nasıl süt içirebilirim?

toscana soruyor: 10

14 aylık oğlum süt içmiyor.hatta nefret ediyor.emziriyorum fakat süte başlaması için ne yapabilirim? 

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


ozge_oyku

Pipet kullanmayı denediniz mi? Bu saatten sonra biberona alışmak yerine direk bardaktan, pipet yardımıyla süt içirmeyi deneyebilirsiniz. Belki bal ile tatlandırırsanız da işe yarayabilir. Benim kızım süt içmeye pipet hatrına başlamıştı :)


toscana

pipetle dalga geçiyor maalesef.sütün içine üfleyip baloncuklar yapıyor.bardaktan da istemiyor.balı denemedim birde onu deniyim.


CiciAnne

http://www.nurturia.com.tr/bugulog/8c92a208-a0bb-4277-a467-9e3900db7a1d/adanin-yemek-listesi-

Oğlum da uzun süre süt içmedi, kendimce bulduğum çözümleri paylaşmıştım işinize yarar belki.


peyibal

Ayran yada yoğurtla da gerekli kalsiyumu alabilir, denediniz mi?? Oğlum da bir dönem süt istememişti doktor ayran ve yoğurdun sütten daha faydalı ve sınırsız tüketilebilecek bir kalsiyum kaynağı olduğunu söylemişti.

Sütü siz ve babası beraber içebilirsiniz, belki anne-baba eşlik edince hoşuna gider.


toscana

ayran ve süt deniyorum peynirde dahil.hiç birini sevmiyor maalesef.cicianne çok liste ve blogun için teşekkür ederim.liste benim için çok isabet oldu çünkü her sabah ne pişireceğimi düşünüyorum.anneyazar

Sevgili Toscana,

Gönül rahatlığıyla diyebilirim ki bu işlerde ön koşul endişe etmemek. Bir kere sizin sütünüzü emdiği sürece kalsiyum gibi bir sıkıntısı yok. Zaten emme süreci bittikten sonra ister istemez inek sütüne yönelecektir. 
Siz bu tür besinleri verirken "bu çocuk yine yemeyecek" kaygısıyla yaklaşıyorsanız ya da çocuğun yanında "süt içmiyor, yoğurt yemiyor" gibi konuşmalar yapıyorsanız bunlar yemesini etkileyen unsurlar olabilir bunlara dikkat edin derim. Çocuğum şu gıdadan alamadı kaygınızı en aza indirdikçe çocukta da bir düzelme olduğunu birebir deneyimledim diyebilirim. Bu konuda biraz sabır gösterebilirseniz zamanla çeşitli yöntemlerle bu meseleyi atlatabileceğinize eminim.

Ben peynir meselesini bol kaşarlı tost verip tostu ikiye bölüp sünen kaşarları çek çek çek, yakala diye bir oyun icat ederek çözdüm. Makarnalarını bol sebze ve kaşarlı yaptım. Böyle böyle peynirle barışmasını sağladım diyebilirim. Yoğurt meselesi de Ali Baba'nın çiftliğinde ki inekle ilgili bir masal uydurarak çözdüğüm bir konudur:) Yani yaşı ilerleyip, iletişim arttıkça bir takım meseleleri halletmeniz daha kolay olacak.

Süte bal karıştırma meselesinde ise 1 yaşına kadar bal zaten yasak biliyorsunuz. Hatta kimi doktorlar balda ki toksinler sebebiyle bu süreci 2 yaşına kadar uzatabiliyor. O sebeple ballı süt yöntemini illa deneyecekseniz. Bal   tüketimini belirli bir miktarda tutarak deneyin derim ben. 


Ervinveannesi

Emzirdiğiniz için inek sütünü reddediyor..Ben kızımı 2yaş 3 aya kadar emzirdim. O'da süt içmek istemiyordu alıştırmak için meyveli ballı nesquikli pipetli hepsini denedim..Size tavsiyem alıştırmak için olmayacak şeylere baş vurmayın çünkü sonra da ondan vaz geçirmeye uğraşıyorsunuz. Benim kızım pınar kido (aromalı değil meyvepüreli tek süt) çilekli ve muzlusunu hala sabah akşam içiyor..alıştırma sürecinde başvurmuştum.Ama artık içinde şeker de olduğu için vermek istemiyorum..
En çok süt içtiği zamanda kaseye süt koyuyordum içine coco-pops atıp kaşıla 1 er 1 er yakalıyor tabi bol sütle :) azımıza atıyorduk..


guliz

http://www.nurturia.com.tr/questions/c882780a-46c1-43b3-a549-9e9b0138f12f/1/nasil-sut-icirmeliyim


benim oğlum doğduğundan beri süt içmiyor. vermedim çünkü. uht ve pastorize sütlere güvenmiyorum, çiğ sütten yoğurt yapıyorum bol bol yiyor. boy ve kilo ortalaması da yüzde yetmişbeşlerde. 
vakit bulursanız beslenme bülteni sitesinin süt hakkında bir sürü makalesi var, okuyun kendiniz karar verin:Aysegul_

bizimki de süt içmiyor. ben de emziriyorum ve 2 yaşına kadar da emzirmeyi planlıyorum. emzirmeyi kesince içer diyorlar ama 2 yaştan sonra alışılır mı bilemiyorum. geçen ay bi dönem günde 50 ml.ye kadar çıkmıştı ama geri bıraktı. ben de sade ballı şekerli kakaolu pipetli biberonlu soğuk ılık vs hepsini denedim. yoğurt ve peynir de yemiyor bizimki. sık sık kaşarlı yumurta yapıyorum tavada, onu yiyor veya makarnasına sıcakken kaşar rendeliyorum, yoğurt çorbası yapıyorum sık sık. yalnız 1 aydır ayran içmeye başladı ve sevdi. ancak benim yaptığım yoğurttan değil, bim'in bardak ayranını çok sevdi. hergün bir bardağı bitiriyor. ben de artık her gün süt teklif edip ardından da içmiyor diye moralimi bozmayı bıraktım. ayran veriyorum her gün. yalnız ben de eşim de süt içmeyiz bunu da etkisi var mutlaka içmemesinde.


toscana

Destekleriniz için çok teşekkür ederim.Sizlerden aldığım bilgiler doğrultusunda kalsiyum için süt yerine sabahları kaşarlı maydonozlu yumurta ve yemeklerin içine badem,susam (kalsiyum oranı yüksek besinler olduğu için)  eklemeyi denedim.sanırım yaptıklarımıda severek yiyor.sütüde 2 hafta sonra sade olarak tekrar vermeyi düşünüyorum.Dediğiniz gibi zorlamanın bir anlamı yok..yanında da süt, yoğurt sevmiyor dememeye karar verdim.

En azından bu şekilde kemik gelişimine destek  olabilirim.Böylece her gün bozulan moralimi ve sızlayan vicdanımı da düzeltmiş oldum.
Umarım bütün çocuklarımız süt seven bireyler olur:)Cevaplamak için Üye ol