gece sütü ne zaman ve nasıl kesilir

bade02 soruyor: 7

ikizlerim 10 aylık. saat 17:30da yemek yedikten sonra 19 civari 150 cc formül süt içip uyuyorlar. sonra yatmadan önce 12 gibi ben 160 cc formül süt veriyorum. 4-5 arası yeniden uyanıp 120-160 cc arası formül süt içiyorlar. bu gece sütlerini ne zaman ve ne şekilde kesmem gerekir? (kiloları erkeğin 8.5, kızın 7)

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


bade02

bilgiler icin tesekkurler, evet bence de artik gece beslenmesinin kesilmesi lazim. ben hic gece mama vermedim, hep formül süt verdim ama yine de kesintisiz uykunun başlamış olması lazımdı. peki siz yemekten sonra gece yatmada süt veriyor musunuz? yoksa onu da mı su veya papatya çayı ile deneyeyim?


gmzalp

evet soda katılıyorum.benim oğlum gece yatarken de uyuduktan 3-4 saat sonra ve sabaha doğru süt içer.süt diye ister kesinlikle su içmez bu hep böleydi...doktorum gece beslenmenin mideyi rahatsız edebileceği gerekçesiyle su vermemi önermişti ama içmiyor ağlıyor dediğimde ,ağlatmamam için içirmemi önerdi..den hala gecede 1- 2 kere uyanıp süt içiriyorum..


beatrix

altı aylıktan ıtıbaren gece beslenmesını kestım ben de.

yogurt vb ek gıdalara baslamıstık. aksam bızımle yemek yiyordu sebze puresı kofte tarhana corba kabak dolma vb seyler uyumadan evvel kecı sutunden muhallebi yıyor yatıyordu 10a dogru. her gece bır defa uyanırdı ben de mılupa cay verırdım. bır ıkı kalktı baktı hep cay var uyanmamaya basladı.  gece beslenmesını kesınce sabah kahvaltıları iştahlandı mızmızlanmadan sabah yumurta zeytın peynır ne versem hepsını yedı.

şimdi 2 yasına yenı gırdı ınek sutune yenı basladım. dr ıstedıgın bır ogun verebılırsn dedı. gece verme cürük olmasın,ögle uykusundan evvel vermeyım dedım ılerde cıs alıstırmalarına baslayınca ogle uykusundan kuru kalkma ıhtımalı artsın sımdı sabahları sut verıyorum ögle uykusu yatana kadar coktan çişini bol bol yapmıs oluyor.

alışkanlık olabılecek seylere dıkkat etmek lazım. gece beslenmesı cok gec yaslara kadar devam ederse alıskanlık oluyor ve bu sebeple sabah kahvaltısına hep burun kıvırıyorlar geceden yarı yarına tok oldukları ıcın


gmzalp

benim oğlumda olan genetik sanırım.babası da doğduğu günden 4 yaşına kadar 2 saatte bir uyanıp süt içmiş...


fragola

Ben saat 12 gibi 150 cc kadar formul sut veriyorum gece boyu baska sey vermiyorum ama muhakkak kurulu saat gibi saat 4 civari uyaniyor. Sabah yaklastigi icin artik mama falan vermiyorum, tekrar besiginde uykuya da dalamadigi icin yanima almak zorunda kaliyorum. Biberondan su da icmiyor ki, acaba bardaktan icirmeyi denesem geri uyur mu yataginda. Of cok dertliyim bu konuda ben de, sabaha kadar yataginda uyusa artik keske


CokBilmis

@ fragola: Eğer her uyandığında sizin sıcak yatağınıza gelmeye alıştıysa, biraz zor geri döner :)

Ama denemek isterseniz Tracy Hogg şöyle bir yöntem önerir: Uyutmak için uyandırmak.

Yani kızınız uyanmadan saat 3.30'a saatinizi kurup kızınızı siz uyandıracaksınız. Bezi varsa, bezini değiştirin ya da biberonla su içirin. Bir şekilde uykusu hafif bölünsün ama tam da uyanmasın: Sonra akşam uyuttuğunuz şekilde yatağında geri uyutun. En azından 2-3 saat uykusunu açıp da uyanamayacaktır. 2-3 gün bu şekilde uyandırırsanız 4'te uyanma alışkanlığını bozmuş olacaksınız. Sonra siz de uyandırmayın. Bakalım uyanmaya devam ediyor mu?

Eğer sizin yatağınızda uyumak istiyorsa bir şekilde uyanır bence ama denemek istersiniz belki diye yazdım.


fragola

Cokbilmis, denerim denemez miyim? Neler denedim ne inatlastim odasinda uyusun diye. Mama bile verdim o daha uyanmadan, belki acliktandir diye, ama bi iki kere ise yaradi, sonra hepten uyandi. Bunu da deneyecegim ise yarayabilir gibi geldi, cok tesekkurler :)Cevaplamak için Üye ol