Acıkmasını beklemek??

momofbam soruyor: 6

Kafam karıştı yine ve konu beslenme.. Oğlum şu an 9. ay içinde. 38. haftada kordon dolanması yüzünden sezaryenle 2800 kilo doğdu. Şu an 8 kilo ve şu ana kadar yenidoğan sarılığı geçirdi, idrar yolu enfeksiyonu geçirdi, sünnet oldu, 5 diş çıkardı ve son olarak üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdi.. bu süreçlerde ben bebeğimin beslenemediğini ya da yetersiz beslendiğini düşündüm sanırım..Ne kadar zamandır bu böyle farkında değilim ama oğlumu acıkmasını beklemeden 2-3 saate bir besliyorum, ya da kendi kendini beslemesine izin veriyorum.. bazen aradan 3 saatten fazla zaman geçtiği oluyor -ben farkına varamadan- ve herhangi bir acıkma belirtisi görmüyorum, telaşla birşeyler hazırlıyorum.. çok uzattım sanırım ama sormak istediğim:

1) Bu çocuk acıktığını bilmiyor mu acaba, benim yüzümden?

2) Acıkmasını beklemeden doyurmak ne kadar doğrudur? ileride beslenme problemine yol açar mı acaba?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


sevcanvet

2-3 saat bana çok kısa aralıklar gelmedi bende öyle besliyorum ama aynı bizler nasıl besleniyorsak bende öyle yapıyorum; diyelimki sabah kahvaltı yaptı 2 saat sonra meyva veriyorum sonra ana öğün ara öğün şeklinde gidiyor, bence düzeni böyle oturmuş bir sorun yok isterseniz aç bırakmayı deneyin zaten rutinin yarım saat dışına çıkınca huysuzlanıp açıkdığını belli edecektir


sevcanvet

ben huysuzlandırmak yerine rutini takip ediyorum (ki son sıralar bakıcı mevzusundan dolayı geç yemek yedirdiğim oldu hem huysuzlandı hemde tüm neşesi kaçtı)


asyanin_annesi

Merhaba;

1) emziriyormusunuz?

2) bence 2-3 saat cok erken gibi geldi. Yani soyle soyliyim asya 9 aylikken (emziriyorum hala) 4 saati gecirmiyordum. Mesela sebzesini yedikten 3-4 saat sonra emziriyorum yada yogurt meyve fln yediriorum. Simdiyse her 4-5 saatte arada emzirmede var tabi yemegini yediriorum.

Dogum kilosu dusuk ama bence iyi toparlamis masallah kuzunuza:)


momofbam

asyanin_annesi 6,5 aylıkken emmeyi bıraktı oğlum..


nilinmasali

halen aynı sürelerle ve sevcanvetin dediği şekilde 1 ana 1 ara öğün olarak besliyorum,aylardır eğer karnı toksa ağzını sımsıkı kapatıp kafasını iki yana sallayarak istemediğini belirtiyor yada karnı dydugunda önlüğünü çıkartıp elime tutuşturuyor :) bence acıkmıyor olsa hissedersiniz,hissettirir;)


scanturk

Acıkmasa verdiklerinizi yemez ki zaten belli eder istemediğini yiyorsa sorun yok;)Cevaplamak için Üye ol