18-36 Kg Oto Koltuğu

Damla soruyor: 10

Oğlumun kilosu 17'ye dayanmış. Ufaktan bir sonraki araba koltuğunu araştırmanın zamanı gelmiş. Ne tür alternatifler var, önerileriniz var mı?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


sedavesila

Damla senin guncellemene de yazdim, buraya da link vereyim:

http://sunshinekidsbaby.com/proddetail.asp?prod=ZM22275C

Araba koltugu konusunda bir anne arkadasimla cozutmus durumdayiz. Arastir arastir en guvenli, rahat, saglam bunu bulduk. Boy ve kilo limiti acisindan da daha ustu yok.

Ben henuz almadim ama arkadasim aldi. Gorunce de begendim. Arabada az yer kapliyor, yolculuk icin katlaniyor, emniyet kemeri ile degil kanca ile takiliyor vs. gibi bircok begendigim ozelligi var.

Turkiye'ye yollarlar mi bilmiyorum ama belki amazon'dan felan mumkun olur..

kolay gelsin..


baharb

Ben Britax Frontier 85 aldim arastirmaktan helak olduktan sonra. 85 lb yani 38.5 kg'a kadar cocuk bunda 5-pt harness denen kemerle oturabiliyor, 120 lb yani 54 kg'ya kadar da booster olarak kullanilabiliyor!!!. (abarti belki de biraz, o kiloya geldiginde benim kizim koca kadin olur!).

Bunun rakibi ve benim ikinci tercihim suydu: Graco Nautilus 3-in-1. Bu cok cok daha ucuz ve reviewlari da superdi. Hatta almadigima pisman gibiyim, tek fark Britax kumasi daha yumusak falan biraz daha "guzel". Bir de Graco 5-pt-harness denen kemeri 65 lb yani 29.4 kg'a kadar oluyor, booster modunda da 100 lb yani 45.4 kg'a kadar kullanabiliyorsun. Yani gayet guzel ve gercekci limitler aslinda, cocuk 45 kg'dan sonra artik heralde araba koltugunda oturmasa da olur yani kazik kadar olmus oluyor.


sedavesila

baharb britax frontier'i ben de begeniyorum, geriye donuk opsiyonu olmadigi icin eledim ama kesinlikle cok iyi bir secim..


baharb

Evet dogru hem britax hem graco 2 yastan sonra ve sadece one donuk kullanilabiliyor. 2-12 yas arasi diyebiliriz :)


Damla

Bu koltuklar bana daha küçük yaş grubu gibi gelmiş, 9 kg'dan başladığı için. Bu arada, rearfacing.co.uk sitesinin kurucuları ile yazışmalarımız olmuştu, bir mail attım, geriye dönük koltuk sonrası için bir öneriniz var mı diye. Onlar henüz araştırmamışlar ama 5 noktalı olması daha güvenli diye biliyorum ama o kilo için var mı bilmiyorum yazmış. Bu arada Adac testlerine bakarak (http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=no&u=http://www.dinside.no/825489/de-sikreste-og-farligste-barnesetene&ei=FrbhTOKaI8bpOZ_rsawP&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CBwQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dcybex%2Bbeltestol%2Bpeugeot%26hl%3Den%26safe%3Doff%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DpQ8%26sa%3DX%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official%26prmd%3Div) bu koltuğa  karar vermiş gibiydim hatta.

5 nokta konusunu araştırırken şimdi bu video'yu gördüm:

http://www.youtube.com/watch?v=azgBhZfcqaQ&feature=player_embedded

Graco dışındaki iki koltuk burada yok zaten :( Koltuğu getirtmeye de cesaret edemiyorum, bir sorun olursa elimizde kalır. Graco'nın 5 noktalı emniyeti kaç yaşına, kiloya kadar kullanılabiliyor tam anlayamadım.

Araştırırken bu koltuğu görmüş müydünüz? http://www.britaxusa.com/car-seats/regentDamla

Böyle bir karşılaştırma buldum. Gerçi burada olmayan koltukların nesini karşılaştırıyorum onu da bilmiyorum ama: http://www.car-seat.org/showthread.php?t=42866

Neden yetişkin koltuklarında da yarış arabalarındaki gibi 5 noktalı emniyet kemeri yapmıyorlar ki?


sedavesila

Biz de bu ara yeniden koltuk almak icin bakiniyoruz.. Son aldigimiz Sunshine'a Turkiye'de arkadaslar el koydu :) Yakinlarda geliyor olsaydik,size istediginizi getirirdim Damla.. Aklima birsey geldi,sana mesaj atayim...


Damla

Bugün gidip Graco Nautilus'u aldık deneyerek. Eve getirdik, kılavuzunda 5 noktalı emniyet kemerini 18 kg'a kadar kullanın diyor. Forumlarda biraz araştırdım, İngiltere'de aynı sorunu yaşayanlar olmuş. Avrupa standartları çok daha sıkı, ıvır zıvır olduğundan koltuk biraz farklı, o yüzden kılavuzda ne diyorsa onu yapın yazmışlar. Koltuğun farklı üretilip aynı isimle satılması çok saçma geliyor. Sadece kılavuzu farklıdır diye düşünmek istiyorum :(

Bu arada Sunshine'ın Türkiye distribütörü Opera diye bir firmaymış ama Türkiye'ye koltuk getirmiyorlarmış. Geri dönük koltuk için de bir alternatif olduğuna göre, kapısı çalınması gerekli dağıtıcılardan biri gibi geldi :)baharb

Ayni koltuk mu gercekten? Amerikadakiler 29 kg avrupadakiler 18 kg' ya kadar kullanacak yani, bence biraz fazla fark bu!


Damla

18 Ece sınıflandırmasındaki alt sınır, hani 29 olmasa 25 olsa falan, diyeceğim bir şey farklı. Bence Avrupa için kılavuza koyup da Avrupa standartlarında gerekmeyen bir şeyin altına girmek istemediler. Kılavuzlarına baktım, bağlantı parçalarında farklılıklar var, tahminen Amerika ile Avrupa arabalarındaki farklılıktan dolayı. Bunun dışında bir fabrikanın üretim bandında böyle aynı model koltukta kilo sınırı fark ettirecek bir değişiklik yapma olasılığı çok düşük.

Neyseki bütün Avrupa'da böyle, yoksa klasik Türk insanı yaklaşımı ile bizim ülkemize kötü malları veriyorlar falan diyebilirdik :)Cevaplamak için Üye ol