Yükselen koleji hakkında önetilere ihtiyacımız var...

ozmena soruyor: 9

Yükselen Kolejinin Eğitimi konusunda hem orta hem ilk kademede çok olumlu konuşuyor veliler. Özellikle çocukları takip konusunda ve birebir ilgilenip ilgilenmedikleri konusunda bilgiye ihtiyaç duyuyorum. Yemeklerinin nasıl olduğu miktarı vs memnuniyet yaratıyor mu? Özelliklede 5. Sınıf öğrencisi bir kızın 40 km şehirler arası yol katedecek olması akşamları bu yolu geri dönmesi bizi çok ürkütüyor ve açılçası pek çok veli gibi buna takıntılıyız. Çok kararsızız sınav kolejini çok beğendik ama oda iki çocuk olunca maddi olarak çok geliyor. Veli olarak bize yükselenle ilgili düşüncelerinizi Yada tecrübeleriniz aktarırsanız seviniriz. Saygılarımızla...

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


senayc

Cevapları ben de çok merak ediyorum.


denizkao

bende çok meraktayım, uzun araştırmalarım sonucu bir değişiklik olmazsa Yükselen kolejine karar verdim gibi, üstelik anaokuluna başlayacak benim kızım


silgikalem

Okullar başlamış ve tercihler yapılmışken bu soruya yanıt vermek ne derece mantıklı bilemedim ama sonraki yıllar açısından tecrübe olur en azından.


Oğlum iki yıldır Yükselen Kolejine devam ediyor. Bizim evimize yaklaşık 10 km. Öncelikle tercih etme sebebim, evimize en yakın ve benim içime sinen en iyi okul olmasıydı. 
Okul veliden veliye, öğrenciden öğrenciye değişecek bir tercih. Minumum beklenti ile başladık biz, güvenilir bir yer, çocuklar inanılmaz mutlu ve özgüvenleri yüksek ve laik bir eğitim var. 

Beklentiler ne yönde bilemediğim için ben genel olarak aklımda olanı yazayım. 

-Öncelikle okulun fiyatlarına web sitesinden ulaşabilirsiniz, servis yemek dahil hariç fiyatları orada mevcut ve 12 taksit yapılıyor. Yaz okulu geçen sene aylık 900 lira idi ve peşin ödeniyor. Bir lira pazarlık yapmazlar, kesinlikle burs yok(şehit gazi çocukları dışında).

-Dil eğitimi beklentimin çok çok üzerinde idi, ana sıfında 8 saat native olmak üzere toplam 12 saat İngilizce dersleri vardı. 
Görsel sanatlar vb gibi branş derslerinde çok iyi işler yaptılar, gerçekten yaratıcı seramik çalışmaları geldi sürekli evimize, çöp adam çizili kağıtlar değil.
Yüzme havuzları var, ana sınıfı için ayda iki saat yüzme dersi vardı(veliler az olmasını tercih etmiş?)
Satranç, müzik, beden eğitimi, kodlama vb gibi branş dersleri benim için son derece tatmin ediciydi.
Tüm öğretmenler son derece ilgili, her konuda bilgilendirdikleri gibi (haftada bir iki kez telefon ederler, her gün iletişim defterine yazarlar, ayrıca whatsaptan mesaj atarlar), çocuğunuzla alakalı her detaya vakıflar. Her öğretmenin telefonu ve veli görüşme saatleri var.
18 öğrenci vardı ana sınıfında ve sürekli iki öğretmen vardı.
Öğretmenlerimizden bir tanesi Ank Üni mezunuydu, diğer yardımcı öğretmen sitede yazmıyordu ve ben de hiç sormadım.
Ana sınıfı öğretmenimiz güler yüzlü, sevecen, oğlumun çok sevdiği bir öğretmendi ancak 'klasik eğitim' veren bir öğretmendi. Zaten okulun da alternatif eğitim gibi bir iddiası yok.

-Oğlumun özel bir durumu var ve biz bu konuda hakkında yeterince bilgilendirildik rehberlik öğretmenimiz ile çok uzun süren görüşmeler yaptık. 

-Yemekler ana sınıfında 3 öğün, ana sınıfından sonra kahvaltı öğünü yok. Yemek listeleri okulun web sayfasında mevcut, inceleyebilirsiniz. Bence son derece dengeli ve besleyici. 

-Merdivenler var, ana sınıfı çocukları ana merdiveni değil, öğretmenleri ile arka merdiveni kullanıyorlar tören vs olduğunda. Normal günlerde ise ana sınıfları yemeğini bitiriyor, sonra diğer sınıflar inip çıkıyor. Bizim açımızdan problem olmadı ve her türlü güvenlik tedbiri alınmış bu konuda. kaydırmaz plastikler, kat boşluklarına gerilen fileler vs. 

-Okulun idari kadrosu son derece güler yüzlü ve yardımsever. Ayrıca diğer çalışanlar da.

-Okulun sahipleri bizi her gördüklerinde hal hatır sordular, son derece sıcak insanlar. Törenlerde vs gelirler.

-Revir ve sürekli duran bir hemşire mevcut. Yıl içinde göz kontrolleri, diş kontrolleri yapıldı(okulun sahipleri diş doktoru zaten)

-Her ay düzenli gezileri oldu. Belirli gün ve haftalar çerçevesinde geziler de oldu, postane, çiftlik, mandıra tarzı geziler de oldu. Peynir, turşu, kek pasta vs yaptılar her ay.

-Doğumgünü kutlanmasına izin verilmiyor.

-Yıl sonunda gösteri olmadı ancak 23 Nisan ve sınıf günleri oldu. Bir de open class diye İngilizce gösteri oldu.

-Kırtasiye listesi sene başlamadan verilir, isterseniz alt kattan, isterseniz kendiniz dışarıdan alırsınız.

-Haftada iki gün forma, iki gün eşofman, bir gün de sivil giyiniliyor.

- Birinci sınıfı başlayalı henüz bir hafta oldu, şu an için tek söyleyebileceğim kahvaltı öğünü kalktı ve çok şeker bir öğretmenimiz var. Okulun 3. gününde kırtasiye eksikleri için gitmiştim ve o sırada satranç dersleri olduğundan sınıf öğretmeni boştaydı ve görüşme şansımız oldu. Açıkçası ben çok genel cümleler beklerken, beni inanılmaz derecede şaşırtan çok özel cümleler kurdu, oğlumun sevdiği şeyleri, onu sinirlendiren şeyleri, yemek alışkanlıkları, uyku düzeni vs gibi konularda çok uzun konuştuk. Hangi oyunları seviyorsun sorusuna aldığı cevaptan ibaret değildi bu konuşmalar, çok daha fazlası vardı. Açıkçası ana sınıfı öğretmenimiz okulun ilk başladığı haftalarda oğlumuz hakkında yanlış fikirlere kapılmış, sonradan kendisini tanıyabilmişti. (Ana sınıfından devam ettiği için önden bilgilendirilmiş olabilirler öğrenciler hakkında ama bu bile güzel bir çaba) Aynı okulda iki farklı öğretmen, yani bu da şu demek oluyor, en iyi okula da gitse asıl belirleyen öğretmen.

-Okul eğitim kurumu, ticarethane değil. En azından veli böyle hissediyor.

-Okulun eksi yönleri;
- Keçiören, Pursaklar, Aydınlıkevler civarında oturmuyorsanız eğer okul çok uzak. Ancak trafik olmayan bir yol.
-Servislerde sürekli Türkçe Pop müzik dinleniyor.  Servis yardımcı personeli çok ilgisiz oldu(benim şansım da olabilir) 60 küsür servis var.
-Bahçesi beton ve düşüp yaralanmalar olabiliyor.
-Okul çok kalabalık.
-Birinci sınıflar 24 kişi.
-Hafta sonu verilen kursların fiyatı biraz fazla yüksek.


seciil

Özmena, acaba Büyük Kolejden memnun musun? Mesela öğretmenleri nasıl? Genç mi? Ya da okulla iletişimini nasıl sağlıyorsun? Bir de fiyat bilgisine ulaşamadım ben . Bilgi verebilirsen çom sevinirim. Sevgiler...bushr94

Çocuğu yükselem kolejine giden velier, güncel yorumlarını paylaşabilirse çok memnun olurum.


kemorot

merhabalar yükselen koleji hakkında bilgi paylaşımı yapmak istedim.ben 3 yıldır yükselen koleji ilkokulundayım.daha önce baska özel okul deneyimimiz olduğu için rahatlıkla kıyaslama yapabiliyorum.öncelikle yaşadıgınız sorunlar karşısında her zaman bir muhatabınız var,asla ilettiğiniz hiç bir sey kulak arkası yapılmıyor.Olayları tarafasız dinleyen ve her gittiğimizde bizi güler yüzle karşılayan bir okul yönetimi var.Çocuklar okulda çok mutlu.yani oglum için bunu söyleyebirim.okul içinde öğrenciler için seraları,mini mutfakları hayvanat bahçesi ve diğer branş derslikleri mevcut.en üst kattada yaz kış kullanabildikleri yüzme havuzu var.Çocuklar asla şımartılmıyor ve veliden gerçek durum asla gizlenmiyor.eksik kaldığı derslerle ilgili öğretmeni etüt veriyor ben oğlumun eksik yönlerini ve hangi dersten telafi aldığını biliyorum mesela.hafta içi ödev verilmiyor ki bu bizim için çok büyük bir atı:)Sağlam bir İngilizce eğitimleri var.gecen yıl yurt dışı gezimizde oğlumun kuruduğu iletişimi görünce bu duruma bir kez daha şahit oldum ve oglum gecen yıl girdi bu yılda girecek uluslar arası dil geçerlilik sınavına katılıyorlar ve durum bilgisi velilere yapılıyor.Bence gidip görüşmenizi tavsiye ederim.Benim oğlum Pursaklar Kampüsünde 4.Sınıfta. 


Zehra06

Merhaba yükselen kolejine ortaokulda kayıt yaptırdık. Kızım ilk okulda başka bir okulda okudu. Her yıl daha iyi olur mu diye ümit ederek, kayıp 4 yıl malesef. Burada ki komşum ikiz çocuklarını yükselene gönderiyordu. Onların tavsiyesiyle görüşmeye gittik ve okul müdürü Cemile hanımın ağırlığı tavrı üslubu ve bize verdiği güvenle kayıt olmaya verdik. Hala aynı müdire hanım ile devam ediyoruz. Okul kayıt kabul sınavı ile öğrenci alıyor. Yapay bir sınav değil, gerçek başarıyı ölçüyorlar. Akademik başarı öncelikli ancak ben ''Güvenli olan diyorum.'' Okulumuz için mümkünse üniversite'de devam edelim.  Ne konuda olursa olsun istediğiniz idareci ve öğretmene istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Hiç birşey unutulmuyor. Kulak arkası edilmiyor. Yemek okulun kendi yemek firması tarafından üretiliyor. Öğrencilere yönelik üretim yapılması için açılmış bir firma bu bana güven veriyor. Laik,Atatürkçü bu okul vatanını milletini seven özgüveni yüksek nesiller yetiştirmeyi hedeflemiş bir okul. Tüm milli bayramlar büyük bir çoşku ile kutlanıyor.


perihan34

Merhaba canım okulun fiziki imkanlarının yeterli olduğunu düşünüyorum. Çubukta olması mesafenin uzak olması gözünüzü korkutmasın. Servis ağı iyi yönetiliyor. Önümüzdeki yıl pursaklarda devam edeceğiz.


f_feryal

Benimde aklımdaki okullardan biri gidenler hep memnundu ama son iki yıldır sanki daha olumsuz şeyler duyuyorum. Yeni mezun öğretmenler gibi doğrumu yaşayanlar ne diyor????????????


Cevaplamak için Üye ol