabilirim nasıl yardımcı olabilirim ona? Bu süreçten geçmiş anne ve çocuklarının tecrubeleri çok önemli benim için..

Uzun oldu kusura bakmayın.. fazla endişeliyim.. :((

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


iflah_olmaz

merhaba benimde yaklaşık 3.5 yaşında bir oğlum var.şuana kadar 3 aylık bi kreş deneyimimiz dışındaa hep evde bakıcısıyla büyüdü .bende çalışıyorum.son derece güzel sohbet edebilen neşeli bıcır bıcır bi oğlum var:-)) .ama yabancılarla konuşma onlara yaklaşma oyun kurma konusunda aynen sizinki gibiydi.hatta burda bende nurti de soru sormuştum.evde böyleyken dışarda tam bir dilsize dönüşmesi hiçbir şekilde konuşmaması beni de çok üzüyordu.

ama son zamanlarda farkettim ki aynı parka gittikçe akşamları çocuklarla kaynaştıkça açılmaya başladı.pedegogla da görüştüm.özellikle evde bakıcı annane babaanneyle büyüyen kardeşsiz çocuklarda bu çekingenlik oluyormuş.yani evde sizinle iletişimi madem güzel rahat bırakın çocuğu elbet açılacaktır demişti.
henüz bende kreşe vermedim.bakıcımızdan çok mennunum.seneye yaza 4 yaşını doldurunca düşünüyorum.bu süre zarfında mümkün olduğu kadar parka bahçeye çocukların bulunduğu ortamlara götürüyorum.
yani canınızı sıkmayın derim çocukların kreşe alışması 2-3 ayı da bulabiliyor.sanırım onlara biraz zaman vermeliyiz.


moms

mizac olarak bazı cocuklar cekingen bazıları girisken oluyor. zorlamamayı öneriyor uzmanlar, hareketlerle tesvik etmeyi, rahat edebileceği ortamlar sunmayı.


ceyland

Önceden oglumla hep bir aradaydik.. ne yaptığımızı biliyordum. Resim yaparken kitap okurken oyun oynarken sohbet eedebiliyorduk.. kreste ne yaptığını sadece öğretmenin yazdığı notlardan ve fotoğraflardan anlayıp o sşekilde kkonuşmaya çalışıyorum ama evet Hayır şeklinde kısa cevaplar aliyorum.. konuşma eylemi minimum durumda.. o kadar yorgun ggeliyor ki yemekten sonra hemen yatıyor.. yarım gün, kresin eğitim stiline ters düşüyo.. alsam diyorum iyice yyalnızkalacak diyorum.. zaten yaz kis demeden parkta bahçede büyümüş bir çocuk.. ama hep aynı iki arkadaşıyla.. müdahele etmek istemiyorum. cçocukların yaş olarak ffarklı dönemleri ooluyor belki geçicidir diye.. hoşuma gitmedi bu içine kapanık ve kendini çekmiş halleri. .

parkta bazı çocuklar onu itiriyor ya da önüne geciyor yahut bazı ebeveynler kendi çocukları iiçin ogluma müdahele ediyorlar bazen.. parkta bir kac defa kavga ettim bu yüzden.. korkuyor olabilir mi.. her ihtimali değerlendiriyorum.. ne bileyim. Onu mutsuz ve mahsun görmek istemiyorum.. o da hemen arkadaşlarının yyanına gitsin oynasın ona müdahele edilince kendini az da olsa savunabilsin istiyorum.. ama kaçıp koşup aglayarak gelmesin yanıma.. 3.5 yaş için çok şey mi bekliyorum ne bileyim.

Pedagog ihtiyacı olmadı hiç. . Bir de onu araştırayim bakalım. :(


selencem

Bence biraz zaman verin oğlunuza. Benim yeni ortama bu yaşta alışmam 1.5-2 ay sürüyor.


TATLI_CADI

Biraz daha zaman gerek galiba.en iyi sosyallesebileceği ortam yine kreştir.başka hiçbir yerde bu kadar yaşıtı olmaz herhalde.benim kızım kreşe başlayalı 3 ay oldu daha yeni yeni isteyerek gitmeye başladı.gözlemlemeyi oyun oynamaya tercih eden bir çocuktur kızım.herkese tamamen güvenmeden açılmadı.kreşteki problemler zamanla birer birer çözüldü.oglunuzla bol bol konusun.laf arasında size neden bir kösede oturmayı tercih ettigiyle alakalı ip ucu verir zaten.bizimkinin problemi yemekmiş mesela.kreşte yemeginizi bitirmezseniz anneniz sizi almaya gelmez diyorlarmış.bizimki çabuk doyuyor strese giriyordu dolayısıyla.konusurken ona yemeklerden doyana kadar ye, ben tabağındakileri bitiremesen de gelip seni alırim dedim.o gün bugündür günlük karnesinde yemegin yarisini yedi yazıyor ama çocuk mutlu gidiyor.çünkü zaten dedigine göre onu almam korkusu ile hicbir oyuna katılmak içinden gelmiyormuş.bir de kreşten geldiğinde mutlaka birlikte kaliteli zaman geçirin.oyun esnasında herseyi açik açik anlatiyor bizimki.hem kızım mutlu oluyor hem benim de problemleri çözmem kolaylaşiyorfiris

anca alışır 3 hafta bence kısa bir süre ufaklık için


ipekkusgoz

sadece 3 haftadır kreşe giden bir çocuk için bence fazla kaygılanmışsınız. Benim oğlum bu sene başı yani ocak sonu gibi başladı kreşe. Bu dönem de aynı kreşe gidiyor. Salı günü okul müdüryle bir görüşmem vardı. Bayan, geçen dönem hep öğretmenine yakın olma, yanında gezme, fazla uzaklaşmama durumları vardı ama bu dönem bakıyorum artık o hali yok Kerem'in.Öğretmeninin çok yakınlarında göremiyorum artık onu dedi. Ki çok da kolay adapte oldu, isteyerek gidiyordu, hiç sorun çıkarmadı vs. Ama demek ki öyle bir temasa ,yakınlığa ihtiyacı vardı ve onu dilediğince yaşayıp, yoluna devam etti.Bence başka çocuklarla kıyaslamayıp çocuğunuzun isteklerine,yapısına odaklanmanız gerekir.Eğer kreşe gitmek istemesinde bir sorun yoksa kaç kişiyle oynadığı,neyi ne kadar yaptığı vs önemli değil.


iflah_olmaz

konuşma eylemi minumum durumda derken yorgunluktan mı konuşmuyor yoksa haftasonları sizinle beraberken de konuşmuyor mu?snaelam

bugüne dek evde büyükle yetiştiyse ve sosytalleşmediyse çok normal geldi bana ben haftada 2 gün kreşe götüren bir anne olarak kızımın çok sosyal olmasından dolayı bu yolu seçtim ve bunları yaşamadım, bende freelance çalışan bir anneyim bakıcı istemediğimden iş durumuma göre kreşi tercih ettim küçük de olsa. birde kızlar daha erkenciymiş her konuda bu yaşında oyunlara çok iyi katılıyormuş öğretmenleri şaşırttı ama bu mizaç meseleside, sizinki 3.5 zamanla alışır veya daha çekingen mizaçlıdır siz yada babası belki böyle bilmiyoruz, olabilir. okulu sevdiğinden emin olun ve güvenin sizin içinizde en ufak endişe olsa çocuk huzursuz oluyor.


ceyland

Sorun kreşe özgü değil.. her ortamda aynı.. parkta da oynadığı o iki arkadaşı başkalarıyla oynamaya başladığında yalnız kalıyor.. gitmiyor başka çocukların yanına. . Biraz da bu yüzden kreşe verdim.. yorgun olduğu için konuşmuyor.. keyfi yerindeyse zaten kendi kendine birseyler mirildanirken anlıyorum neler yaptıklarını. . Ama özel olarak bana anlatmiyor.. anne çok konuşuyorsun bak yorgundum bugün diyor kesiyor Çenemi.. :)

iki örnek vereyim

kreste bir proje için diğer sınıfları gezmeleri ve projelerini göstermeleri gerekiyor.. Bütün çocuklar ssınıf sınıf gezip gösterilerini yapıyor ama benimki sınıftan çıkmak bile istemiyor..

Bugün bahçemize gittik..aynı yastaki kuzeni de vvardı yanımızda. . Birlikte oynadılar. . Sonra kuzeni komşu çocuklarıni hic tanimadogi halde hemen oynamaya başladı. . Benimki sıkılmış tek başına dolandı ortalıkta..

Büyütüyorsam nolur buyutuyorsun diyin çünkü bunu duymayi çok istiyorumCevaplamak için Üye ol