bebek gelişimi

gizemfiliz soruyor: 2

kızım 3 ayını doldurmak uzere..artık gunun buyuk bı kısmı uyanık kalabiliyor..onun fiziksel ve zhinsel gelşimi açısından nasıl kaliteli vakit geçirebiliriz?neler yapmalıyız mesela ?


Bu soruyu cevapla


12 Cevap


yasea

bebek kiloluysa fış fış kayıkçı oynarken dikkat edin lütfen çünkü kocam oğlumla fış fış kayıkçı oynarken kolunu çıkarmıştı:( (dadı çıkığı) doktor hemen yerine taktı ama yine de dikkatli olun..


tiara

bu aylarda en önemlisi bebekle konuşmak. dil gelişimi duyarak olduğu için bebekleriyle konuşan ve belki biraz geveze annelerin çocukları daha çabuk öğrenir konuşmayı. dil gelişimi beynin diğer alanlarındaki gelişmeyle birebir ilişkili olduğundan bence bu dönemde en mühimi bebekle konuşmak. mesela altını açıyorsunuz, ne yaptığınızı ona anlatarak yapın, mesela 'bezini de çıkardık', 'altını temizleyelim' vesaire..oyun halısı iyi bir fikir, renkli oyuncaklar dikkatini çekip onlara uzanmasını sağlayabilir. ama çok abartmadan yapmak lazım bunları, çocuk bir proje değil bir canlı, bir şeyler yapmalı ama oluruna bırakmayı da bilmeli, küçük einstein falan gibi şeylere çok karşıyım ben açıkcası..

bizim bebekliğimiz döneminde hiç böyle şeyler bilinmezmiş ama anneler bebekleriyle daha çok zaman geçirirmiş çünkü o dönemde çalışan kadın sayısı daha az. bakıyorum bizim yaşlarımızdaki insanlar şimdiki çocuklara göre çok daha erken konuşup yürümüşler. buradan şöyle bir çıkarsama yapıyorum ben, çocukla geçirilen zaman, onunla konuşulan zaman azalmış, bebekler televizyon karşısına daha çok oturtulur ya da küçük einstein gibi şeylerle eğitilmeye çalışılır olmuş bu da zihinsel ve bedensel gelişimi yavaşlatmış. bebek asla bir aletten, televizyondan bir şey öğrenemez çünkü öğrenmesi anneyle/bakım veren kişilerle kontağına birebir bağımlı. o yüzden bebeğinizle geçirdiğiniz her dakika aslında onun gelişimine kendi başına bir katkı..umarım bebeğinizle geçireceğiniz tüm günler mutlu ve sağlıklı geçer
Cevaplamak için Üye ol