kızım yemekleri boğazımıza diziyor:))

gesnur soruyor: 9

benim kızım 6 aylık henüz. özene bezene yaptığım sebze çorbasını diliyle ittiriyor, günlük mayaladığım yoğurdunu püskürtüyor ama nasıl anlıyor bizim  yediğimizin farklı olduğunu bilmiyorum biz ne yersek ona sarkıyor. gözünü dikiyor biz her kaşığı ağzımıza götürdüğümüzde ağzını açıyor öne doğru gelmeye başlıyor:))

biz yemek yerken ya da ben yemek yaparken yanımızda tutmayı tercih ediyoruz, ben ona anlatıyorum şunu koyalım çorbayı karıştıralım filan diye tezgaha koyuyorum, ya da masada yemekteyken onu da yanımdaki sandalyeye ana kucağında oturtuyorum ki aktivitelerimize dahil olmaya başlasın sofra alışkanlığına aşinalık başlasın diye. ama ne yesek yalanıyor, gözünü dikip aç kediler gibi bakıyor. yeni emzirmiş olmama rağmen:)

resmen duygu sömürüsü yapıyor sanjki, bi de masum kedi gibi bakıyor ki sormayın, yemekleri boğazımıza diziyor. herşeyin ucunda veriyorum bi çimdik ama zararlı bişey mi yapıyorum acaba?

ben ne yapayım peki bana da bi yol gösterin....

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


neretva

Kızınız çoook akıllı. Sizin yediğinizin güvenli olduğunu biliyor, sizin tabağınızdan yemek istiyor. Öncelikle aynı anda yemek zorunda değilsiniz. Tabii ki sofra adabını öğrenmesi önemli ama her öğüne beraber oturmanız şu anda şart değil. Onun yemek saati geldiğinde mama sandalyesine oturtun. Yanına da siz oturun. Önünüze bir tabağa yiyeceği şeyleri koyun, sizin önünüzde dursun. Hatta çatalınız, kaşığınız da olsun. Ekmekten, bisküviden birşeylerden siz de atın ağzınıza. Çiğnediğinizi gösterin, büyük hareketler yaparak. Şu anda çiğnemeyi öğrenmesi daha önemli. Sonra kendi tabağınızdan ona ikram edin. Elinizle verebileceğiniz şeyleri elinizle verin. Kaşığı tutmak isterse onun da eline bir kaşık verin, tutmak bile ona yetecektir. Püskürtürse, ağzından çıkarırsa hiçbir tepki vermeyin. Asla gülmeyin veya kızmayın. Normal devam edin. Tepki almazsa yapmaz. Bir de yemekleri sıralı yemek istiyor olabilir. Benim oğlum bir köfte bir yoğurt şeklinde gidiyor, iki köfte verirseniz kızıyor mesela.

Kendi yemeklerinizi az tuzlu, az salçalı yapıp sularına ekmek banıp verebilirsiniz. Bir de lütfen kendi yemeyeceğiniz, Türk mutfağında yeri olmayan karışımları yedirmeye çalışmayın. Bir damak tadı oluşması lazım. Bazen anneler her türlü sebzeyi karıştırıyorlar iyi niyetle, ama tiksinç birşey oluyor. Onu ben içmem ki, çocuğum nasıl içsin.


elifnazar

sofrada oturmayı öğrenmeli tabi ama bence siz biraz erken başlamışsınız.şuan ona ayrı yedirebilirsinziz.siz sonra yiyin.sofra adabını öğreteceğim diye çocuğun ağzının sularını akıtıp olmayacak şeyler vermek daha mı iyi   ;))


praticus

bizimde hep yanımızdaydı yemek yerken,kahvaltı yaparken.daha küçükken anakucağında şimdi mama sandalyesinde.kendi yemeğinizden bir iki lokma kaşığın ucuyla yada minicik ekmeği suyuna batırarak vermenin sakıncası olmaz.eline havuç salatalık falan verin o oyalansın siz yerken.Ben şuanda bebeğime özel yemek çok nadir pişiriyorum.Yağ-tuz olayına dikkat ediyorum tabi.benim ki onun için pişirdiğim her yemeğe burun kıvırdı ama bizimkileri afiyetle yiyiyor.


mariposita

bizimki de aynı. valla ne kadar karşı koymaya çalışsam da o kadar istiyor ki dayanamıyorum arada ben de veriyorum. ve hiçbirini sevmezlik etrmedi. hatta dondurma yalatmışlığım var.CokBilmis

O zaman siz bebeğinizin yemeğinden yiyin? Pataes havuç püresi sizin için sağlıklı da aynı zamanda. İçine fazladan yağ ve tuz ekleyip keyifle yiyebilirsiniz. Aynı yemeği yediğinizi görünce bebeğiniz de kendi yemeğini yer belki?

Bebeğinizin sizin yemeklerinizden yemesinde eğer sağlıklı şekilde pişiriyorsanız hiçbir sakınca yok. Sadece ek gıdaya yeni başladıysanız gıdalara alerjisi olup olmadığını öğrenmek için her yeni sebzeye 2-3 gün aralıklarla geçmeniz lazım. Birden bire 4-5 sebzenin karışık olduğu bir yemek yedirirsniz ve alerjik reaksiyon alırsanız, neye reaksiyon verdiğini anlayamazsınız. Yoksa bence 1-2 ay içinde sizinle birlikte yemeye başlayabilir eğer salça kullanmıyor ve soğan kavurmuyorsanız.

aiswarya: Şu sıvık kelimesini de 34 yaşımda senden öğrendim. O kadar da kitap okurum, demek bilmediğim ne kelimeler var türkçede :)


CokBilmis

aishwarya, aşkolsun, umuma açık yerde dalga geçmek için filan söylemedim.

Cidden bilmiyordum ben bu kelimeyi. Sen ilk yazdığında sıvı ya da cıvık yazacağına yanlış yazdın sanmıştım. Sonra sen üst üste birkaç kez yazınca ben de baktım TDK sözlüğe ve de yeni bir kelime öğrenmiş oldum.

Ciddiydim yani yukarıda yazdıklarımda, kafa bulmak için filan yazmadım.


Aysegul_Mutlu

Merhaba benim kızım 15 aylık 6 ayında sizin gibi ek gıdaya başladığımda sıkıntılar yaşamıştım. Anne sütünden sonra ek gıda kabullenleri her halukarda 2 haftalarını alıyor ama bu geçici kendinize sıkıntı yapmayın bir süre sonra kendiliğinden alışacaktır. Size tavsiyem içiniz yemeklerini ayrı yapıp yedirmekse bende bunun olduğunu düşünerek yaşına kadar o şekilde ona özel yemekler yaptım ama sizden farklı olarak şu taktiği denedim ve işede yaradı. Sizin gibi masa ve birlikte yemek yeme kültürü oluşsun diye hep yanımızda bizimle birlikte oturtuyordum fakat biz yemeden önce onun karnını doyurup biz yemek yerkende önüne bir tane kırılmacak tabak ve mama kaşığını veriyordum bu sayede hem bizimle birlikte oluyordu hemde karnı tok olduğu için bizim yemeklere sulanmıyordu. Umarım işinize yarar....


fistikcik

Bırakın yesin sizin yemeklerinizden. Siz de böylece onun yiyebileceği, sağlıklıi tuzsuz yemekler pişiririsiniz. Hepinize faydası olur bu sürecin. Olması gereken de budur zaten.


PRENSESIMMM_2010

benim kızımda aynıydı hatta 4.5 aylıkken yemeğime dadanmıştı:))az da olsa taddırmay abaşmıştık mecburen yoksa çok kötü sömürüyordu bizi hatta ilk su içmesi de 4. aylıkkendi elimdeki 350 ml lik bardakla su içerken ytalanınca bakat-yım ne yapacak falan derken lıkkır lıkır bir güzel kana kana su bile içmişti:))  ( bardaktan) ve biz hiç biberon kullnamadık sürkeli aynı yemöekleri yedik hatta bir ona bir bana bile yapıyorduk bir ara çok işe yarıyor emin olun ....en azından siiznde yediğinizi görmesi çok hoşuna gidiyor va daha mutlu olarak yemek yiyor ben çok fazla ayrı yemek pişirmedim kıızma yani eğr bizim menü ona uygun değilse yaptım ona özel sadece...onun haricinde hep aynı yemeklerden yedik tek fark tabaklar5ımızdı ve mutlaka onunda eline kaşığını alırdı oda...

önemli olan kendinize nasıl pişirdiğiniz bebeklerimize sağlıklı beslnemyi öğretmeye çabalıyoruz ama ağer bu bizimd ehayat tarzımız değilse eninde sonunda aileye uyacaktır çocukta diye düşünüyorum ben...ve kızım hayatıma girdiğindne beri evde kullanıdığım yağlar,tuzlar,şekerler hepsi değişti ve bu şkelide hazırladığım yemekler sayesinde de içim rahat olarak benim yediğim  her şeyden de istediğinde verdim kızıma ...yeme problemi çok fazla yaşamadık bu sayede diye düşünüyorum ....


Cevaplamak için Üye ol