Bebeğim babası varken beni istemiyor

zeydan soruyor: 7

merhaba şuan 12.ayının içinde olan bir oğlum var. yarım gün öğleden sonra 5 saat işe gidiyorum. ben işteyken anneannesi benim evimde bakıyor. baba da sabah çıkıp akşam benimle beraber dönüyor. bebeğim babası varken hep ona gidiyor. bana gelmek istemiyor. ben işten döndüğümde babası olmadığında da bana ilk başlarda çok yakınlık göstermiyor. babası geldiğinde ise adeta deliriyor. bu duruma üzülüyor ve bebeğimden soğuyorum onu o çok isteyene kadar emzirmek bile istemediğim oluyor. yemeğini, alt değişimini de o çok istediği babasına bırakıyorum. yani 3-4 sefer böyle yaptım. bazen anneannesinde iken de ben geldiğimde kucağıma gelmek istemediği oluyor. benim kucağımdayken yabancı kişilere gitmeyi hiç istemiyor ama evdeki durumumuz bu. normal bir durum mudur? yardımcı olursanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


iflah_olmaz

nasıl ya.şimdi sizin bebeiniz babasına çok düşkün ve size de pek pas vermiyo diye soğuyosunuz  öyle mi?bence burda bebeğin değil sizin üzerinizde sohbet etsek daha iyi olucak.


simden

Soğuyorum demeniz bile belki bebeğinizin bir adım daha sizden uzaklaşması demektir. aman aman böylesi birşeyi düşünmeyin lütfen.

Siz onun annesi iseniz o da babası, çocukların günü gününü tutmaz bır bakarsınız size ilgili, bir bakarsınız babaya ilgili, bir bakarsınız aile büyüklerine ilgili.
Siz onun biricik annesi olduğunuzu unutmadan sevin, öpün, sıkıca sarılın, oynayın, yedirin, içirin. onun ihtiyacını karşılayacak onu seven bir anne olduğunuzu ona hissettirin.

O daha mini minnacık annesini veya babasını sevmemek gibi bir ayrımı yapamaz çünki o ikinizede muhtaç, ilgi ve sevgi bekliyor.


fistikcik

Başkasına da sevgi gösterdiniz diye size trip atan, ve bu sebeple ihtiyacınız olan şeyleri karşılamakta isteksiz davranan, bunu size açıkça belli eden birine karşı siz yakın davranır mısınız ?
Cevabınız hayırsa neden bebeğinizin davranışını garipsiyorsunuz ?

Sevgi paylaştıkça azalan bir duygu değildir. Tüm insanlar gibi bebeğinizin de yüreğinde hem size, hem anneannesine, hem de babasına ve tüm dünyaya yetecek kadar sevgi vardır. Birine sevgi ve ilgi verdi diye diğerine sevgisi azalmaz.

Ama şu vardır : gün boyu ona bakan kişi anneanne. Ona daha bağlı olması normal. Erkek çocuk babayı model alır, ayrıca kadınlarla çevrili dünyasında bir farklı olan odur, ona ilgi göstermesi de çok normal. Siz bebeğinizle daha yakın bağ kurmak için neler yapmalısınız, bunu düşünmeniz gerek. Yapılması gereken daha 1 yaşına basmamış bir bebeğe trip atmak mıdır ? Yoksa ona daha fazla yakınlık göstermek, eve döner dönmez beslenme, temizlik ve uyku ihtiyaçlarını kimseye bırakmadan sizin karşılamanız mıdır ?


oykm_08

sizi çok iyi anlıyorum, zaman zaman aynı dönemlerden geçtik bizde hatta emmeyi reddettiği bile oldu kızımın. 


temel bakımının yanında bol bol oyun oynayarak, banyosunu keyfe dönüştürerek, birlikte yürüyüşe çıkarak dahası her fırsatta sarılıp öperek büyük harflerle onu çoooook sevdiğinizi söyleyerek aşabilirsiniz bu durumu, sevgiyle kalın ((:


sunny

Eminim ki soğuyorum derken biraz ucu kaçmış bir ifade olmuştur ama şu bir gerçek ki her anne bebeğinin dünyasında en ama en önemli kişi olmak ister. Çünkü anne için en önemli kişi bebeğidir. Burada baba- anne arasında gizli bir rekabet var gibi geldi bana, konu sahibi bu yüzden üzülüyor olabilir.

Bir bebek için en önemli kişi annedir, anne onun dünyası ve evrenidir. Bu yüzden üzülmeyin, baba ile tabi ki ilişkilerinin iyi olması önemli ama anne her zaman bir başkadır çocuklar için. Genel bakımı ile daha fazla ilgilenin, size sevgiyle koşacaktır.


zeydan

              yazdığınız cevaplar için teşekkür ederim. aynı şeyleri yaşayanların olduğunu öğrenmek beni rahatlattı. bebeğimi tabii ki çok seviyorum. soğumak derken duyduğum yoğun üzüntüden kaynaklı uç bir ifade oldu. herkese çocuklarıyla mutlu günler diliyorum..


pinnar06

Bebeğiniz ile yaşadığınız sorunun birebir aynısını şu an ben yaşıyorum.. İlaç kullanıyorum bu durum yüzünden.. Bebeğimi hiç emziremedim, o nedenle bir bağ oluşamadı sanırım aramızda. Bende çok üzülüyorum ve aynen dediğiniz gibi çocuğuma bakarken zorlanıyorum.. siz bu gönderiyi 5 yıl evvel paylaşmışsınız. Hala mı aynı hissesiyorsunuz, gerçekten hem kızıma hem kendime aşırı üzülüyorum. Bu durum beni hasta edecek kadar içimi sızlatıyor.. Kızım aşırı ağlıyor ve o kadar bunalıyorum ki, başka bebeklere bakoyorum ve acaba geçmişte nasıl bir hata yaptımda böyle bir durumla sınanıyorum diye sürekli ağlıyorum. Durumunuzda bir değişiklik oldu mu lütfen bilgi verebilir misimiz? 
Cevaplamak için Üye ol