Oğlum yere sırt üstü uzanıyor???

arent soruyor: 10

Bir süredir 15aylık oğlum yere sırt üstü uzanıyor. Bunu evde, parkta, yolda..vs. hemen heryerde yapıyor. Nedeni ne olabilir? Bir bebek neden durup dururken yere uzanır? benzeri hareket eden başka bebekler var mı? ya da aklınıza olası bir neden geliyor mu?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


neretva

Bunu ne zaman yapıyor? İstediği birşey olmayınca mı? Mesela siz parktan gitmek istiyorsunuz, o gitmek istemiyor ve yere yatıp direniyor olabilir. Artık kendi isteklerini daha fazla dile getirdikleri, birey olmaya başladıkları dönem. Yavaş yavaş 2 yaş sendromuna giriyoruz. Ama ben tam anlayamadım durumu. Ne olunca yere yatıyor? Yere yatınca ne yapıyor? Ağlıyor mu, bağırıyor mu? Öyle duruyor mu? Siz onu kaldırmak istediğinizde ne yapıyor? Büyük ihtimalle denemek için bir kere yapmıştır, siz veya eşiniz de yatma yere oğlum, üşüteceksin deyip tepki vermişsinizdir, o da acaba her sefer aynı tepkiyi verecek misiniz diye test ediyor olabilir. Üzerinde durmazsanız geçer diye düşünüyorum.


arent

Durup dururken yapıyor. Sık yaptığı için net olarak soyleyebiliyorum. Herhangi bir istek, kızgınlık, sinir ya da tersi bir durum yokken... Yatınca bir sey yapmıyor, hem de hiçbir şey yapmıyor, sadece yatıyor.. öylece de duruyor bir süre. Biz kaldırırken direnmiyor, kalkıyor. kaldırmazsak kendi kalkıyor. fazlaca anlamsız yani:)


eloskovecanuk

bu ara benim kızım da bazen yere yatıyor elinde bişey varsa yattığı yerden oynuyor öyle:) hatta durup dururken koltuğun kenarına yatıp ayaklarnı falan kaldırıyor havaya..Biz de spor mu yapıyorsun kızım falan diyoruz:) Değişik geliyor onlara heralde:)


iflah_olmaz

benim oğlumda yatar:-))özellikle halı dışındaki heryere:-))banyonun yerine,mutfağa buzdolabının önüne,balkona....yanaklarını koyar yüzüstü biz serinlediğini düşünüyoruz:-)))


blueangel

benim oğlumda üç aylıktan beri( döne döne gidiyordu o zaman)çamur marley kaldırım çimen nereyi bulursa yatar ama iki saniye kadar. yüz üstü sırt üstü farketmiyor yatıyor . bizde keşfetmek serinlemek için olduğunu düşünüyoruz .asyasena

anneler ben henüz yenianneyim ama koşumuzun oğlundan bildiğim bir mevzu oğlunuz hayal kuruyor olabilir.komşumuzun oğlu şu an üç yaşında ama yürümeye başladığı zamanlardan beri her fırsatta yere yatar bir elini başının altına alır bazan sessiz bazan sesli öyle güzel hayaller kurar kiinanamaz sınız... rahat bırakın bence çocukken kurduğunuz hayalleri düşünün büyüdükçe hayallerimizde sığlaşmadı mı... onların en masum zamanları.... bırakın dünyayı kurtarsınlar...


BERaNA

aynen ..benim  kızım da  çok yapıo 1 aydır ..genillikle yorulunca yapıo bazen oynayken yoruluo sora  yatıo yere  nere ,nası şekilde olursa olsun..bazen de uykusu gelince yapıo..


hande_g

merhabalar,
benim kızım henüz yürümüyordu, bir gün doktorumuz rutin kontrollerinden birinde çok alerjik sürekli taşa yatar soğuk arar demişti.. bana çok anlamsız gelmişti, ama aynen dediği gibi oldu.. Öykü gerçekten çok alerjik bir çocuk ve özellikle daha küçükken sürekli kalebodurlara yatardı.. belkide böyle bir durum olabilir..blueangel

haklısınız benim oğlumda da alerji var 3 aylıktan beri sürekli marleyde oynuyor yatıyor.


arent

Cevaplar icin cok tesekkur ederim, Sayenizde biraz olsun rahatladim, anlamamak cok zor gercekten.


Cevaplamak için Üye ol