Mikrodalga fırında yemek ısıtmak

kuzusum soruyor: 10

Hanımlar kızım 15 aylık. Bir süredir yemeklerini mikrodalga fırında ısıtıyorum. Çok pratik oluyor ama zararlı mı acaba diye de düşünüyorum kimi zaman. Siz nasıl yapıyorsunuz, sizce zararlı mı?

Bu soruyu cevapla


24 Cevap


nilinmasali

hamilelikten önce kullanıyordum özelilkle çalıştıgım dönem elim ayagım olmuştu ama sonrasında çalıştıgı ortamda dahi bulunmamaya özen gösterdim,3 yıla yakındır çok çok acil misafir vs bir durum yoksa kullanmıyorum bebek yiyeceklerinde kesinlikle kullanmıyorum bir grup zararlı olduğunu bir grup zararsız olduğunu iddia ediyor cok masum olduğuna şahsen inanmıyorum zararlı mı değil mi dert edeceğime kullanmamayı tercih ediyorum ki bebek yiyeceklerini taze hazırlayıp hemen tüketmesini sağlamaya calıstıgım için bugüne kadar hiç gereksinim de görmedim


nesli_han

Dün tvlerde çıkan "brokoli kanser yapabilir" haberinden sonra ne kanser yapar ne zararlıdır takıntısı yapmama kararı aldım. Brokoli ve kivi antioksidan içeriyor ve serbest radikaller dediğimiz yapıları engelliyor diye tüm dünyada haberler vardı. Kızıma brokoli ve kiviyi özellikle yedirmeye çalışıyordum ancak bilim dünyası da ikiye bölünmüş. Bu tip durumlara çok takılmamak lazım diye düşünüyorum bu bakımdan :)

Mikrodalga konusunda benim şahsi görüşüm ışıma yani radyasyon yoluyla ısıttığı için zararlı ama bu mantığa göre infrared ısıtıcılar da zararlı aynı miktarda radyasyon vermese de. evimde mikrodalga yok, olanların çok faydalandığını biliyorum çook pratik ama ben almadım, evde olsaydı arada kullanırdım.

Buzlu yiyecekleri çözdürme ile ilgili bir gece öncesinden buzdolabının alt kısmına koymak gerek diye duymuştum ama en iyi yöntem hangisidir bilmiyorum doğrusu.


tiara

rusya'da yasaklandığı da asparagas bir haberdir. zamanında anti-mikrodalga yazılar yazan bir amerikalı yazarın uydurması. buna dair hiç bir yasa yokmuş.


dileksen

Bizim evde mikrodalga yok, almam da.

Kendi yemeklerimizi bile ısıtmam, bence bebeğin için de kullanmadan önce bir araştır derim, zaten arkadaşlar oldukça faydalı bilgiler vermişler, herkese teşekkürler.


asyagezgini

Bu kadar ikilemde kalana kadar kullanmamayı ve zararlı olma ihtimali üzerine sağlığımızı riske atmamayı tercih ederim ben, o yüzden de evime almayı hiç düşünmedim.smmm06

bende mikrodalganın zararlarını çok duydum zaten evimizdede yok oğlum bebekken yaklaşık 1.5 yaşına kadar yaptığım etli sebze pürelerini maksimum 2 öğünlük yapardım birini yapınca yerdi diğerini öbür öğünde benmari usulü ısıtırdım 1.5 yaşından sonra ise yemek seçmeye başladı sebze püreleri yemez oldu makarna köfte pilava geçtik bunlarıda bir öğünlük yapıyorum zira ısınmış yemiyor kendileri :)))


tiara

mutlu anne bu söylediklerinizin üzerine şunu merak ettim, siz tıp mezunu olup doktorluk yapan birisi misiniz ki sizin söylediklerinizi daha bilimsel olarak kabul edelim?


tiara

Yukarıdaki cümlemde kendime dair bir atıfta bulunmadım,o yüzden ben anneyim vs gibi lafları gecelim,konu mikrodalga firinlar..eğer tip mezunu ama doktor değil,o yüzden supheyle bakarım gibi bir cümle kullanırsanız böyle bir soruyla karsilasabilirsiniz. Ha dersiniz ki bana tehlikeli geliyor,tabii bakın yukarıda bir çok insan yazmış,kimse de bir şey söylememiş. Yani mesele üslup meselesi. Benim neyi sık yaptıgım,nasıl bir insan oldugum konuyla ilgisiz, ya da annelerin ne arayıp aramadigi, onu da geçebiliriz sanırım, umarım ne demek istediğimi anlamissinizdir,daha fazla uzatmaya gerek yok benim açimdan..fistikcik

Mikrodalga fırınlara ait ne ciddi bir araştırmam, ne de derinlemesine bilgim var. Sadece sezgisel olarak kullanmak bana uygun gelmiyor. Ama bu sezgilerimin hiçbir bilimsel temeli yoktur. Sadece beni bağlar.

Nurturia'da kimin ne aradığı konusuna gelince, hiçbir kullanıcının size diğerleri adına konuşma yetkisi verdiği hatırlamıyorum Mutlu anne. En azından ben vermedim, başka veren varsa bilemem. Burası şöyle bir sitedir, böyle bir sitedir diye başkalarına çıkışma hakkı olan birisi varsa ancak sitenin kurucularıdır, siz değil.


gizemmm

Bence de bambaska yerlerdesınız mutlu anne,yazdıklarınızdan cok bellı bu:))Cevaplamak için Üye ol