alerjik su çiçeğine benzeyen döküntü

cankush soruyor: 4

merhaba,

ırmak yaklaşık  ay kadar önce su çiçeği geçirdi. daha doğrusu böyle bir tanı kondu. sırtında ve bacaklarında döküntüler olmuştu. benzer döküntüler bacaklarından hiç geçmeden devam etti. bir önem azalır gibi olsa da arttı ve geçen hafta başı doktora götürdüm. doktor çiçeğe çok benziyor ama allerjik olabilir dedi. dışarıdan aldığım kavanoz mamalarını, balık, yumurta ve muz gibi allerjen yiyecekleri bir müddet yedirmememi söyledi ve bir allerji ilacı verdi. ben allerjenler uzaklaşınca ilaca gerek kalmaz mantığı ile ilacı kullanmadım, ancak cuma sabahı sırtında da döküntüler başladı. bunun üzerine ilaç kullanmaya da başladık. bu arada iki tane de sağ kolunda döküntülerden çıktı.

ikizine doktor çsu çiçeği dediği zaman bulaşmamıştı. şu anda da bir şey yok. acaba su çiçeği dediği zaman da allerjik miydi, ya da şimdi su çiçeği mi (çünkü aşı yaptırmadık geçirdi diye). bu gece ile birlilte 3. kez ilacı verdim. henüz sonuçlarını tam gözlemleyemiyorum. benzer bir şey yaşayan var mı?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


nisa06

bizde de su çiçeğine benzer yaralar çıkıyordu.ve aylarca geçmiyordu.gezmediğim hastane doktor kalmadı hepsini teşhisi de aynıydı böcek ısırığı.ama en sonunda anladık ki sivrisinek ısırınca vücudu böyle bir reaksiyon veriyormuş.


dilammm

merhaba,
benim kızımda da 1 ay kadar önce çok benzer durum yaşamıştık. O gün o kadar endişelenmiştim ki nette okumadığım sayfa kalmamıştı, ertesi sabah doğru doktorumuza tabi. Basit haliyle "akut ürtiker" teşhisi koydu. Biz o zamana kadar hiç çikolata veya hazır yoğurt falan vermemiştik. Çok heveslendi birinde görünce bir parmak kadar kinder çikolata yedi o gün ve 2 küp danino ilk defa. akşamına da kollarında, bacaklarında, yanaklarında ve alnında birden çıkıp 5-10 dk veya 1 saat kadar kalıp sönen tıpkı su çiçeğine benzer kızarıklıklar (ortası beyaz) çıktı. Doktorumuz çok rahatlattı, 2 hafta yum.beyazı, muz ve kiviyi kestik ve tabiki çikolata 3 yaşına kadar asla dedi ve basit bir alerji şurubuyla 5 günde hepsi bitti gitti. Anlattığım gibiyse sizinki de panik olmayın, ama yine de bi hekiminize danışın derim ben, sevgiler..


dilammm

bu arada allerji şurubunuzu allerjenleri kessenizde bu durum ortadan kalkana kadar kullanmanız gerekiyormuş


cankush

drumuz kızlarım 7 ay sonrasında süt içmedikleri için (yoğurt, sütlü mamam filan yiyorlar ama süt asla içmiyorlar. hemen hemen her türlü sütü denedim) 12. aydan sonra hazır danone'nin hazır yoğurtlarının bizim evde yaptığımız yoğurttan daha fazla faydası olacağını söylemişti ve içinde katkı maddesi yok demişti. şimdiye kadar hiç çikolata vermedim zaten. ama yoğurt konusuna kafam çok takıldı şimdi.

ya bir yeri geçiyor diğer taraftan çıkmaya devam ediyor. şimdi de kollarda karında omuzda ve bacaklarda yenileri çıkmış.

dediğiniz gibi dermatoloğa gitmek lazım.

hepinize teşekkürler.Cevaplamak için Üye ol