Mikrodalga fırında yemek ısıtmak

kuzusum soruyor: 4

Hanımlar kızım 15 aylık. Bir süredir yemeklerini mikrodalga fırında ısıtıyorum. Çok pratik oluyor ama zararlı mı acaba diye de düşünüyorum kimi zaman. Siz nasıl yapıyorsunuz, sizce zararlı mı?

Bu soruyu cevapla


24 Cevap


cozdas

Yukarida icerigi "bilimsel" sanilarak referans gosterilen Dr Mercola, aslinda FDA "Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi" tarafindan bircok kere ihtar almis olan, surekli olarak aykiri iddalar ureterek populerligini korumaya calisan, web sitesi uzerinden ise yaramadigi bilinen ilaclari satan, buradan para kazanan medyatik bir doktordur. (Bkz: http://www.quackwatch.org/11Ind/mercola.html )

Sadece bilimsel jargon kullandigi icin yazdigi yazilarin bilimsel dogru olmasini beklemek yanlis olur. Bu tip uygulamalara "sahte bilim" denilmektedir ve gozunu para burumus insanlarin sikca basvurdugu bir yontemdir.

Eger bilimsel dogrulari ariyorsaniz, tek bir yere bakmak yerine bilim adamlarinin cogunlugunun soyledigi seylere bakmalisiniz. Her zaman icin ya kotu niyetli ya da yanilgi icinde olan, herkesin soylediginin tersini idda eden insanlar ve bilim adamlari bulabilirsiniz.

Internet bilgi kaynagi oldugu kadar bilgi kirliligi merkezi de ayni zamanda. Sapla samani ayirmak da her zaman kolay degil, dikkatli davranmak gerekli: http://yalansavar.org/2012/08/22/palavra-tespit-kiti/


nisannn

ben her öğlen, akşamdan kalan kendi yemeğimi ısıtıyorum. her gün sütümü ısıtıp kahve yapıyorum. sahlep yapacaksam örneğin 4 bardak süt koyup ısıtıyorum, sonra tozuyla karıştıyıroum, hem kendimize hem misafirlerimize. 

derin dondurucudan çıkardığım maya konmamış böreği, keki vs çok kısa tutarak ısıtıyorum. artık mikrodalgasız yapamam sanırım. güzel yanı hiç bulaşık çıkmıyor oluşu.
bebeğimin hiç bir şeyini ısıtmıyorum. nedense içim elvermiyor. yemeklerini 2 günlük yapıyorum, 2. gün süt ısıtıcısında ya da benmari usulu ısıtıyorum.


nurselbayraktar

ısıtacağınız yemeği kapağı kapalı olarak ısıtırsanız herhangi bi zararı olmaz 


KUPAKIZI

Mikrodalga yı evinize sokmayın zararlı vararaştırılıp kesinliğe ulaşmış. ben ingilterede yaşıyorum burada durum bu. bebeğime/çocuğuma çikolata yedirmem kaşık maması yedirmem vs vss. dye övünenlere bakın evlerinde mikrodalga, blgisayar full açık, cep telefonları falan emin olun mamalardan daha tehlikeli. çocuğunuzun yatak odası komşunuzun çalışma odasına denk geliyor ise ve orada bilgisayar açık ise çocuğunuzun o zarardan etkilenmesi kesindir.
Cevaplamak için Üye ol