Bu işin içinden nasıl çıkabilirim sizce?

haydimutfaga soruyor: 3

merhaba arkadaşlar,

kızım zeynep zahide 27 ocakta 2 yaşını bitirdi. 29 ocaktan 20 şubata kadar olan günlerde emzirmeyi yavaş yavaş azalttım. 20 şubattan beri emzirmiyorum hamdolsun. tabi ara ara " meme meme" diye yakama yapışıyor doğal olarak...
sorunum şu:

kızım emerek uyuyan bir çocuktu. maalesef böyle bir hataya düştüm.
mesel öğle uykusu uyumak istemiyor. sallarken kendini yastkltan atıyor tekmeliyor vs..
1 haftadır emmediği için yaklaşık 1 saat sallıyorum öyle uyuyor zoraki. (bağır çağır maalesef :((  )

dün gece artık çıldırdım. gece 1,5 saat sallladım. yavaşva bırakıyorum tekmelemeye başlıyor.
bir de kızım grip. yani hepsi üst üste geldi.
sizce neden böyle yapıyor?
siz de böyle durum yaşadınız mı?
ben sakinleşmek için ne yapmalıyım?
dua edin lütfen , şimdien cevaplar için sağolun
sevgiler
gamze

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


lopikcim

Biz de emziği bıraktık yaklaşık 10 gündür, aynı şekilde emziksiz uykuya dalmakta zorlanıyor kızım:-( İlk bebeklik günlerindeki gibi kucağımda sallamaya başladım( tabi ki kısa süre duruyor), ayakta zaten sallatmıyor uzun zamandır...1 saatten önce uyumuyor açıkçası, onlara da hak vermek lazım, birden normal rutinlerinin dışına çıkınca sudan çıkmış balığa dönüyorlar, her zaman emzik uykuya geçisin ilk aşamasıydı bizim için mesela, şimdi o olmayınca sakinleşmesi de daha uzun zaman alıyor..


CokBilmis

Sallanmayı sevmiyor belli ki... Benim kızım da öyle ve sinirlendi mi de çok pis tekmeler :) Genel olarak da asabidir benimki... Benim eşim de sinirlidir, kızımla aynı karakter. EŞime nasıl davranıyorsam, kızıma da öyle davranıyorum:

Onlar sinirliyken ben alttan alıyorum, ne istiyorlarsa yapıyorum. SOnra sinirleri yatışınca da burunlarından getiriyorum fitil fitil, o da ayrı mevzu :)

Hem hasta hem de kendsini sakinleştiren meme yok! Ne yapsın çocuk? Ben de olsam, ben de tekmelerim :) Anlaşılan sallanmayı da sevmiyor ama kötünün iyisi deyip, sakinleşmek için razı oluyor herhalde.

Ben olsam asla bağır çağır yapmazdım. Kandırmak içinse her türlü yolu denerdim...

Benim kızım hala emiyor ama memede uyumaz. Bu nedenle bazen onu kandırıp yatağa yatmaya ikna etmek için 10 takla atıyorum. Sıcak ballı sütü biberona koyup "Yatakta vereceğim" diyorum ki bu çocuk 4. aydan bu yana gece hiç beslenmesi ve de 2 yaşına kadar asla biberon kullanmadı! Bazen yatakodasındaki TV'yi açıp "Yatakta çizgi film izleyelim" diyorum ki ben kendim haftada en fazla 2 saat TV seyreden bir insanım, kızıma olabildiğince az izlettirmeye çalışıyorum! Yani normalde asla yapmadığım bir şeyi sırf uyutmak için yapabiliyorum.

Tabii yatağa yatırmak bir dert, uyumaya ikna etmek başka bir dert. 2-3 saat bile sürebiliyor uyuması. Memede uyutmanın rahat tarafı o: 10 dakikada uyur çocuk. Ama memede uyumayan çocuğun uykuya dalması uzun sürüyor maalesef. Artık memeyi bıraktığınıza göre, siz de bebeğini uyutmaya çalışırken yorulan anneler kulübüne hoşgeldiniz :)


Taita

merhabalar
2 yaşındaki bir çocuğun sallanarak uyuması çok zor. yani memeyi bıraktıktan sonra çok daha büyük bir soruna başlamışsınız..

tavsiyem şudur: eğer evde sıcaklık probleminiz yoksa ilk birkaç gün banyo yaptırın ve beraber yatağa girin. biraz masal okuyarak biraz sırtını kaşıyarak -artık süreç ne getirise- o şekilde uyutmayı deneyin. ben de kızımı memeden 2,5 yaşında ayırdım ve ikimiz yatarak uyuyoruz. o oyuyunca yatağına koyuyoruz.Cevaplamak için Üye ol