Elle yeme ve çiğneme sorunu

KahveAnne soruyor: 7

Merhaba herkese,

Ben uzun zamandır birçok soruma buradan yanıt buldum, büyük zevkle okuyorum yazdıklarınızı. Şimdi bir konuda yardımınızı isteyeceğim..

Sitedeki tüm yeme sorularını, çiğneme vs konulu başlıkları ders çalışır gibi okuyorum birkaç gündür. Ama henüz bizim derdimize tam cevap vereni bulamadığım için sormak istiyorum..

Kızım 15 aylık. Her şeyi biraz geç, acelesiz yapan bi bebek :) Geç yuvarlandı, hiç emeklemedi, ve yeni yürüyor. Biyerlere tutunup kalkmaya, hatta yatar pozisyondan oturmaya daha 2 gün önce başladı (yürüdükten sonra!) 
Ellerini ustalıkla kullanması da biraz geç oldu. Dolayısıyla biz eline yiyecek vermeyi geciktirmiş ve o treni kaçırmış bulunduk... Maalesef.

Neyse uzatmamayım.
Şu an sorunumuzu birkaç maddede özetleyebilirim;
*Yiyeceklere eliyle çok nadiren uzanıyor, önüne her şeyi koyuyorum. İşaret parmağını uzatıp yemeği dürtüyor :))) Ve asla ağzına götürmeyi düşünmüyor. 

*Birkaç şeyi eline verdiğimde, elini tutup ağzına götürdüm ve ısırttım. Hoşuna gitti gibi, ama kendisi tekrarlamıyor.

*4 azı dahil toplam 12 dişi var, ve hiçbir şeyi çiğnemiyor. Her çeşit yiyecek teklif ediyorum. Ama sadece püremsi yoğun çorbaları ve meyve pürelerini rahatça (doyacak kadar yiyor). Omleti mesela, damağında ezip öyle yutuyor. Bazen yeterince yumuşak değilse yutmadan ağzında bekletiyor.

*Çiğneme alışkanlığı olmadığı için hiç et (kırmızı veya beyaz) veremiyorum, ağzında tutup biriktiriyor, bir noktada kusuyor :(

*Bir lokma yemek, bir yudum içecek yöntemini denedim, bi süre sonra içeceğe de tepki vermeye başladı.

Herşeyi yazdım mı bilmiyorum, sanırım yazdım. 
Ciddi stres yaşıyorum.. Biliyorum karşılaştırma yapmak dünyanın en saçma şeyi ama, orda burda 15 ayda eline köfte alıp hapır hupur yiyen çocuklar falan okudukça kahroluyorum resmen. Berbat bir anneymişim gibi geliyor.

(Bu arada, 6. aydan beri mama sandalyesinde bizimle oturuyor sofrada. Gelişimi normal, kilosu ve boyu kız çocukları için ortalama düzeyde gidiyor doğduğundan beri.)

Şimdiden teşekkürler yardımlarınıza.


Bu soruyu cevapla


7 Cevap


guta

Merhaba. Sizin de dediğiniz gibi gerçekten her çocuğun gelişimi farklı. Büyük oğlum neredeyse 2 yaşına kadar hiç eliyle tutup bir şey yemedi. Neler yapmadım. Kraker veriyordum onu bile ağzına götürmezdi. Sonra kendiliğinden hiç çorba içmemeye başladı, bu sefer de sırf köfte ve makarna yemeye başladı. Birdenbire oldu geçiş. Şu anda 6 yaşında, hala daha pek çorba içtiğini söyleyemem. Yemeğin suyunu süzüp koyarız tabağına, sıkıldı herhalde o dönemde.

Küçük oğlum şu anda 15 aylık, ne zamandır kendi eliyle yemek yiyor. Domates, köfte, makarna, pilav, yumurta, omlet , meyve kendi yiyor. Tabi ne kadar yerse, bazen sadece 2 lokma. Asla benim verdiğimi yemiyor. İkisinin de annesi benim ama acayip farklılar. Çocuklar kendileri belirliyor biraz da. Ama şans tanımak da çok çok önemli. Büyük oğlumda evhamlıydım, eline elmayı bile geç vermişimdir, treni kaçırmıştım. Önüne yemek koyduğumda 1 lokma alıp bırakırsa allah aç kaldı diyip kaşık kaşık kendim yedirmeye çalışırdım. 1 lokma köfte yerse aç kalır, o zaman yoğun çorba içsin derdim. Şimdi tamamen rahatım. Küçük oğlum, bazen gerçekten kahvaltıda 1 lokma omlet yiyor, 3-4 küçük parça domates yiyor. Daha fazla yemiyorsa tamam diyip kaldırıyorum, süt veriyorum. Akşam yemeği köfte veriyorum önüne. 1 tane yerse ve daha fazla yemezse illaki üstüne çorba içireceğim diye zorlamıyorum. Demek ki doydu diyorum. Üzerine biraz da pilav makarma koyuyorum önüne. Onu da eliyle yediği kadar yiyor. 
Bana herkes aç olursa yer derdi, acayip kızardım. Çünkü gerçekten aç olsa da eliyle kendi yemezdi. Ama şimdi anlıyorum ki, aslında ben kısır döngüye girmişim, ondan aç olsa da yemiyordu. Yoksa 1 lokma yedi, aferin sana deyip sofradan kaldırsam, belki diğer öğünde iyice acıkıp bu sefer 2 lokma kendi yiyecekti. 
Demek istediğim, hem çocuğun karakteri ve gelişimi çok önemli, hem de sizin rahatlığınız çok önemli. Eğer siz rahat olursanız, az yerse de bir şey olmaz kısmını kabul ederseniz, çocuklar hem çiğnemeye hem de eliyle ya da çatal kaşıkla kendi yemeye başlıyor.
Ona hiç söylemeden sehpaya elma armut gibi meyveler koyun. Doktorum gerekirse kraker bile koymamı söylemişti, önemli olan bir şeyi tutup istekle yemeyi öğrenmesi. 
Kolaylıklar diliyorum


KahveAnne

Teşekkürler cevabınıza..

(bu arada, herkes ikinci çocuğun herşeyi daha çabuk öğrendiğini söylüyor. evde örnek aldığı ve sürekli gördüğü bir çocuk daha olduğu için. bilemiyorum ne kadar doğru)

Bugün biraz biraz kendi haline bırakmaya başladım. 2 uzun galeta aldım elime, ona hiç teklif etmedim, kendim yerken merakla uzandı hemen. Yarısını kırıp verdim. Bana baka baka büyük keyifle kemirip durdu. kemirdiklerini yutmadan ağzında bekletse de, bu da bir aşamadır diye düşündüm..
Kendim sabredebildiğim ölçüde, okuduğum ve aklıma yatan, içgüdülerime ters düşmeyen yöntemleri deneyeceğim.

Sadece o "rahat olma" konusunu beceremiyorum, elimden geldiğince çabalayacağım. Teşekkürler tekrar.


sefemu

bazı şeyleri daha geç yapabilir siz de bahsetmişsiniz..
püre kıvamı kolay gelmiş daha zor olana çiğnemeye belki neden geçeyim diyordur..
illa yapamamak değil "yapmamak" da var bebeklerde..
kızım muz sevmezdi bir gün elinde muz kabuğu ile salonda belirdi:) ne ara aldı yedi hayret:)
birdenbire değişecektir.. siz imkan sunmaya devam ederken o bir yerde "tamam" diyecek..
sakin olun en önemlisi bu.. çiğnemediğinde o anlarda yüz ifadenizi düşürmeyin.. anne üzüldü yerine anne kızdı da anlaşılıyor.. siz karşısında hapur hupur yemeye devam edin.. merak zayıf noktaları:)))
kızım 20 aylık olana kadar et tavuk balık asla yemedi.. çoğu başka şeyi de yemedi.. sabrettim hiç üstelemedim..
birden başladı.. 15 aylıkken köftenin tadını bilmezdi:) şimdi dışarda köfte yediğimizde garsona benimki 1,5 porsiyon olsun diyor:)
gelişiminde sorun yok sizde de olmasın:) sevgiler


KahveAnne

Teşekkürler Sefemu.


Sakin olmak zaman zaman epey zorlaşsa bile deniyorum, çabalıyorum..
Birkaç gün önce çatal verdim eline, harika yedi 1-2 gün. Bayıldı çatal kullanmaya. Ama dünden beri yine bir isteksizlik.. Sanırım onu oyuncak gibi düşündü ve birkaç gün oynayıp ilgisini yitirdi.

Çatalı veya elinde kemirdiği şeyi her lokmada bana da uzatıyor. Ben ısırır gibi yaparsam hemen kaçırıp kendi ağzına sokuyor, o oyuna bayıldı. Ama bu tip şeyler hep birkaç gün sürüyor, sonra sıkılıyor. Çiğneme ve yutma sorunu hala devam...,

Sabır, sabır, sabır... :)


mavinot

Bunu şimdi öğrendim: Kaşık ile bir beslediğinizde, dudaklarını kapayarak kaşığı sıyırabiliyorsa, çiğnemeye hazır , dışarı akıtıyorsa henüz hazır değilmiş. http://www.hurriyetaile.com/bebek/bebek-beslenmesi/bebekler-ne-zaman-cignemeye-baslar_2680.html

Ayrıca hiç öyle kendinizi yargılamayın. Bence onlar için en güzel motivasyon elinde çatal kaşık olması ve yanında yemek yenmesi. Siz de yapıyormuşsunuz zaten, bizim genelde işimize yarıyor. Kendi yerken, bize, arabasına, küçük oyuncaklarına falan yediriyor. Bazen de yemek istemiyor. Ben de endişeleniyorum ama üstüne gitmeyince düzeliyor tekrar.


KahveAnne

Kızım çok uzun zamandır bahsettiğiniz kaşık hareketini rahatça yapıyor. Zaten sanırım sadece tembelliğinden, ya da henüz keşfetmediğinden çiğnemiyor.

Dediğiniz gibi onunla beraber yemek yemeye ve motivasyona devam..
Teşekkürler :)


zopatya

Lutfen oncelıkle anneliğinizi sorgulamayın. Bunun konuyla bi alakası yok. Bn de aynı yollardan geçtim inanın eninde sonunda alışıyorlar. Bnm oğlum şimdi pirzola yiyor ama sebzesini bezelyesini hala ezerek veriyorum, yememe ihtimaline karşı... Aslında yemezse yemesin değil mi, elbette ki öyle ama henüz bu fikre hazır değilim. Bu da benim psikolojim npalım :) öncelikle ben bu süreci nasıl anlattığımı söyleyeyim size : ekmek ve makarna ile :))

Br de eline sürekli bişiler vererek. Elma, bisküvi, kek, simit, grissini, hafif haşlanmış yağlı tuzlu limonlu havuç, salatalık. Hatta pirzola bile deneyebilirsin yağsız tava veya ızgarada. İnanın o yağlarından tadına bakınca öyle çok seviyolar ki hapır hupur yiyebilir bi anda. Szin gözetimnde olduğu sürece her türlü imkanı tanımak lazım. Ben yapamadım boğazına bşey kaçar diye, br de gıda alerjisi vardı, denemedik bir çok meyveyi şimdi yeni tatlara çok kapalı br cocuk oldu. Bilmediği bşein tdına ble bakmıyo. Karpuz, domates, zeytin, kiraz, çilek bunları denemedi bile benm oğlum ben de bazen üzülüyorum ama nasılsa deneyecek br gün ve çok sevicek eminim. Şükredelim bence en azından sağlıklılar. Suya un çorbasıyla büyüyen bebekler de var.

Neyse demem o ki elini hiç boş bırakmayın özellkle açken verin bu parmak gıdaları, pusetle gezerken vs. Damağında ezmesi zaten ilk adım yakında çiğnemeye başlayacaktır. Sz de nası çiğnendiğinii gösterin ona mesela ciklet çiğneyerek karşısında.

Kolaylıklar dilerim sevgilerCevaplamak için Üye ol